Դատախազությունը Մհեր Սահակյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին միջնորդագիր է ներկայացրել Ազգային ժողով
10/04/2023 11:11
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մհեր Սահակյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին միջնորդագիր է ներկայացրել ՀՀ Ազգային ժողով։
«Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, համաձայն «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 108-րդ հոդվածի 1-ին կետի, 2023 թվականի ապրիլի 10-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանին է ներկայացրել ԱԺ պատգամավոր Մ.Ս.-ի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին միջնորդագիր: Ըստ նույն կետի պահանջի՝ միջնորդագրին կցվել է նաև պատգամավորի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցելուն համաձայնություն տալու մասին Ազգային ժողովի որոշման նախագիծը:
Քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման պատգամավոր Մ.Ս.-ն, ԱԺ վարչական 2-րդ մասնաշենքի թիվ 314 քննարկումների դահլիճում 2023 թվականի մարտի 31-ին սկսված փակ աշխատանքային քննարկման ժամանակ` ժամը 11։15-ի սահմաններում, խուլիգանական դրդումներով, ցուցադրաբար հակադրվել է Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի (այսուհետև՝ Հանձնաժողով) նախագահ Վ.Վ.-ին, դրսևորել է ագրեսիվ վարքագիծ: Մասնավորապես՝ Մ.Ս.-ն ձեռքով հարվածել է սեղանին, ոտքի կանգնել, բղավելով դիտողություն արել Հանձնաժողովի նախագահին, փակ քննարկման բնականոն աշխատանքը խոչընդոտելու դիտավորությամբ շրջանցել է իր և Վ.Վ.-ի միջև նստած պատգամավոր Ա.Ղ.-ին, մոտեցել Հանձնաժողովի նախագահին և աջ ձեռքով դիտավորությամբ հարվածել նրա դեմքի ձախ քունքային շրջանին: Հարվածի հետևանքով Հանձնաժողովի նախագահի առողջությանը պատճառվել է թեթև վնաս՝ առողջության կարճատև քայքայումով՝ ձախ վերհոնքային շրջանի պատռված վերքի, ձախ վերհոնքային, քթի մեջքի քերծվածքների, ձախ վերին և ստորին կոպերի արյունազեղումների ձևով:
Երևան քաղաքի դատախազությունում քրեական վարույթի նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ կատարված քննությամբ ձեռք են բերվել փաստական տվյալներ, որոնք հիմք են տալիս ՀՀ Ազգային ժողովի ութերորդ գումարման պատգամավոր Մ.Ս.-ի նկատմամբ հարուցել հանրային քրեական հետապնդում՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 1-ին մասով  (խուլիգանությունը) և 171-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով (խուլիգանական դրդումներով առողջությանը թեթև վնաս պատճառելը):
ՀՀ Սահմանադրության 96-րդ հոդվածի համաձայն՝ պատգամավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում կարող է հարուցվել միայն Ազգային ժողովի համաձայնությամբ»,- ասվում է Դատախազության հաղորդագրությունում։
Ավելի ուշ միջադեպի մասին խոսել էր նաև Վլադիմիր Վարդանյանը։
Ապրիլի 3-ին Մհեր Սահակյանն ազատ էր արձակվել։ Նա ասել էր, թե Վլադիմիր Վարդանյանը հանձնաժողովի նիստում դրսևորել է ագրեսիվ վարքագիծ, չարաշահել է իր լիազորությունները «բռի կերպով»։

Генпрокурора представила в парламент ходатайство о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении Мгера Саакяна
10/04/2023 13:07
Генеральная прокуратура Армении 10 апреля представила Национальному Собранию ходатайство о даче согласия на возбуждение уголовного дела в отношении депутата фракции «Армения» Мгера Саакяна.
«Генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян, согласно пункту 1 статьи 108 конституционного закона «Регламент Национального Собрания», 10 апреля 2023 года направила председателю Национального Собрания Алену Симоняну ходатайство о даче согласия на возбуждение уголовного дела в отношении депутата парламента М.С. Согласно требованию этого же пункта, к ходатайству прилагается проект решения Национального Собрания о даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении депутата», - говорится в сообщении.
Отмечается, что согласно приобретенным в рамках уголовного производства фактическим данным, М.С, в ходе закрытого рабочего обсуждения в Национальном Собрании 31 марта, около 11:15, из хулиганских побуждений проявил агрессивное поведение в отношении председателя Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам парламента В.В., в частности М.С ударил рукой по столу, встал, громко сделал замечание председателю комиссии, подошел к председателю Комиссии и умышленно ударил правой рукой по лицу. В результате удара здоровью председателя Комиссии был причинен легкий вред, в виде рассечения кожи в области левой брови.
В ходе изучения материалов уголовного производства в прокуратуре города Еревана приобретены фактические данные, которые дают основание для возбуждения уголовного преследования в отношении депутата Национального Собрания восьмого созыва М.С по части 1 статьи 297 (хулиганство) и пункту 7 части 2 статьи 171 (причинение легкого вреда здоровью из хулиганских побуждений) Уголовного кодекса Армении.
Напомним, на закрытом заседании постоянной парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам произошла потасовка между председателем комиссии, депутатом фракции «Гражданский договор» Владимиром Варданяном и депутатом фракции «Армения» Мгером Саакяном.
3 апреля депутат Национального Собрания от фракции «Армения» Мгер Саакян, задержанный за нанесение удара депутату правящей фракции «Гражданский договор» Владимиру Варданяну, был освобождён. Он сказал, что Владимир Варданян вел себя на заседании комиссии агрессивно, злоупотреблял своими полномочиями «грубым образом».