Մհեր Սահակյանի փաստաբանը պնդում է՝ իր պաշտպանյալի արարքում խուլիգանությունը և խուլիգանական դրդումը իսպառ բացակայում են
10/04/2023 11:37
Գլխավոր դատախազը միջնորդագիր է ներկայացրել Ազգային ժողով՝ պատգամավոր Մհեր Սահակյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու (նրան մեղադրանք առաջադրելու) միջնորդությամբ։
Մհեր Սահակյանի փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը պնդում է՝ իր պաշտպանյալի արարքում խուլիգանությունը (որպես օբյեկտիվ երևույթ) և խուլիգանական դրդումը (որպես սուբյեկտիվ երևույթ) իսպառ բացակայում են։
«Իրավասու մարմինները մտադիր են Սահակյանին մեղադրանք առաջադրել խուլիգանության (297 հոդվածի 1-ին մաս) և Վլադիմիր Վարդանյանին խուլիգանական դրդումներով թեթև մարմնական վնասվածք պատճառելու համար (171 հոդվածի 2-րդ մաս):
Երկու դեպքում էլ գործ ունենք ոչ մեծ ծանրության հանցակազմի հետ։
Խափանման միջոց կալանքի թույլտվության միջնորդություն ազգային ժողովին չի ներկայացվել։
Հարվածը ինչ-որ առարկայով հասցնելու նախնական վարկածը, փաստորեն, հերքվել է։
Մեր մոտեցումն անփոփոխ է. Սահակյանի արարքում խուլիգանությունը (որպես օբյեկտիվ երևույթ) և խուլիգանական դրդումը (որպես սուբյեկտիվ երևույթ) իսպառ բացակայում են, իսկ հարվածը հասվել է անհրաժեշտ պաշտպանության նկատառումով», - Facebook-ում գրել է Մելիքյանը։

В действиях Мгера Саакяна полностью отсутствуют «хулиганство» и «хулиганские побуждения» – адвокат
Генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян направила Национальному Собранию ходатайство о даче согласия на возбуждение уголовного преследования  в отношении депутата Мгера Саакяна (предъявление обвинения).
Адвокат Мгера Саакяна Рубен Меликян утверждает, что в действиях его подзащитного полностью отсутствуют «хулиганство» (как объективное явление) и «хулиганские побуждения» (как субъективное явление).
«Правомочные органы намерены выдвинуть обвинения Саакяну (ч. 1 ст. 297) и причинении легких телесных повреждений Владимиру Варданяну из хулиганских побуждений (ч. 2 ст. 171).
В обоих случаях мы имеем дело с преступлением небольшой тяжести.
В Национальное Собрание не представлено ходатайство о разрешении избрать арест в качестве меры пресечения.
Предварительная версия о нанесении удара каким-то предметом, фактически, опровергнута.
Наш подход остается неизменным: в поступке Саакяна хулиганство (как объективное явление) и хулиганские побуждения (как субъективное явление) полностью отсутствуют, а удар был нанесен из соображений необходимой обороны», - написал на своей странице в Facebook Рубен Меликян.