Ադրբեջանը պատրաստվում է էսկալացիայի. Արմեն Գրիգորյան
Տեղ գյուղի մոտ միջադեպը տեղի ունեցավ, որովհետեւ Ադրբեջանը սադրանք է արել ՀՀ սուվերեն տարածքում․ այս մասին «Սիվիլնեթ»-ին տված հարցազրույցում նշել է ՀՀ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
Նա ընդգծել է, որ վերջին շրջանում գրեթե բոլորը խոսում են Ադրբեջանի կողմից հնարավոր ռազմական էսկալացիայի մասին։
«Ադրբեջանի ամբողջ պրոպագանդան վերջին շրջանում խոսում է հնարավոր էսկալացիայի մասին: Դրա մասին խոսում են նաեւ միջազգային տարբեր պարբերականներ՝ հղում կատարելով նաև հետախուզական տվյալներին: Ընդհանուր առմամբ Ադրբեջանը նախապատրաստում է եւ այս միջադեպը տեղի է ունեցել այդ նախապատրաստական աշխատանքների տրամաբանության մեջ: Այսինքն՝ Ադրբեջանի կողմից պատրաստվող հնարավոր էսկալացիայի, պլանի մի մաս է կազմում այս պրովոկացիան, որը տեղի է ունեցել ՀՀ տարածքում», - ասել է Գրիգորյանը:

Азербайджан готовится к военной эскалации – Армен Григорян
Инцидент у села Тех произошёл из-за того, что Азербайджан совершил провокацию на суверенной территории Республики Армения. Об этом заявил в интервью «CivilNet» заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
Он подчеркнул, что в последнее время почти все говорят о возможной военной эскалации со стороны Азербайджан.
«Вся пропаганда Азербайджана в последнее время говорит о возможной эскалации. Об этом говорят также различные международные издания, со ссылкой на разведывательные данные. В целом, Азербайджан готовится и этот инцидент произошел в логике этих подготовительных работ. То есть эта провокация, которая произошла на территории Армении, является частью плана и возможной готовящейся эскалации со стороны Азербайджана», - сказал Григорян.