Կլաարն ասում է, որ անկլավների հարցը օրակարգում է և քննարկումների առարկա, ՀՀ  իշխանությունները ժխտում են, որ նման թեմա են քննարկում Ադրբեջանի հետ․ Աշոտյանը նոր տվյալներ է հայտնում ԵՄ առաքելության մասին
15/04/2023 15:12
Կլաարն ասում է, որ անկլավների հարցը օրակարգում է և քննարկումների առարկա, ՀՀ իշխանությունները ժխտում են, որ նման թեմա են քննարկում Ադրբեջանի հետ․ Աշոտյանը նոր տվյալներ է հայտնում ԵՄ առաքելության մասին
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանն անդրադարձել է Հայաստանում ԵՄ առաքելության գործունեությանը։
«Օրերս եվրոպական blankspot.se լրատվականում անդրադարձ է կատարվել հայ-ադրբեջանական սահմանին և Արցախում տիրող իրավիճակին, որտեղ մի շարք դիտարժան տեղեկատվություններ կան:
Այդ հոդվածում մեջբերված են թե՛ եվրոպական դիտորդական առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտտերի, թե՛ Հարավային Կովկասում ԵՄ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի մեկնաբանությունները ԵՄ առաքելության գործունեության հետ կապված:
Եթե ամփոփենք, ապա.
1. Առաքելության ղեկավարը հայտնել է, որ առաքելությունը մեկ շաբաթ շուտ տեղեկություններ է հաղորդում Ադրբեջանին իրենց այցելությունների ժամանակացույցի և վայրերի մասին:
Հարց.
Եթե Ադրբեջանը նախապես տեղեկացված է լինելու դիտորդների այցելության մասին, ապա ի՞նչ են ակնկալում արձանագրել դիտորդները:
Ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը որևէ սադրանք այդ ուղղությամբ չի իրականացնելու, քանզի տեղյակ է դիտորդների ներկայության մասին:
Այդ դեպքում ո՞րն է դիտարկելու իմաստն ու արդյունավետությունը:
2. Տոյվո Կլաարը միևնույն հարցին պատասխանելիս հայտնել է, որ ոչ թե մեկ շաբաթ, այլ ՝ շաբաթվա սկզբից 2-3 օր շուտ են տեղեկացնում այցելությունների մասին:
Ի դեպ, այդ հոդվածում Տոյվո Կլաարի և Մարկուս Ռիտտերի մեկնաբանությունների միջև սա միակ տարբերությունը չէ:
Առաջ անցնելով՝ ասեմ, որ ակնհայտ է՝ Կլաարն առավել շատ դիվանագիտական, քաղաքական մեկնաբանություններ է անում, իսկ ԵՄ առաքելության ղեկավարը՝ ծառայողական:
Ուստի հակված եմ առավել վստահել ԵՄ դիտորդական առաքելության ղեկավարի տրամադրած տեղեկատվությանը:
3. Ըստ առաքելության ղեկավարի մեկնաբանության՝ Ադրբեջանի հետ կապը պահվում է Տոյվո Կլաարի միջոցով և մի դեպք արդեն իսկ գրանցվել է, երբ Ադրբեջանի նախագահը փոխանցել է Կլաարի միջոցով՝ այցելել Հայաստանի հյուսիսում գտնվող «ադրբեջանական էքսկլավներից մեկը». այս դրվագն ինքնին զարհուրելի է:
4. Կլաարի մեկնաբանությամբ՝ դա չի արվել Ալիևի խնդրանքով, այլ՝ որպես ընթացիկ մշտադիտարկման ծրագրի մի մաս (ինչպես արդեն նշեցի, հակված եմ վստահել առաքելության ղեկավարին, ոչ թե դեսպանին):
Կլաարը հայտնում է նաև, որ անկլավների հետ կապված հարցը օրակարգում է և քննարկումների առարկա:
Հիշեցնեմ, որ ՀՀ  այսպես կոչված իշխանությունները պարբերաբար ժխտում են, որ նման թեմա են քննարկում ադրբեջանցիների հետ:
Ի մի բերելով այս տեղեկատվությունը՝ կարող ենք ևս մեկ անգամ փաստել, որ ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեության հետ կապված հարցերն ավելի շատ են, քան  պատասխանները.
