Նույնիսկ Ալիևը չի պնդել, թե Մադրիդյան սկզբունքներով Արցախը ճանաչվում էր Ադրբեջանի մաս
«Մադրիդյան սկզբունքներով Հայաստանի Հանրապետությունը ԼՂ-ն ճանաչեց որպես Ադրբեջանի մաս», - այսօր՝ ապրիլի 12-ին խորհրդարանում հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ ի պատասխան ՔՊ-ան պատգամավորի՝ Արցախի ինքնորոշման վերաբերյալ հարցին։
Քանի որ «Մադրիդյան սկզբունքները» որպես բանակցությունների հիմք ընդունվել են 2007 թվականին՝ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության շրջանում, News.am-ը մեկնաբանության խնդրանքով դիմել է երկրորդ նախագահի գրասենյակ։
Գրասենյակի ղեկավար Բագրատ Միկոյանը լրատվամիջոցի հետ զրույցում ասել է․ «Բազմիցս հանգամանալից եւ սպառիչ անդրադարձել ենք այս հարցին: Չկրկնվելու համար, մեջբերեմ նախորդ տարի նոյեմբերի 14-ին գրասենյակի արձագանքից մի հատված․
«2007 թվականին բանակցային ծանր ջանքերի շնորհիվ բանկացային սեղանին հայտնված Մադրիդյան սկզբունքերով ոչ միայն չկար եւ չէր էլ կարող լինել Արցախի ճանաչում Ադրբեջանի կազմում, այլեւ առաջին անգամ միջազգայնորեն ընդունելի եւ երաշխավորվող էր դառնում Արցախի ինքնորոշման իրավունքը: Մադրիդյան սկզբունքերն այլեւս հրապարակված են, եւ նույնիսկ Ալիեւի կամ որեւէ այլ թուրքի մտքով այսքան ժամանակ չի անցել պնդել, թե դրանցում Արցախը ճանաչվում էր Ադրբեջանի մաս…»։

Даже Алиеву не приходило в голову утверждать, что Мадридские принципы признают Арцах азербайджанским – Баграт Микоян
«В соответствии с Мадридскими принципами Республика Армения признала Нагорный Карабах частью Азербайджана», - заявил 12 апреля в парламенте Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата от «Гражданского договора» о самоопределении Арцаха.
Поскольку «Мадридские принципы» были приняты за основу переговоров в 2007 году, в период президентства Роберта Кочаряна, News.am обратилось в офис второго президента с просьбой прокомментировать приведенное заявление.
Руководитель офиса Баграт Микоян сказал: «Мы неоднократно подробно и исчерпывающе касались этого вопроса. Чтобы не повторяться, процитирую отрывок из отклика офиса от 14 ноября прошлого года.
«В Мадридских принципах, оказавшихся на столе переговоров в 2007 году в результате серьезных дипломатических усилий, не только не было и не могло быть признания Арцаха в составе Азербайджана, но и впервые стало международно приемлемым и гарантированным право Арцаха на самоопределение.
Мадридские принципы уже опубликованы, и даже Алиеву или любому другому турку пока не приходило в голову утверждать, что в них Арцах признавался частью Азербайджана...».