Այն, ինչը մերն է՝ մերն է, դրանից ավելի, եթե հակառակորդը ոտնձգություն անի, պետք է իմանա, որ հարվածը ստանալու է. Անդրանիկ Քոչարյան (Տեսանյութ)
14/04/2023 11:50
ՀՀ Զինված ուժերը Տեղ գյուղում հակահարված տվեցին և այնուամենայնիվ, եթե մեր զինված ուժերը նման կեցվածք չունենար, ադրբեջանական ուժերը շատ ավելի խորք կթափանցեին և կտեղակայվեին այդտեղ, խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում հայտարարեց ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։
«Կարծում եմ, որ հետագայում պետք է ելնենք այն իրողությունից, որ զինված ուժերի և՛ կարողությունները, և՛ բովանդակությունը պետք է լինի այն մակարդակի վրա, որը պետք է լուծի իր առջև դրած խնդիրը։ Այն, ինչը որ մերն է՝ մերն է, դրանից ավելի, եթե հակառակորդը ոտնձգություն պետք է անի, ինքը պետք է իմանա, որ հարվածը ստանալու է։ Այդտեղ իշխանությունների հանձնարարական լինել-չլինելը նշանակություն չունի։ Զինված ուժերն իր առջև դրված խնդիրն առանց հանձնարարականի էլ պետք է իրականություն դարձնի», - ասաց պատգամավորը։
Նա նշեց, որ Տեղ գյուղում ապրիլի 11-ին տեղի ունեցած միջադեպի հետ կապված ծառայողական քննություն է լինելու՝ թերացումները պարզելու համար։
«Անպայման կլինեն ծառայողական քննություններ։ Մասնագիտական քննության արդյունքում պետք է գանք որոշակի եզրահանգումների. ԱԱԾ-ում անպայման կլինի, Զինված ուժերում էլ կլինեն», - ասաց Քոչարյանը։

Что наше – то наше, противник должен знать, что при посягательстве на нашу территорию, получит достойный удар – Андраник Кочарян
14/04/2023 13:07
Вооруженные силы Армении в селе Тех дали надлежащий ответ противнику и если бы наши ВС не отреагировали достойным образом, азербайджанские силы проникли бы намного глубже, заявил сегодня на брифинге председатель постоянной парламентской комиссии по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян.
«Считаю, что в дальнейшем мы должны исходить из той реальности, что способности и содержание вооруженных сил должны находиться на таком уровне, чтобы ом уровне, чтобы решать поставленную перед ними задачу. Что наше – то наше, противник должен знать, что при посягательстве на нашу территорию, получит достойный удар. И здесь неважно, было поручение властей или нет. Вооруженные силы должны выполнять свою задачу и без поручений», - сказал депутат.
Он отметил, что в связи с имевшим место 11 апреля в селе Тех инцидентом будет проведено служебное расследование для выяснения допущенных упущений.
«Обязательно будут проведены служебные расследования, мы должны сделать определенные выводы.Служебные расследования будут проведены и в СНБ, и в Вооруженных силах», - сказал Кочарян.