«Ինքնաձիգից կրակել է ԶՊՄԿ-ի պահպանությունն իրականացնող ՀՀ քաղաքացի Հ.Մ.-ի ուղղությամբ»․ ՀՀ դատախազությունը հաստատեց՝ Հայաստանում հայտնված ադրբեջանցին է սպանել ԶՊՄԿ-ի աշխատակցին
18/04/2023 19:07
Գլխավոր դատախազությունը ապրիլի 17-ին տեղեկացրել էր, որ Ադրբեջանի քաղաքացիներ Ագշին Բաբիրովի և Հուսեյն Ախունդովի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում. նրանք կալանավորվել են:
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական վարույթով պարզվել է նաև, որ Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի Հուսեյն Ախունդովը 2023 թվականի ապրիլի 12-ին, հասնելով Սյունիքի մարզի Կապան համայնքի Շղարշիկ բնակավայրում գտնվող «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ պահակակետ, նշված պահակակետի պահպանությունն իրականացնող՝ ՀՀ քաղաքացի Հ.Մ.-ի բջջային հեռախոսն ու մեքենան հափշտակելու շահադիտական դրդումներով, հետագայում դարձյալ ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելով Իրանի Իսլամական Հանրապետություն հասնելու հանցավոր արարքի կատարումը հեշտացնելու, ինչպես նաև ազգային ատելության, անհանդուրժողականության և թշնամանքի շարժառիթով ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, իր մոտ ապօրինի պահվող ինքնաձիգից կրակոցներ է արձակել «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի պահպանությունն իրականացնող և պահակակետի մոտ գտնվող ՀՀ քաղաքացի Հ.Մ.-ի ուղղությամբ: Հ.Մ.-ն ստացված մարմնական վնասվածքներից տեղում մահացել է:
Այնուհետև, Հուսեյն Ախունդովն իր հանցավոր մտադրությունն ավարտին հասցնելու ուղղակի դիտավորությամբ հափշտակել է Հ.Մ.-ի մարմնի կողքն ընկած բջջային հեռախոսը, ծխախոտն ու կրակայրիչը, փորձել գործարկել կայանված մեքենայի շարժիչը, սակայն չկարողանալով՝ դիմել է փախուստի: Ախունդովը, հեռանալով դեպքի վայրից, հափշտակված բջջային հեռախոսի միջոցով նկարահանել է տեսաուղերձ՝ նշելով. «(...) փառք Աստծո հաջողությամբ հասել ենք Հայաստան և գլխատել 400-ից 500 հայերի, մենք դավաճան չենք, և հույս ունենք հաջողությամբ վերադառնալ Ադրբեջան (…)»: Այնուհետև, Ախունդովը հափշտակված բջջային հեռախոսում ներբեռնել է համացանցային հավելված և նկարահանված տեսաուղերձը հրապարակել սոցիալական ցանցի իր էջում: Դրանից հետո, Ախունդովը ոտքով գնացել է Սյունիքի մարզի Աճանան գյուղի ուղղությամբ և 2023 թվականի ապրիլի 13-ին հայտնաբերվել է պատահական անցորդների կողմից, ովքեր, պարզելով նրա՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի ծառայող լինելու հանգամանքը, վնասազերծել են նրան և հանձնել ՀՀ իրավապահ մարմիններին:
Քրեական վարույթով ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա՝ քննիչը 2023 թվականի ապրիլի 18-ին միջնորդություն է ներկայացրել Հուսեյն Ախնուդովի նկատմամբ հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը փոփոխելու, լրացնելու և նոր հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին, որը հսկող դատախազի նույն օրվա որոշմամբ բավարարվել է:
Հուսեյն Ահլիմանի Ախունդովի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 469-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, 340-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով և 335-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված հանրային քրեական հետապնդումը փոփոխվել, լրացվել է և նրա նկատմամբ նոր հանրային քրեական հետապնդում է հարուցվել մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ՀՀ պետական սահմանն ապօրինի հատելու, մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ, մաքսային հսկողությունից թաքցնելով, ՀՀ պետական սահմանով հրազեն և ռազմամթերք ապօրինի տեղափոխելու, մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ ապօրինի հրազեն պահելու և փոխադրելու, շահադիտական դրդումներով, այլ հանցանքի կատարումը հեշտացնելու նպատակով և ազգային ատելության, անհանդուրժողականության և թշնամանքի շարժառիթով ապօրինաբար մեկ ուրիշին կյանքից զրկելու հանրորեն վտանգավոր արարքների համար (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 469-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետ, 340-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետ, 335-րդ հոդվածի 2-րդ մաս և 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 10-րդ, 13-րդ և 15-րդ կետեր):
