Աշխատեք հասցեական գնահատական հնչեցնել, երբ ձեր ներկայությամբ մարմնամասեր կտրելու սպառնալիքներ են հնչում. Թագուհի Թովմասյանը՝ ՄԻՊ թեկնածուին (Տեսանյութ)
11/04/2023 12:52
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը ԱԺ մարդու իրավունքների և հանրային հարցերի հանձնաժողովի ապրիլի 4-ի նիստը պատմական խայտառակություն որակեց: Այդ մասին նա ասաց ԱԺ-ում՝ ՄԻՊ-ի ընտրության հարցի քննարկման ժամանակ:
«Քննարկում էինք ՄԻՊ թեկնածուի հարցը, որը հենց սկզբից վերածվեց ագրեսիվ  հավաքի, քանի որ ՔՊ-ի պատգամավորները, մեկը մյուսին հերթ չտալով, բղավում էին տեղից, թիրախավորում՝ սահմանափակելով ընդդիմության թեկնածուի խոսքի ազատության իրավունքը», - ասաց Թովմասյանը:
Նա դիմելով ՀՀ գլխավոր դատախազին՝ ասաց, որ նամակ է հղել նրան ու խնդրել քրեաիրավական գնահատական տալ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղարի արարքներին:
Ըստ Թովմասյանի՝  Անահիտ Մանասյանը, տեսնելով հանձնաժողովի «խայտառակ նիստը», պետք է հրաժարվեր թեկնածությունից ու ասեր «չեմ շարունակի իմ աշխատանքը, քանի դեռ ապահովված չեն նորմալ  պայմաններ ՄԻՊ թեկնածուի ընտրության համար»:
«Աշխատեք հասցեական գնահատական հնչեցնել, երբ ձեր ներկայությամբ տեղի է ունենում մարդու  իրավունքների խախտման, սպառնալիքի հնչեցման, տարբեր  մարմնամասեր կտրելու սպառնալիքներ, գոնե ձեր ներկայությամբ դեպքերին հասցեական արձագանքեք», - հավելեց Թագուհի Թովմասյանը:

Постарайтесь озвучивать адресные оценки, когда в вашем присутствии звучат различные угрозы: Тагуи Товмасян – кандидату в омбудсмены
11/04/2023 14:14
Депутат парламента от фракции «Честь имею» Тагуи Товмасян считает заседание постоянной комиссии по вопросам прав человека и общественным вопросам историческим позором. Об этом она заявила сегодня в ходе обсуждения вопроса избрания Защитника прав человека в парламенте.
«Мы обсуждали вопрос кандидата в омбудсмены, однако заседание с самого начала превратилось в агрессивное сборище, поскольку депутаты «Гражданского договора», не давая друг другу очереди, кричали с места, нападали на кандидата и ограничивали право кандидата от оппозиции на свободу слова», - сказала Товмасян.
Обратившись к генеральному прокурору Армении, Тагуи Товмасян сказала, что направила письмо с просьбой дать уголовно-правовую оценку поведению секретаря фракции «Гражданский договор».
По словам Товмасян, Анаит Манасян, увидев позорное заседание комиссии, должна была отказаться от выдвижения своей кандидатуры и сказать «не продолжу свою работу до тех, пока не будут обеспечены нормальные условия для выборов кандидата в омбудсмены».
«Постарайтесь озвучивать адресную оценку, когда в вашем присутствии происходят нарушения прав человека, звучат угрозы отрезать разные части тела, хоть вашим присутствием адресно реагируйте на происходящее», - сказала она.