Արցախը երբևէ և որևէ նախագծով չի ճանաչվել Ադրբեջանի կազմում. Գևորգ Դանիելյան
Արդարադատության նախկին նախարար Գևորգ Դանիելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Իրականում Արցախի կարգավիճակի առնչությամբ որևէ նախագծով Արցախը երբևէ չի ճանաչվել Ադրբեջանի կազմում: Այս համատեքստում բարդ կամ մեկնաբանության կարոտ խնդիր չկա: Խոսքը բացառապես վերաբերել է ստատուս քվոյին, որի պարագայում Արցախի կարգավիճակն առկախվել է մինչև փոխհամաձայնեցված ընթացակարգով ԻՆՔՆՈՐՈՇՄԱՆ ՀԱՆՐԱՔՎԵ ՆԱԽԱՁԵՌՆԵԼԸ, իսկ ստատուս քվոն պահպանելը, առանց որևէ պետության կազմում Արցախը ներառելով, թելադրված է եղել հենց 1991 թ. դեկտեմբերի 10-ի հանրաքվեի ուժով:
Սա շատ լավ հասկացել են ադրբեջանցիները, ուստի մշտապես փորձել են մերժել այդ փաստաթղթերը: Արդեն քանիցս կրկնում եմ, որ տարածքային ամբողջականությունը ճանաչվել է բացառապես այս առանցքային վերապահումով:
Հ.Գ. Մադիրդյան սկզբունքների իրական հեղինակը Վարդան Օսկանյանն է, ով բազմիցս, դեռևս 2019 թվականից, պատրաստակամություն է հայտնել քաղաքական տարաձայնությունները մի կողմ դնելով, հանուն համազգային շահերի և անվտանգության, բարեխղճորեն բացատրել պատկան մարմիններին այս պարզագույն հիմնադրույթը»։

Арцах никогда не признавался в составе Азербайджана по какому-либо проекту – Геворк Даниелян
«В действительности Арцах никогда не признавался в составе Азербайджана по какому-либо проекту, касающемуся статуса Арцаха. В данном контексте нет сложной или нуждающейся в комментарии проблемы. Речь исключительно касалась статус-кво, в условиях котного статус Арцаха был подвешен до инициирования референдума о самоопределении по взаимосогласованной процедуре, а сохранение статус-кво, без включения Арцаха в состав какого-либо государства, было продиктовано именно силой референдума от 10 декабря 1991 года.
Азербайджанцы очень хорошо понимали это, поэтому постоянно пытались отклонить эти документы. Уже не раз повторяю, что территориальная целостность была признана исключительно с этой ключевой оговоркой.
P.S.Реальный автор Мадридских принципов – Вардан Осканян, который неоднократно, еще с 2019 года выражал готовность отложив в сторону политические разногласия, во имя общенациональных интересов и безопасности добросовестно объяснить надлежащим органам это простейший принцип».