Սերժ Սարգսյանի ժամանակ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն անգամ ՌԴ արտաքին քաղաքական կարևորագույն փաստաթղթերում էր ամրագրված․ Արմեն Աշոտյանը փաստաթղթեր է հրապարակել
12/04/2023 18:40
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանն արձագանքել է իշխանության կողմից բազմիցս շահարկված թեմային՝ Սերժ Սարգսյանի  թողած «բանակցային ժառանգության» մասին։
«Նիկոլական քարոզչամեքենան պարբերաբար նվագում է միևնույն ձայնապնակը, որն արդեն խազված է, «խռխռում» է, բայց միևնույն է, չի դադարում օգտագործվել սեփական դիվանագիտական և անվտանգային ձախողումներն արդարացնելու համար:
Խոսքը Սերժ Սարգսյանի, այսպես կոչված, բանակցային ժառանգության մասին է:
Այդ ժառանգությունն Արցախյան հակամարտության լավագույն լուծումն էր (2020-ի հունվարին Կապանում Նիկոլ Փաշինյանն ինքն է կարդում Սերժ Սարգսյանի թողած ժառանգությունը),
եթե`
չքանդվեր Հայաստանի բանակցային խրամատը,
չկազմալուծվեր բանակը,
չլիներ, որպես այդ ամենի հետևանք, 44-օրյա պատերազմի պարտությունը:
Իսկ այժմ ձեր ուշադրությանն եմ ներկայացնում տարբեր տարիների ՌԴ արտաքին քաղաքականության կոնցեպցիայում ԼՂ հակամարտության կարգավորման հետ կապված դրույթները:
Այդ փաստաթուղթը ՌԴ արտաքին քաղաքականության բարձրագույն իրավական փաստաթուղթ է, որից բխում են այդ պետության գերակայություններն ու քայլերը:
Եվ այսպես:
1. 2013 թվականի կոնցեպցիայում ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ կար առանձին դրույթ, որով ամրագրվում էր ոչ միայն ՄԽ համանախագահների ձևաչափի կարևորությունը, այլև այն սկզբունքները, որոնք արծարծված էին համանախագահների հայտարարություններում 2009-2011 թթ.: (նկար 1)
2. 2016 թվականին ՌԴ արտաքին քաղաքականության նոր կոնցեպցիայում ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ նույնպես ներառված էր դրույթ, որտեղ կրկին, բացի ՄԽ համանախագահության ձևաչափի ընդգծումից արդեն հղում էր արված 5 համատեղ հայտարարություններով ամրագրված կոնֆլիկտի կարգավորման սկզբունքներին: (նկար 2)
Հիշեցնեմ, որ այդ սկզբունքների մեջ էր ԼՂ ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրագործման միջազգային երաշխավորությունը. փաստացի ՌԴ-ն իր արտաքին քաղաքականության մեջ այս իրավունքը դիտում էր ԼՂ հակամարտության կարգավորման հիմքում՝ մյուս 2 համանախագահ երկրների հետ միասին:
3. Եվ ահա՝ 2023 թվական և ՌԴ արտաքին քաղաքականության կոնցեպցիայում ԼՂ հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ ոչ մի հիշատակում չկա: (ուստի նկար էլ չկա):
Ի մի բերելով այս վերլուծությունը՝ փաստենք. «Սերժի ժամանակ» Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքն անգամ Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական կարևորագույն փաստաթղթերում էր ամրագրված։
Իսկ Նիկոլի ժամանակ այն նույնպես այլևս գոյություն չունի»,- գրել է Արմեն Աշոտյանը՝ հրապարակելով վերը նշված փաստաթղթերի լուսանկարները:

При Серже Саргсяне право народа Арцаха на самоопределение было даже закреплено в важнейших внешнеполитических документах РФ: Армен Ашотян опубликовал документы
12/04/2023 19:56
Заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян отреагировал в своем Telegram-канале на неоднократные манипуляции властей темой «переговорного наследия», оставленного третьим президентом Армении Сержем Саргсяном
«Николовская пропагандистская машина регулярно ставит одну и ту же пластинку, которая уже исцарапана, «фыркает», но все еще не перестает использоваться для оправдания собственных дипломатических и силовых провалов.
Речь идет о так называемом переговорном наследии Сержа Саргсяна.
Это наследие было лучшим решением Арцахского конфликта (в январе 2020 года в Капане сам Никол Пашинян обнародовал наследие, оставленное Сержем Саргсяном),
если:
* Переговорные позиции Армении не были бы целенаправленно разрушены,
* армию бы не расформировали,
* вследствие всего этого не было бы поражения в 44-дневной войны.
А теперь предлагаю вашему вниманию положения, касающиеся урегулирования Нагорно-карабахского конфликта, в российской внешнеполитической концепции разных лет.
Этот документ является высшим юридическим документом российской внешней политики, из которого вытекают приоритеты и шаги этого государства.
И так.
1. В концепции 2013 года было отдельное положение по урегулированию Нагорно-карабахского конфликта, которое устанавливало не только важность формата сопредседателей МГ ОБСЕ, но и принципы, которые обсуждались в заявлениях сопредседатели в 2009-2011 гг. (рисунок 1)
2. В 2016 году в новую концепцию российской внешней политики по урегулированию Нагорно-карабахского конфликта также было включено положение, где опять-таки, помимо подчеркивания формата сопредседательства ИС, закреплялись принципы урегулирования конфликта на основе принципов, закрепленных в 5 совместных заявлениях лидеров стран-сопредседателей МГ ОБСЕ. (рисунок 2)
Напомню, что среди этих принципов была международная гарантия реализации права народа Нагорного Карабаха на самоопределение. Фактически в своей внешней политике Российская Федерация рассматривала это право как основу для урегулирования Нагорно-карабахского конфликта вместе с другими двумя странами-сопредседателями.
3. И вот уже в 2023 году урегулирование Нагорно-карабахского конфликта в концепции российской внешней политики отсутствует. (поэтому фото нет).
Сводя воедино этот анализ, констатируем. «При Серже» право народа Арцаха на самоопределение было даже закреплено в важнейших внешнеполитических документах России.