2023 թվականի ապրիլի 17-ին ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից Գլխավոր դատախազությունում ստացվել են ձերբակալված Հուսեյն Ախունդովի՝ քրեակատարողական հիմնարկ մուտք գործելիս մարմնի զննությամբ արձանագրված վնասվածքների վերաբերյալ տեղեկանքները, որոնք նույն օրն ուղարկվել են Քննչական կոմիտե՝ մարմնական վնասվածքների առաջացման հանգամանքները պարզելու նպատակով քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցը լուծելու համար: 2023 թվականի ապրիլի 18-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 195-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով (ֆիզիկական ներգործություն՝ մի խումբ անձանց կողմից) նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:

Одному из незаконно пересекших границу Армении азербайджанцев предъявлено обвинение в убийстве сотрудника ЗММК
18/04/2023 20:27
Генеральная прокуратура Армении 17 апреля сообщила о том, что в отношении граждан Азербайджана Агшина Бабирова и Гусейна Ахундова, незаконно пересекших границу Армении, возбуждено уголовное дело, они арестованы.
В рамках расследуемого в следственном департаменте Службы национальной безопасности уголовного производства выяснилось, что гражданин Азербайджанской Республики Гусейн Ахундов 12 апреля 2023 года, дойдя до пункта охраны ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» в населенном пункте Шхаршик общины Капан Сюникской области, с целью похищения мобильного телефона и автомобиля гражданина РА А.М., осуществляющего охрану ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат», для упрощения пресечения границы Ирана, а также с намерением незаконно лишить жизни на почве национальной ненависти, нетерпимости и вражды, выстрелил из незаконно хранящегося у него автомата в охранника ЗММК. А.М. скончался на месте в результате полученных ранений.
Затем Гусейн Ахундов взял телефон, сигареты и зажигалку А.М, попытался завести машину, но не смог. После этого он скрылся с места преступления. Сбежав с места преступления, Ахундов записал на телефон видеопослание следующего содержания: "(…) к счастью, удачно добрались до Армении... обезглавили 400-500 армян. Мы не предатели, мы надеемся успешно вернуться в Азербайджан (…)». После этого он загрузил запись на своей странице в соцсети. Потом Ахундов направился к селу Ачанан Сюникской области, где 13 апреля был замечен прохожими, которые выяснив, что он солдат ВС Азербайджана, обезвредили его и передали полномочным органам.
На основании полученных фактических данных, следователь 18 апреля 2023 года представил ходатайство об изменении и дополнении возбужденного в отношении Гусейна Ахундова уголовного преследования и возбуждении нового уголовного дела, которое было удовлетворено прокурором, осуществляющим надзор.
В отношении Гусейна Ахундова возбуждено новое уголовное преследование по пункту 2 части 3 статьи 469, пункту 1 части 2 статьи 340, части 2 статьи 335 и пунктам 10, 13 и 15 части 2 статьи 155 УК РА (незаконное пересечение государственной границы по предварительному сговору группой лиц, контрабанда и незаконный оборот оружия и боеприпасов, незаконное лишение жизни другого лица на почве национальной вражды, нетерпимости и вражды и другие общественно опасные деяния).
17 апреля 2023 года генеральная прокуратура получила из Службы национальной безопасности Армении справки о травмах, зафиксированных в ходе обследования о Гусейна Ахундова при поступлении в УИУ, которые в тот же день были направлены в Следственный комитет для инициирования уголовного производства. 18 апреля 2013 года инициировано уголовное производство по пункту 5 части 2 статьи 195 УК РА (физическое воздействие со стороны группы лиц).