«Հանրային ձայն» կուսակցության համանախագահների նկատմամբ հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել, երկու անձ ձերբակալվել է
17/04/2023 18:27
ՀՀ քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ ծանր հանցագործությունների քննության բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 44-296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությամբ էական հանգամանքներ են պարզվել խմբի կազմում առանձնապես խոշոր չափերով շորթում կատարելու դեպքերի վերաբերյալ։
Մասնավորապես՝ կատարված մեծածավալ վարութային և ապացուցողական գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ  «Հանրային ձայն» կուսակցության նախագահ Արտակ Գալստյանը և նույն կուսակցության պատվավոր նախագահ Վարդան Ղուկասյանը միմյանց հետ նախնական համաձայնություն են ձեռք բերել Տ. Ա.-ից առանձնապես խոշոր չափերով շորթում կատարելու վերաբերյալ։ 2022թ. մարտի 23-ին  Ա. Գալստյանը հեռախոսակապ է հաստատել Տ. Ա.-ի հետ և պահանջել 53.806.500 ՀՀ դրամին համարժեք 110.000 ԱՄՆ դոլար գումար տրամադրել իրենց՝ հակառակ դեպքում նրա և նրա կնոջ վերաբերյալ Վ. Ղուկասյանի կողմից վարվող «Հանրային ձայն» հաղորդաշարի ընթացքում կհրապարակվեն նրանց պատիվն ու արժանապատվությունը նվաստացնող, բարի համբավն արատավորող տեղեկություններ։ Տ.Ա.-ն չի կատարել նրանց պահանջը, որի հետևանքով Վ.Ղ.-ն իր youtube.com տեսանյութերի հրապարակման կայքում բացված էջով 2022թ. հոկտեմբերից մինչև 2023թ. փետրվարն ընկած ժամանակահատվածում մի քանի անգամ հրապարակել է նման տեղեկություններ։
Բացի այդ, մեկ այլ քրեական վարույթի շրջանակներում պարզվել է, որ Վ. Ղուկասյանը, 2022թ. սեպտեմբերին իր յութուբյան ալիքներով սեռական բնույթի հայհոյանքներ հնչեցնելով, հրապարակել է կեղծ տեղեկություններ երկու գիշերային ակումբների գործունեության մասին։ Ապա մեկ այլ անձ՝ Ա. Մկրտումյանը, 2022թ. աշնանը գնացել է այդ ակումբներից մեկը՝ ներկայանալով որպես իլյուզիոնիստների աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր։ Այցելելուց հետո նա Վ. Ղուկասյանին է փոխանցել ակումբում տեղի ունեցած իրադարձությունների, հաճախորդների վերաբերյալ տեղեկություններ պարունակող տեսանյութեր։ Վ. Ղուկասյանը դրանք հրապարակել է իր յութուբյան ալիքում՝ սպառնալով, որ եթե հաճախորդները ակումբ հաճախելը չդադարեցնեն, նրանց վերաբերյալ արատավորող տեղեկություններ ևս կհրապարակի։
Դրանից շուրջ 10 օր անց, կուսակցության անվտանգության աշխատակիցը զանգահարել է ակումբ և Վ. Ղուկասյանի կողմից յութուբյան ալիքով անպարկեշտ և արժանապատվությունը նվաստացնող հաղորդումների դադարեցման նպատակով պահանջել, որպեսզի ակումբում պահնորդական ծառայությունն ամսական 2-3 միլիոն ՀՀ դրամով իրականացնեն «Հանրային անվտանգություն» պահնորդական ծառայության աշխատակիցները՝ երաշխավորելով, որ այդ ընթացքում  կարող են ցանկացած ապօրինություն կատարել։
Հիշյալ պահանջը մերժվելուց հետո Վ. Ղուկասյանն ավելի ինտենսիվ կերպով վարկաբեկել է ակումբը և հրապարակել պատասխանատու աշխատակցի, նրա ընտանիքի անդամների լուսանկարները՝ նպատակ հետապնդելով այդ կերպ նրան պարտադրել ընդունելու նրանց կողմից պահնորդական ծառայություն մատուցելու քողի ներքո շորթման պահանջը։ 2023թ. մարտի 31-ին Ա. Մկրտումյանը կրկին այցելել է ակումբ և հանդիպելով պատասխանատու աշխատակցին, նրանից պահանջել է 60.000-100.000 ԱՄՆ դոլար գումար փոխանցել Վ. Ղուկասյանի կողմից մատնանշվող ֆոնդին՝ հավելելով, որ միայն այդ դեպքում Վ.Ղուկասյանն ակումբի, դրա հաճախորդների և նրա ընտանիքի անդամների վերաբերյալ ելույթներ չի հրապարակի։
Նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված բավարար փաստական տվյալների հիման վրա միջնորդություններ են ներկայացվել հսկող դատախազին Վ.Ղուկասյանի և Ա. Գալստյանի նկատմամբ խմբի կազմում առանձնապես խոշոր չափերով շորթում կատարելու համար հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու վերաբերյալ, որոնք բավարարվել են։
Ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա նախաքննական մարմնի որոշումների հիման վրա՝ Ա. Գալստյանը և Ա. Մկրտումյանը ձերբակալվել են։
ՀՀ քննչական կոմիտեի ծառայողների կողմից «Հանրային ձայն» կուսակցության և «Հանրային անվտանգություն» պահնորդական ծառայության գրասենյակներում, Ա. Գալստյանի բնակության վայրում, ինչպես նաև վերջինիս և Վ. Ղուկասյանի հետ փոխկապակցված անձանց բնակության վայրերում կատարված խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել և առգրավվել են քննության համար հետաքրքրություն ներկայացնող իրեր, փաստաթղթեր, նոթատետրեր՝ շորթման փաստը հավաստող գրառումներով, և էլեկտրոնային կրիչներ։
Նախաքննության շրջանակներում ձեռք են բերվել նաև տվյալներ առ այն, որ Վ. Ղուկասյանի և նրա հանցակիցների կողմից այլ անձանց տարբեր ծառայությունների մատուցման քողի ներքո ներկայացվել են գույքային պահանջներ։
