Մհեր Սահակյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում կհարուցվի. ԱԺ-ն համաձայնություն տվեց
Ազգային ժողովը փակ գաղտնի քվեարկությամբ համաձայնություն տվեց, որ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Մհեր Սահակյանի նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում հարուցվի:
Հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու միջնորդությունը ներկայացրել էր ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը:
Փակ գաղտնի քվեարկությանը մասնակցել էր 65 պատգամավոր, որոնք բոլորն էլ կողմ էին քվեարկել:
Մհեր Սահակյանը նախորդ օրը հայտնել էր, որ ինքը ևս կողմ կքվեարկի այդ միջնորդությանը, սակայն Սահակյանն այսօր Սյունիքում է ու չի մասնակցել քվեարկությանը:
Ըստ դատախազության միջնորդագրի՝ քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալների համաձայն՝ պատգամավոր Մհեր Սահակյանը փակ աշխատանքային քննարկման ժամանակ խուլիգանական դրդումներով, ցուցադրաբար հակադրվել է Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանին, դրսևորել է ագրեսիվ վարքագիծ:
Աննա  Վարդապետյանի ներկայացմամբ՝  նա ձեռքով հարվածել է սեղանին, ոտքի կանգնել, բղավելով դիտողություն արել հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանին, ապա աջ ձեռքով դիտավորությամբ հարվածել նրա դեմքի ձախ քունքային շրջանին: Հարվածի հետևանքով հանձնաժողովի նախագահի առողջությանը պատճառվել է թեթև վնաս՝ առողջության կարճատև քայքայումով՝ ձախ վերհոնքային շրջանի պատռված վերքի, ձախ վերհոնքային, քթի մեջքի քերծվածքների, ձախ վերին և ստորին կոպերի արյունազեղումների ձևով:
Նշվում է նաև, որ Վլադիմիր Վարդանյանի մարմնական վնասվածքները պատճառվել են բութ, կոշտ առարկայով. Մհեր Սահակյանը հրաժարվել է արյան մեջ թմրամիջոցի կամ ալկոհոլի առկայություն պարզելու համար նմուշ հանձնելուց:
Մհեր Սահակյանը վստահեցրել է, որ մարտի 31-ին ԱԺ պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի փակ քննարկմանը տեղի ունեցած միջադեպի ժամանակ պատգամավոր Վլադիմիր Վարդանյանին հարվածել է զուտ ինքնապաշտպանական նկատառումներից ելնելով:

Парламент дал согласие на возбуждение уголовного преследования в отношении Мгера Саакяна
Парламент Армении дал согласие на возбуждение уголовного преследования в отношении депутата фракции «Армения» Мгера Саакяна.
Ходатайство о возбуждении уголовного преследования было представлено генеральным прокурором Анной Вардапетян.
В закрытом тайном голосовании приняли участие 65 депутатов, все проголосовали «за».
Накануне Мгер Саакян заявил, что он также проголосует за это ходатайство, поскольку заинтересован в раскрытии правды. Однако Саакян сегодня не участвовал в голосовании, поскольку отправился в Сюник.
Согласно ходатайству прокуратуры, в ходе изучения материалов уголовного производства приобретены фактические данные о том, что депутат Национального Собрания восьмого созыва Мгер Саакян в ходе закрытого рабочего обсуждения в парламенте 31 марта, около 11:15, из хулиганских побуждений проявил агрессивное поведение в отношении председателя постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам парламента Владимира Варданяна.
Как представила Анна Вардапетян, он ударил рукой по столу, встал, громко сделал замечание председателю комиссии, подошел к председателю комиссии Владимиру Варданяну и умышленно ударил правой рукой по лицу. В результате удара здоровью председателя Комиссии был причинен легкий вред, в виде рассечения кожи в области левой брови.
Мгер Саакян заявил, что Владимир Варданян вел себя агрессивно на заседании комиссии по государственно-правовым вопросам 31 марта и он нанес удар исходя из соображений самообороны.