Եթե իշխող ուժն անընդհատ սխալներ է թույլ տալիս, դա խոսում է այն մասին, որ հետևություններ չեն անում, անկարողունակ են կամ էլ` միտումնավոր են անում. Սեյրան Օհանյան
12/04/2023 12:08
Իմ տեղեկությամբ՝ խնդիրը ծագել է դիրքային ճշգրտումներ, ինժեներական կառույցների, սարքավորումների ընթացքում որոշակի բարելավումների իրականացման շրջանակում, լրագրողների հետ զրուցում ասաց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը։
«Փորձը ցույց է տալիս, որ որքան էլ 44-օրյա պատերազմից հետո մենք խոսում ենք Զինված ուժերի մարտունակության անկման մասին, որոշ տեղային հատվածներում, որոշ ստորաբաժանումներում մեր զինծառայողներն իրենց խնդիրը կատարում են և հերսություններ են ցուցաբերում», - ասաց Օհանյանը՝ նշելով, սակայն, որ կոնկրետ երեկված դեպքի հետ կապված որոշակի խնդիրներ կան։
«Գործընթացը տեղի է ունեցել Հայաստանն Արցախի հետ կապող միջանցքի շրջանակներում։ Ադրբեջանն իր այլընտրանքային ճանապարհը ժամանակից շուտ է կառուցել, ինչո՞ւ մեր իշխանությունները մեր հատվածը ժամանակին չեն կառուցել», - ասաց պատգամավորը։
Նրա խոսքով, եթե կա պայմանավորվածություն, որ ապրիլի 1-ին ճանապարհը պետք է պատրաստ լինի և երթևեկությունն էլ նոր ճանապարհով լինի, դիրքային փոփոխություններ պետք է լինեն, ապա ինչ գործողություններ է պլանավորել հայկական կողմը։
«Ինչո՞ւ ժամանակին չի իրականացվել և՛ պլանավորումը, և՛ կազմակերպումը։ Այսքան քննադատություններից հետո Հայաստանի իշխանությունները հետևություններ չեն անում։ Այսօր էլ ասում եմ՝ տա Աստված, որ սա վերջին միջադեպը լինի, բայց արդյո՞ք մեր իշխանությունները հետևություններ կանեն։ Որոշումներում, ռազմաքաղաքական իրավիճակի գնահատումներում ՀՀ իշխանությունները թերանում և ուշանում են։ Խնդիրը միշտ ուշանալու մեջ է, նախկինում որոշումներ ընդունելու մեջ, կանխարգելիչ գործողություններ իրականացնելու, արագ գնահատելու մեջ մենք երբևիցե թերացումներ չենք ունեցել» , - ասաց Սեյրան Օհանյանը։
Պատգամավորի գնահատմամբ՝ եթե իշխող ուժն անընդհատ սխալներ է թույլ տալիս, դա խոսում է այն մասին, որ հետևություններ չեն անում, անկարողունակ են կամ է՝լ միտումնավոր են անում։

Сейран Оганян: Если правящая сила постоянно допускает ошибки, то это говорит о том, что они не делают выводов – неспособны или намеренно делают
12/04/2023 13:35
По моим сведениям, проблема возникла во время позиционного уточнения, в ходе проведения инженерных работ, оборудования в рамках некоторого улучшения позиций, заявил сегодня в беседе с журналистами руководитель фракции «Армения», бывший министр обороны Сейран Оганян.
«Опыт показывает, что сколько бы мы не говорили о снижении боеспособности Вооружённых сил после 44-дневной войны, на некоторых участках, в некоторых подразделениях наши военнослужащие выполняют свою задачу и проявляют героизм», - сказал Оганян, отметив, однако, что конкретно со вчерашним случаем есть определенные проблемы.
«Процесс связан с коридором, соединяющим Армению с Арцахом. Азербайджан раньше времени построил свою часть альтернативной дороги, а почему наши власти не построили вовремя наш участок дороги?» - сказал депутат.
По его словам, если была договорённость о том, что 1 апреля дорога должна быть готова и движение должно осуществляться по новой дороге, должны быть позиционные изменения, то какие действия планировались армянской стороной?
«Почему своевременно не проведены ни планирование, ни организация? Власти Армении не сделали выводов после такой озвучиваемой в их адрес критики. Я и сегодня говорю, дай Бог, чтобы это был последний инцидент, но сделают ли наши власти выводы? Власти Армении допускают упущения и запаздывают в своих решениях, оценках военно-политической обстановки. Проблема всегда в том, что они опаздывают. В прошлом у нас никогда не было упущений в принятии решений, осуществлении превентивных действий, быстрой оценке ситуации», - сказал Сейран Оганян.
По оценке руководителя фракции «Армения», если правящая сила постоянно допускает ошибки, то это свидетельствует о том, что они не делают выводов – неспособны или намеренно делают.