Այդպես էլ հայտնի չդարձավ, թե նրանք ինչպես են ուժեղացնում ՀՀ անվտանգությունը:
Դեռևս հստակեցված չէ իրավական հիմքը՝ երկկողմ պայմանագիրը Հայաստանի հետ, ինչի հիման վրա են նրանք գործում և ինչ հիմքով են տեղեկատվություն փոխանցում Ադրբեջանին:
Այս ամենը ևս մեկ անգամ վկայում է, ի դեպ, դրա մասին նշում է նաև հոդվածագիրը, որ առաքելությունն ավելի շատ ԵՄ-ն տարածաշրջանում ամրացնելու գործիք է, քան  ՀՀ անվտանգությունը երաշխավորող մեխանիզմ»,- սոցցանցի իր էջում գրել է Արմեն Աշոտյանը:

Клаар говорит, что вопрос «анклавов» стоит на повестке дня и является предметом обсуждения, а власти Армении отрицают, что обсуждают такую тему с Азербайджаном: Ашотян сообщил новые данные о Миссии ЕС
15/04/2023 17:34
Заместитель председателя Республиканской партии Армении Армен Ашотян обратился ук деятельности миссии ЕС в Армении.
«На днях европейское информационное агентство Blankspot.se освещало армяно-азербайджанскую границу и ситуацию в Арцахе, где есть много интересной информации.
В этой статье приводятся комментарии как Маркуса Риттера, главы миссии европейских наблюдателей, так и Тойво Клаара, представителя ЕС на Южном Кавказе, относительно деятельности миссии ЕС.
Если подытожить, то.
1. Глава миссии сообщил, что миссия информирует Азербайджан о графике и местах своих визитов за неделю.
Вопрос.
Если Азербайджан будет заранее проинформирован о визите наблюдателей, что наблюдатели рассчитывают зафиксировать?
Очевидно, что Азербайджан не будет проводить никаких провокаций в этом направлении, поскольку знает о присутствии наблюдателей.
Тогда в чем смысл и эффективность наблюдения?
2. В ответ на тот же вопрос Тойво Клаар заявил, что о посещениях сообщают не за неделю, а за 2-3 дня до начала недели.
Кстати, это не единственная разница между комментариями Тойво Клаара и Маркуса Риттера в той статье.
Очевидно, что Клаар делает больше дипломатических и политических комментариев, в то время как глава миссии ЕС делает служебные.
Поэтому я склонен больше доверять информации, предоставленной главой миссии наблюдателей ЕС.
3. По словам главы миссии, связь с Азербайджаном осуществляется через Тойво Клаара, и уже зафиксирован случай, когда президент Азербайджана передал через Клаара просьбу посетить ″один из азербайджанских эксклавов″ на севере Армении. Сам этот эпизод – вопиющий.
4. По словам Клаара, это было сделано не по просьбе Алиева, а в рамках программы постоянного мониторинга (как я уже упоминал ранее, я склонен доверять главе миссии, а не послу).
Клаар также сообщает, что вопрос, связанный с анклавами, стоит на повестке дня и является предметом обсуждения.
Напомню, что так называемые власти РА регулярно отрицают, что обсуждают такую тему с азербайджанцами.
Сопоставив эту информацию, можно еще раз констатировать, что вопросов относительно деятельности миссии наблюдателей ЕС больше, чем ответов.
Так и не стало известно, как они укрепляют безопасность Армении.
До сих пор нет правовой основы, двустороннего соглашения с Арменией. На каком основании передают информацию Азербайджану?
Все это лишний раз доказывает, кстати, в статье также упоминается, что миссия является скорее инструментом укрепления ЕС в регионе, чем механизмом обеспечения безопасности Армении», - написал в своем Telegram-канале Армен Ашотян.