Ներկայում ՀՀ քննչական կոմիտեում քննության առարկա են հիշյալ անձանց առնչությամբ ընդհանուր 46 դրվագ առերևույթ տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով խուլիգանություն կատարելու, շորթման, ատելություն, խտրականություն, անհանդուրժողականություն կամ թշնամանք հրահրելուն կամ քարոզելուն ուղղված հրապարակային խոսքի, անձնական կամ ընտանեկան կյանքի գաղտնիությունը խախտելու, պաշտոնատար անձի օրինական ծառայողական կամ քաղաքական գործունեությանը միջամտելու, արդարադատության իրականացմանը կամ գործի քննությանը միջամտելու, դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի, բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչերի, բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելու և այդ նպատակով նյութեր կամ առարկաներ տարածելու և այլ հանցագործությունների  դեպքեր։
ՀՀ քննչական կոմիտեն հորդորում է Վ. Ղուկասյանի, Ա. Գալստյանի և նրանց հանցակիցների կողմից տուժած քաղաքացիներին դիմել ՀՀ քննչական կոմիտեի կամ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության մոտակա տարածքային ստորաբաժանում։

СК Армении возбудил уголовное преследование в отношении сопредседателей партии «Общественный голос»
В рамках предварительного следствия по уголовному делу в отделе по расследованию тяжких преступлений Следственного управления города Еревана СК Армении, инициированного по пункту 3 части 3 статьи 44-296, пункту 3 части 3 статьи 258 УК Армении, выяснены существенные обстоятельства о случаях вымогательства в особо крупных размерах в составе группы.
В частности, в результате проведённых процессуальных и доказательных действий получены фактические данные о том, что председатель партии «Общественный голос» Артак Галстян и почетный председатель той же партии Вардан Гукасян достигли предварительного сговора относительно вымогательства у Т.А. в особо крупных размерах.
23 марта 2022 года А.Галстян по телефону связался с Т.А. и потребовал предоставить им сумму в размере 110.000 долларов США (53.806.500 драмов), пригрозив, что в противном случае в ходе программы «Общественный голос», которую ведет В.Гукасян, касательно него и его жены будут опубликованы унижающие честь и достоинство, порочащие репутацию сведения. Т.А. их требования не выполнил, в результате В.Г. через свой канал на видеохостинге YouTube с октября 2022 года по февраль 2023 года несколько раз опубликовал подобные сведения.
Кроме того, в рамках другого уголовного производства установлено, что В. Гукасян в сентябре 2022 г. через свои YouTube-каналы с использованием ненормативной лексики опубликовал ложную информацию о деятельности двух ночных клубов. Затем другой человек, А.Мкртумян, осенью 2022 г. отправился в один из этих клубов, представившись бронзовым призером чемпионата мира среди иллюзионистов. После посещения он передал В.Гукасяну видеоролики, содержащие информацию о событиях, происходивших в клубе, и клиентах. В. Гукасян опубликовал их на своем YouTube-канале, пригрозив, что если клиенты не перестанут посещать клуб, он опубликует порочащие их сведения.
После этого сотрудник безопасности партии «Общественный голос» позвонил в клуб и потребовал, чтобы сотрудников охранной службы «Общественная безопасность» наняли для обеспечения безопасности развлекательного заведения (за 2-3 миллиона драмов в месяц). Взамен он пообещал, что Гукасян прекратит оглашать порочащие их данные.
После отказа В.Гукасян начал еще активнее компрометировать клуб, публиковать фотографии одного из сотрудников клуба и членов его семьи. 31 марта Мкртумян снова посетил клуб и потребовал перечислить $60-$100 тыс. в фонд Гукасяна, заявив, что после этого публикации прекратятся.
На основании полученных в ходе предварительного следствия фактических данных осуществляющему надзор прокурору представлены ходатайства о возбуждении уголовного преследования в отношении В.Гукасяна и А.Галстяна за вымогательство в особо крупном размере в составе группы, которые были удовлетворены.
На основании решений органа предварительного следствия А.Галстян и А.Мкртумян задержаны.
Сотрудники СК Армении провели обыски в офисах партии «Общественный голос», охранной службы «Общественная безопасность», в доме А.Галстяна, а также домах взаимосвязанных с А.Галстяном и В.Гукасяном лиц. В результате были обнаружены и конфискованы представляющие для следствия интерес предметы, документы, блокноты с подтверждающими факты вымогательства записями, и электронные носители.
В настоящее время в СК Армении имеются данные о 46 эпизодах хулиганства, вымогательства, пропаганды ненависти, дискриминации, насилия, нарушения тайны личной или семейной жизни, вмешательства в законную служебную или политическую деятельность должностных лиц, вмешательства в осуществление правосудия или расследование дела, неуважительного отношения к суду и т.д., к которым причастны задержанные граждане.
Следственный комитет призывает всех граждан, пострадавших от действий А.Галстяна, В.Гукасяна и их сообщников, обратиться в СК или в ближайшее подразделение полиции МВД Армении.