Հրդեհված կացարանում զոհված զինծառայողների ծնողները փակել են Սևան-Երևան մայրուղին, պահանջում են, որ Փաշինյանն ու Պապիկյանը գան և պատասխանեն՝  ի՞նչ է իրականում տեղի ունեցել
18/04/2023 20:18
Հրդեհված կացարանում զոհված զինծառայողների ծնողները փակել են Սևան-Երևան մայրուղին, պահանջում են, որ Փաշինյանն ու Պապիկյանը գան և պատասխանեն՝ ի՞նչ է իրականում տեղի ունեցել
Ազատ գյուղի զինվորական կացարանում զոհված 15 զինծառայողների ծնողները երկկողմանի փակել են Երևան-Սևան մայրուղին՝ պահանջելով, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը գան և պատասխանեն իրենց հարցերին ու ներկայացնեն բացատրություններ իրենց որդիների զոհվելու դեպքի կապակցությամբ։
Ծնողների հետ է նաև նրանց շահերի պաշտպան Նորայր Նորիկյանը։
«Այսօր Ազատ գյուղի զինվորական կացարանում զոհված  զինծառայողների ծնողների մասնակցությամբ դեպքի վայրում տեղի է ունեցել կարևոր քննչական գործողություն, վերադարձի ճանապարհին ծնողները որոշում են կայացրել երկկողմանի փակել Սևան-Երևան մայրուղին՝ պահանջելով, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և ՊՆ Սուրեն Պապիկյանը հենց հիմա գան և իրենց համապատասխան պարզաբանումներ ներկայացնեն այս ոճրագործության վերաբերյալ։ Հակառակ պարագայում, եթե չեն գալու, կոնկրետ օր և ժամանակ ֆիքսեն՝ ծնողներին ընդունելու համար»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց փաստաբանը՝ ընդգծելով՝ սա ծնողների նվազագույն պահանջն է, որը մինչ այս չի կատարվել, նրանց չեն ընդունել ու հարցերին էլ չեն պատասխանել, այդ պատճառով էլ դիմել են ծայրահեղ այս քայլին՝ իրենց վրդովմունքը, վիրավորանքը, զայրույթն արտահայտելու։
Փաստաբանը նշեց նաև, որ զոհված զինծառայողների ծնողներն ակնկալում են վարչապետից ու պաշտպանության նախարարից ստանալ պատասխան՝ ի՞նչ է իրականում տեղի ունեցել Ազատ գյուղի զինվորական կացարանում, ինչու՞ պետք է ողբերգությունից 3 ամիս անց այս ծանր հանցագործությունը բացահայտված չլինի․ 3 ամիս անց էլ ծնողները չունեն ամենակարևոր հարցի պատասխանը՝ ի՞նչ է տեղի ունեցել իրականում և ինչի՞ պատճառով է 15 զինծառայող ողջ-ողջ այրվել։

Родители погибших при пожаре военнослужащих перекрыли трассу Ереван-Севан
Родители 15 военнослужащих, погибших при пожаре во временной казарме в селе Азат Гегаркуникской области, перекрыли трассу Ереван-Севан, требуя, чтобы премьер-министр Никол Пашинян и министр обороны Сурекн Папикян пришли и ответили на их вопросы, представили разъяснения относительно обстоятельств гибели их сыновей.
Об этом заявил в беседе с журналистами адвокат Норайр Норикян.
«Сегодня на месте происшествия было проведено важное следственное действие с участием родителей погибших военнослужащих, после которого они приняли решение перекрыть в двух направлениях трассу Ереван-Севан с требованием, чтобы премьер-министр Никол Пашинян и министр обороны Сурен Папикян немедленно пришли и представили им соответствующие разъяснения относительно этого преступления. В противном случае, если не придут, назначили бы конкретную дату и время для приема родителей», - сказал Норайр Норикян, подчеркнув, что это минимальное требование родителей, которое до сих пор не выполнено, их не приняли, на их вопросы не ответили, поэтому они пошли на этот крайний шаг, чтобы выразить свое возмущение, обиду и гнев.
Адвокат отметил, что родители погибших военнослужащих ожидают получить ответ от премьер-министра и министра обороны, что произошло на самом деле в казарме села Азат, почему через 3 месяца после этой трагедии преступление не раскрыто. Прошло 3 месяца, а у родителей нет ответа на самый важный вопрос, что произошло в действительности и почему 15 военнослужащих заживо сгорели?