Հայաստանում քաղաքացիական անձանց կողմից հայտնաբերված ադրբեջանցի զինծառայողը կասկածվում է խաղաղ բնակչի սպանության մեջ․ Ալեն Սիմոնյան
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ԱՊՀ ՄԽՎ լիագումար նիստից հետո, չնախատեսված իր ելույթում հայտարարել է, որ Հայաստանում հայտնաբերված ադրբեջանցի երկու զինծառայողներից մեկը կասկածվում է խաղաղ բնակչի սպանության մեջ։ Խոսքը երեկ Հայաստանում քաղաքացիական անձանց կողմից հայտնաբերված ադրբեջանցի զինծառայողի մասին է։
«Ադրբեջանցի զինծառայողին հայտնաբերել են քաղաքացիական անձինք, հայտնաբերվածը կասկածվում է խաղաղ բնակչի սպանություն կատարելու մեջ»,- մասնավորապես, ասել է Ալեն Սիմոնյանը։
Հիշեցնենք՝ ՀՀ քննչական կոմիտեն մինչև այս պահը հստակ տեղեկություն չի հաղորդում՝ երեկ հայտնաբերված ու ձերբակալված երկրորդ ադրբեջանցի՞ն է սպանել Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի պահնորդին։
«Ո՛չ հաստատող, ո՛չ հերքող որևէ տեղեկություն այս պահի դրությամբ չեմ կարող ներկայացնել», - Aysor.am-ին ավելի վաղ ասել էր ՀՀ քննչական կոմիտեի մամուլի խոսնակ Գոռ Աբրահամյանը։
Հիշեցնենք նաև, որ երեկ ՀՀ տարածքում հայտնաբերվել և ձերբակալվել էր ադրբեջանցի երկրորդ զինծառայողը:
Ոստիկանությունն այսօր նրան փոխանցել է Ազգային անվտանգության ծառայությանը։
Ըստ մամուլում տարածված լուրերի՝ ադրբեջանցու մոտ է եղել ԶՊՄԿ-ում սպանված աշխատակցի հեռախոսը։
Պաշտպանության նախարարությունն ապրիլի 10-ին հայտնել էր Հայաստանի տարածքում Ադրբեջանի մեկ զինծառայողի հայտնաբերելու և ձերբակալելու մասին: Նրան գտել էին Սիսիանի Աշոտավան գյուղի տարածքում, հենց նա էր ասել, որ իր հետ ևս մեկն է եղել:

Задержанный в Армении гражданскими лицами азербайджанский солдат подозревается в убийстве мирного жителя – Ален Симонян
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян заявил сегодня на брифинге по итогам пленарного заседания МПА СНГ, что один из задержанных в Армении двух азербайджанских военнослужащих подозревайся в убийстве мирного жителя. Речь идет о задержанном вчера гражданскими лицами азербайджанском солдате.
«Был задержан азербайджанский солдат. Его задержали гражданские люди. Задержанный вчера подозревается в убийстве мирного жителя», - сказал, в частности, Ален Симонян.
Напомним, Следственный комитет Армении до сих пор не дает четкой информации о том, совершено ли убийство охранника Зангезурского медно-молибденового комбината вторым азербайджанцем, который был обнаружен и задержан накануне в селе Ачанан Сюникской области.
«На данный момент не могу предоставить какую-либо информацию, ни подтверждающую, ни опровергающую», - сказал Aysor.am пресс-секретарь Следственного комитета Гор Абрамян.
Полиция сегодня передала второго азербайджанца Службе национальной безопасности Армении.
Согласно распространённым СМИ сведениям, у азербайджанца был найден телефон убитого сотрудника ЗММК.
Напомним, что двое азербайджанских военнослужащих перешли на территорию Армении в ночь на 10 апреля. Один из них был задержан на территории села Ашотаван общины Сисисан. Именно он сказал, что с ним был еще один военнослужащий.