Արամ Նիկոլյանին ձերբակալելը թուրք-ադրբեջանական լսարանի համար արված քայլ էր, իր արարքում հանցակազմ չկար, և նա որևէ կարգավիճակ չունի. Փաստաբան
15/04/2023 14:06
Քննիչը կայացրել է քրեական վարույթ չնախաձեռնելու մասին որոշում, այն ուղարկել է դատախազություն՝ օրինականության ստուգման, դրանից հետո նաև Արամ Նիկոլյանին կվերադարձնեն իր հեռախոսն ու բանալին, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Ադրբեջանի դրոշն այրած Արամ Նիկոլյանի փաստաբան Ալեքսանդր Կոչուբաևը։
«Արամ Նիկոլյանը որևէ կարգավիճակ չունի, մտացածին հանցափաստով ձերբակալվել էր, բայց հասկանալի է՝ հասարակական ընդվզման և ճնշման ներքո՝ ազատ արձակվել։ Այնքան ցածր է եղել ցենզը, որ չի էլ հարցաքննվել Արամ Նիկոլյանը։ Ես հեռու եմ այն կարծիքից, որ այստեղ իրավապահները հանցակազմ չտեսան։ Առաջին իսկ հայացքից ակնհայտ է, որ դա բողոքի ակցիա է և խուլիգանության հանցակազմ չի կարող պարունակել։ Իհարկե, շատ լավ կլիներ, որ բոլորին այս արարքը դուր գար, բայց հասկանալի է, որ ունենք թուրքամետ, թուրքասեր ուժեր, ում սրտով չէ արարքը, բայց դա բնորոշել իբրև հասարակության նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք՝ չափազանց բարդ է։ Հակառակը՝ հասարակությունը հոտնկայս ծափահարություններով ողջունեց պարոն Նիկոլյանի արարքը։ Սա հայ հասարակության արժանապատվությունը վերականգնելուն ուղղված ինչ-որ քայլ էր, հետևաբար, կա՛մ չափազանց անգրագետ պետք է լինել, կա՛մ չափազանց անհագուրդ ցանկություն պետք է ունենալ մարդուն քրեական հետապնդման ենթարկելու։
Սա արտաքին լսարանի համար, մասնավորապես թուրք-ադրբեջանական լսարանի համար արված ձերբակալություն էր, որովհետև այստեղ չափազանց բարդ է իրավական պրոցես տեսնելը», - ասաց փաստաբանը։
Ինչ վերաբերում է լուրերին, թե Արամ Նիկոլյանին Հանրային հեռուստաընկերությունում աշխատանքից ազատման մասին պահանջ է ներկայացվել՝ Ալեքսանդր Կոչուբաևը պատասխանեց.
«Այս պահին չեմ կարող դա հերքել կամ հաստատել, մենք էլ մամուլից ենք կարդացել։ Եթե իմ կարծիքն եք հարցնում, ապա, կարծում եմ, որ կազատեն, բայց այս պահին չեմ կարող նման տեղեկություն հաստատել։ Պաշտոնապես հրաման կամ ծառայողական քննություն, կարգապահական վարույթ չկա։ Կարող է՝ նման ռեպրեսիվ փորձեր լինեն, բնականաբար, մենք էլ չենք նստելու, մենք էլ պայքարելու ենք դրա դեմ՝ հնարավոր բոլոր խողովակներով», - հայտնեց Կոչուբաևը։

В действиях Арама Николяна отсутствует состава преступления, это акция протеста – Александр Кочубаев
15/04/2023 16:46
Следователь принял решение не возбуждать уголовное производство и направил в прокуратуру для проверки законности, после этого Араму Николяну вернут также его телефон и ключи, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am адвокат поджегшего азербайджанский флаг Арама Николяна Алексндр Кочубаев.
«У Арама Николяна нет какого-либо статуса, он был задержан по надуманному составу преступления, но понятно, что был отпущен под общественным давлением и из-за общественного возмущением. Ценз был таким низким, что Арама Николяна даже не был допрошен. С первого же взгляда было очевидно, что это акция протеста и здесь не может быть состава преступления «хулиганство». Конечно, было бы хорошо, чтобы этот поступок всем понравился, но понятно, что у нас есть протурецкие силы, турколюбы, которым не по душе этот поступок, но характеризовать это как неуважительное отношение к обществу – чрезвычайно сложно. Напротив, общественность стоя, аплодисментами приветствовал поступок господина Николяна. Это какой-то шаг, направленный на восстановление достоинства армянского общества, следовательно, либо нужно быть крайне неграмотным, либо иметь ненасытное желание для привлечения человека к уголовному преследованию.
Это задержание было для внешней аудитории, в частности турецко-азербайджанской аудитории, потому что здесь чрезвычайно сложно увидеть правовой процесс», - сказал адвокат.
Что касается сведений о том, что власти потребовали от Общественного телевидения уволить с работы руководителя стилистической студии ОТА дизайнера Арама Николяна, то Александр Кочубаев сказал:
«На данный момент не могу опровергнуть или подтвердить эту информацию, мы сами узнали об этом из СМИ. Если спрашиваете мое мнение, то считаю, что его уволят с работы, но сейчас не могу подтвердить эту информацию. Официального приказа или служебного расследования, дисциплинарного производства нет. Возможно, будут такие репрессивные попытки, но мы, естественно, не будем сидеть сложа руки, будем бороться против этого, всеми возможными путями».