«ԵՄ դիտորդական առաքելությունը տեղեկատվությամբ կիսվում է Ադրբեջանի հետ»․ Տարակուսելի, սկանդալային այս հայտարարությունը հարկ է վերլուծել մանրամասն․ Արմեն Աշոտյան
10/04/2023 17:25
Այսօր եվրոպական հեղինակավոր Politico պարբերականը Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններին վերաբերող իր հոդվածում մեջբերել է ԵՄ անանուն բարձրաստիճան մի պաշտոնյայի խոսք, ըստ որի  ԵՄ դիտորդական առաքելությունը «պատրուլների» գործունեության, ինչպես նաև այլ տեղեկատվությամբ կիսվում է Ադրբեջանի հետ։
Այդ մասին գրել է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
«Տարակուսելի, զավեշտալի, շոկային և սկանդալային այս հայտարարությունը հարկ է վերլուծել մանրամասն:
1. Ի՞նչ է նշանակում աշխատել Հայաստանի տարածքի վրա, ՀՀ սահմանի երկայնքով և կիսել ինֆորմացիան Ադրբեջանի հետ:
Եթե`
դա արվում է որպես Ադրբեջանի հանդեպ բարի կամքի դրսևորում, ապա զարհուրելի է Հայաստանի անվտանգության վերաբերյալ տեղեկության փոխանցման հաշվին ձեռք բերել Ադրբեջանի բարյացակամ վերաբերմունքը:
ԵՄ-ին չի հաջողվել Ադրբեջանի նախագահ Ալիևին դրդել առավել համագործակցային դաշտ՝ ունենալով բազմաթիվ այլ լծակներ և մանրադրամ է դառնում Հայաստանի անվտանգությանը վերաբերող տեղեկատվության փոխանցումը, ապա ցանկացած նորմալ իշխանության դեպքում ակնկալվում էր առաքելության գործունեության հանդեպ կտրուկ գնահատականներ:
Ի՞նչ է նշանակում «պատրուլների» և այլնի վերաբերյալ տեղեկատվության կիսում Ադրբեջանի հետ:
Այսինքն՝
եթե դա արվում է մինչև դիտորդների այս կամ այն սահմանային հատվածի դիտարկումը, ապա քանի՞ կոպեկ արժի այդ դիտարկումը, եթե Ադրբեջանը նախապես տեղեկացված է լինելու և ակնհայտորեն այդ հատվածում որևէ սադրանքի կամ դիտորդների գրանցմանն արժանի գործուղության չի դիմելու:
եթե այդ տեղեկությունը կիսում են դիտարկումներից հետո, նշանակում է՝ Ադրբեջանին փոխանցում են Հայաստանի Զինված Ուժերին վերաբերող ինֆորմացիա:
Ես ճի՞շտ եմ հասկանում այս զավեշտը:
ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նիստում ՀՀ կառավարության ծրագրի կատարման 2022թ․-ի արդյունքների մասին զեկույցի՝ մարտի 24-ի քննարկման ժամանակ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը, պատասխանելով ԵՄ դիտորդական առաքելության զեկույցներին վերաբերող հարցին, հայտարարեց, որ այդ զեկույցներն իրեն հասանելի չեն, այլ՝ պաշտոնական Բրյուսելի ծառայողական օգտագործման համար են:
Այնինչ այսօր պարզ դարձավ, որ այդ զեկույցները, փաստորեն, «մի ձեռքով գնում են» Բրյուսել, «մյուս ձեռքով»՝ Բաքու, իսկ Երևանին հասնում է երեք մատանոց գեոպոլիտիկ կոմբինացիա:
Հիշեցնեմ նաև, որ փետրվարի 20-ից ՀՀ տարածքում աշխատող այս առաքելության կողմից հայ-ադրբեջանական սահմանին այս ընթացքում գրանցված կամ չգրանցված բազմաթիվ միջադեպերի հետ կապված առկա կամ գոյություն չունեցող զեկույցների հիման վրա, մասնավորապես ադրբեջանական ԶՈՒ կողմից հրադադարի խախտման, ադրբեջանական ապատեղեկատվության տարածման, ՀՀ քաղաքացիների սահմանը հատելու, կորելու դեպքերի և այլնի առնչությամբ ԵՄ կողմից, քաղաքական խոսնակների կողմից բարձրաձայնում տեղի չի ունեցել՝ արդեն 40 օր է:
Ո՞վ է Երևանն այսքանից հետո, եթե ոչ մանրադրամ Բրյուսելի և Բաքվի առավել գայթակղիչ խաղում»,- սոցցանցի իր էջում գրել է Արմեն Աշոտյանը։

«Наблюдательная миссия ЕС делится информацией с Азербайджаном»: Это удивительное, шокирующее и скандальное заявление следует разобрать подробно – Армен Ашотян
Сегодня авторитетное европейское издание Politico в статье об армяно-азербайджанских отношениях процитировало неназванного высокопоставленного чиновника ЕС, по словам которого наблюдательная миссия ЕС делится с Азербайджаном деятельностью «патрулей» и другой информацией.
Об этом написал в своем Telegram-канале заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян.
«Это удивительное, шокирующее и скандальное заявление следует разобрать подробно.
1. Что значит работать на территории Армении, вдоль границы Армении и обмениваться информацией с Азербайджаном?
Если:
- это делается как проявление доброй воли по отношению к Азербайджану, то подло добиваться дружественного отношения Азербайджана за счет передачи информации о безопасности Армении.
- ЕС не удалось подтолкнуть президента Азербайджана Алиева к более конструктивному сотрудничеству, имея много других рычагов, и передача информации, связанной с безопасностью Армении, становится мелкой монетой, то в случае любого нормального правительства резкие оценки деятельности миссии были бы ожидаемы.
2. Что значит делиться с Азербайджаном информацией о "патрулях" и т.п.?
Я имею в виду
- если это делается до наблюдения за тем или иным участком границы, то сколько горошей стоит это наблюдение, если Азербайджан будет проинформирован заранее и явно не пойдет ни на какие провокации, достойные регистрации наблюдателей?
- если эта информация передается после наблюдений, это означает, что информация о ВС Армении передается в Азербайджан.
Я правильно понимаю этот катастрофический абсурд ?
«Министр иностранных дел» РА Арарат Мирзоян, отвечая на вопрос об отчетах миссии наблюдателей ЕС, заявил 24 марта в ходе обсуждения отчета об итогах выполнения плана правительства РА на 2022 год на заседании комиссии по внешним связям НС, что эти отчеты ему недоступны, но предназначены для официального использования Брюсселем.
Сегодня стало ясно, что эти отчеты фактически одной рукой «идут» в Брюссель, «другой рукой» в Баку, а Еревану достаётся геополитическая комбинация из трёх пальцев.
Кто после всего этого Ереван, если не монета в более заманчивой игре Брюсселя и Баку?», - написал Армен Ашотян.