Թեհրան-Երևան-Մոսկվա եռակողմ ձևաչափը նշանակալի գործոն կլինի Հարավային Կովկասը թշնամական նկրտումներից պաշտպանելու առումով. Արթուր Վանեցյանի հարցազրույցը՝ իրանական «Շարղ»-ին
10/04/2023 11:01
Իրանական «Շարղ» օրաթերթում լույս է տեսել «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանի հետ հարցազրույց՝ վերնագրված «Թեհրան-Երևան-Մոսկվա առանցքն անպայման պետք է կյանքի կոչվի»։
Իրանագետ Վարդան Ոսկանյանի խոսքով՝ Արթուր Վանեցյանն ուշադրություն է դարձրել հատկապես անվտանգային խնդիրներին՝ խոսելով Հայաստան-Իրան հարաբերություններին հենց անվտանգության ոլորտում նոր որակ հաղորդելուն միտված այնպիսի քայլերի մասին, ինչպիսիք են ռազմական գործակցությունը ռազմաուսումնական ծրագրերի և համատեղ զորավարժությունների իրականացման միջոցով, ինչպես նաև հակաահաբեկչական պայքարը։
«Նշվել է նաև, որ հայ և իրանցի ազգերի բարեկամական համակեցությունն ունի հազարամյակների պատմություն, և այդ ավանդույթն անսասան կերպով պետք է շարունակվի նաև այսօր՝ հատկապես, երբ մեր երկու ազգերն ու պետություններն առերսվում են միանման, իսկ հաճախ միևնույն մարտահրավերների հետ։
Առանձին անդրադարձ է կատարվել նաև Թեհրան-Երևան-Մոսկվա եռակողմ ձևաչափը գործնականում կայացնելուն, ինչը նշանակալի գործոն կլինի Հարավային Կովկասը թշնամական նկրտումներից պաշտպանելու առումով»,- «Տելեգրամ»-ի իր ալիքում գրել է Ոսկանյանը։

Трехсторонний формат Тегеран-Ереван-Москва станет существенным фактором защиты Южного Кавказа от вражеских устремлений: интервью Артура Ванецяна иранскому изданию
10/04/2023 12:22
В иранском издании «Shargh» вышло интервью с председателем партии «Родина» Артуром Ванецяном под заголовком «Ось Тегеран-Ереван-Москва должна быть реализована».
По словам ираниста Вардана Восканяна, Артур Ванецян обратил внимание особенно на проблемы с безопасностью, обратившись к приданию нового качества армяно-иранским отношениям именно в сфере безопасности, таким, как военное сотрудничество посредством осуществления военно-учебных программ и совместных военных учений, а также борьба с терроризмом.
«Отмечено также, что дружественное сосуществование армянского и иранского народов имеет тысячелетнюю историю, и эта традиция должна неукоснительно продолжаться и сегодня, особенно когда наши два народа и государства сталкиваются со схожими, а зачастую и одинаковыми вызовами.
Отдельно стороны обратились также к практическому становлению трехстороннего формата Тегеран-Ереван-Москва, что станет существенным фактором по части защиты Южного Кавказа от вражеских устремлений», - написал в своем Telegram-канале Вардан Восканян.