Ուժի կիրառումն Ադրբեջանի պետական քաղաքականության անբաժանելի մասն է․ Արշակյանն իրավիճակը ներկայացրել է Մոլդովայի դեսպանին
14/04/2023 16:50
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը կոչ է արել միջազգային հանրությանը նպատակաուղղված եւ արդյունավետ քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների դեմ եւ կանխել իրավիճակի հետագա սրումը: Նա կոչը հնչեցրել է ապրիլի 14-ին Հայաստանում Մոլդովայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանի հետ հանդիպմանը:
Հանդիպմանը ներկա են եղել ԱԺ Հայաստան-Մոլդովա բարեկամական խմբի ղեկավար Արփինե Դավոյանը եւ խմբի անդամ Վիգեն Խաչատրյանը:
Ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում` Հակոբ Արշակյանը շնորհավորել է Վալերիու Քիվերիին դեսպան նշանակվելու կապակցությամբ եւ համոզմունք հայտնել, որ վերջինս իր գործունեությամբ կնպաստի հայ-մոլդովական հարաբերությունների զարգացմանը:
Խոսելով միջխորհրդարանական համագործակցությունից` Հակոբ Արշակյանը կարեւորել է բարեկամական խմբերի սերտ աշխատանքը:
Անդրադառնալով երկու ժողովուրդների միջեւ բարեկամական հարաբերություններին` ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է Քիշնեւի հայկական երկու եկեղեցիների, կիրակնօրյա դպրոցի եւ Մոլդովայում ապրող եւ ստեղծագործող տասներկու հազարանոց հայ համայնքի առկայությունը:
Հակոբ Արշակյանը դեսպանի ուշադրությունը հրավիրել է տարածաշրջանային անվտանգությանն ու առկա սպառնալիքներին: «Ցավոք, Լաչինի միջանցքում իրավիճակը մնում է նույնը: Միջանցքով ազատ տեղաշարժը պետք է հնարավորինս շուտ վերականգնվի: Լաչինի միջանցքի արգելափակումը միջազգային իրավունքի եւ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կոպիտ խախտում է եւ էկզիստենցիալ սպառնալիք Լեռնային Ղարաբաղի հայերի համար»,- նշել է ԱԺ փոխնախագահը եւ հավելել, որ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում ապօրինի տեղակայված Ադրբեջանի ԶՈՒ մի խումբ զինծառայողներ ապրիլի 11-ին սադրանք են իրականացրել եւ կրակ բացել Հայաստանի ԶՈՒ զինծառայողների եւ դիրքերի ուղղությամբ: Նշվել է, որ ՀՀ զինված ուժերի զինծառայողները դիմել են պատասխան գործողությունների եւ պաշտպանել մեր ինքնիշխան տարածքը: Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ հայ զինծառայողների թվում կա չորս զոհ եւ վեց վիրավոր:
«Ուժի կիրառումը եւ ուժի կիրառման սպառնալիքն Ադրբեջանի պետական քաղաքականության անբաժանելի մասն են, որի նպատակն է ապակայունացնել իրավիճակը տարածաշրջանում եւ խաթարել խաղաղ բանակցությունները շարունակելու միջնորդ գործընկերների ջանքերը»,- ընդգծել է ԱԺ փոխնախագահը եւ կոչ արել միջազգային հանրությանը` ներառյալ բոլոր գործընկերներին, որոնք շահագրգռված են տարածաշրջանում կայունությամբ եւ խաղաղությամբ, նպատակաուղղված եւ արդյունավետ քայլեր ձեռնարկել Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների դեմ եւ կանխել իրավիճակի հետագա սրումը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` դեսպանը նշել է, որ տեղեկացված է տարածաշրջանում առկա անվտանգային իրավիճակի մասին: «Այս պահին աշխարհի ուշադրության առանցքում Ուկրաինան է, սակայն չպետք է անտեսել նաեւ այս տարածաշրջանում առկա իրավիճակը»,- ընդգծել է Վալերիու Քիվերին: Նա եւս կարեւորել է միջխորհրդարանական համագործակցության խորացումը` նշելով, որ տարբեր ոլորտներում առկա է համագործակցության մեծ ներուժ:
Հայաստան-Մոլդովա բարեկամական խմբի ղեկավար Արփինե Դավոյանը եւ խմբի անդամ Վիգեն Խաչատրյանն անդրադարձել են երկու երկրների խորհրդարանների բարեկամական խմբերի միջեւ արդյունավետ եւ սերտ համագործակցության կարեւորությանը:

Акоп Аршакян: Применение силы и угроза применения силы – неотъемлемая часть государственной политики Азербайджана
14/04/2023 17:16
Вице-спикер Национального Собрания Акоп Аршакян 14 апреля принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Молдова Валериу Кивера, сообщает пресс-служба парламента Армении.
На встрече присутствовали председатель группы дружбы НС Армения-Молдова Арпи Давоян и член группы Виген Хачатрян.
Приветствуя посла в парламенте, Акоп Аршакян поздравил его с назначением и выразил уверенность, что последний своей деятельностью будет способствовать развитию армяно-молдавских отношений.
Вице-спикер НС, коснувшись межпарламентского сотрудничества, подчеркнул важность слаженной работы групп дружбы.
Касаясь дружественных отношений между двумя народами, Акоп Аршакян отметил наличие в Кишиневе двух армянских церквей, воскресной школы, а также двенадцатитысячной армянской общины Молдовы.
Зампредседателя парламента обратил внимание посла на региональную безопасность и существующие угрозы. «К сожалению, ситуация в Лачинском коридоре остается прежней. Свободное передвижение по коридору должно быть восстановлено как можно скорее. Блокирование Лачинского коридора является грубым нарушением международного права и трехстороннего заявления от 9 ноября, а также экзистенциальной угрозой для армян Нагорного Карабаха», - отметил вице-спикер и добавил, что группа военнослужащих азербайджанских вооруженных сил, незаконно дислоцированных на суверенной территории Республики Армения, 11 апреля совершила провокацию, открыв огонь в направлении военнослужащих и позиций ВС Армении. Отмечено, что армянские военнослужащие прибегли к ответным действиям и защитили суверенную территорию Армении. Акоп Аршакян проинформировал, что среди армянских военнослужащих четверо погибших и шестеро раненых.
«Применение силы и угроза применения силы являются неотъемлемой частью государственной политики Азербайджана, цель которой дестабилизировать ситуацию в регионе и подорвать посреднические усилия партнеров по продолжению мирных переговоров», - отметил Акоп Аршакян. Он призвал международное сообщество, в том числе всех партнеров, заинтересованных в стабильности и мире в регионе, предпринять целенаправленные и эффективные шаги против агрессивных действий Азербайджана, не допустить дальнейшего обострения ситуации.
Выразив признательность за прием, посол заметил, что информирован о текущей ситуации с безопасностью в регионе. «В центре внимания всего мира сейчас Украина, но мы не должны игнорировать ситуацию также в этом регионе», - подчеркнул Валериу Кивери. Он подчеркнул необходимость углубления межпарламентского сотрудничества, отметив, что налицо большой потенциал для взаимодействия в различных сферах.
Руководитель группы дружбы Армения-Молдова Арпи Давоян и член группы Виген Хачатрян отметили важность эффективного и тесного сотрудничества между группами дружбы парламентов двух стран.