«Հրապարակ». Իշխանությունները կսառեցնե՞ն Հռոմի ստատուտի վավերացման գործընթացը
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Չի բացառվում, որ ՀՀ իշխանությունները սառեցնեն Միջազգային քրեական դատարանի հիմք հանդիսացող Հռոմի ստատուտի վավերացման գործընթացը։ Իշխանական շրջանակներում խոսում են, որ մինչ այս պահը դիվանագիտական խողովակներով չեն կարողացել համոզել Մոսկվային, որ դրա վավերացումն իրենց և հատկապես Պուտինի դեմ չէ։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 23-ին ՀՀ ՍԴ-ն որոշեց, որ ստատուտը համապատասխանում է ՀՀ Սահմանադրությանը, և Հայաստանի կառավարությունը կարող է շարունակել համաձայնագրի վավերացման գործընթացը։ ՍԴ որոշումից հետո ՀՀ կառավարությունն ունի 3 ամիս՝ ստատուտի վավերացման հարցն ԱԺ ուղարկելու համար։
Մինչ այս պահը չի ուղարկվել։ Ստատուտի վավերացմամբ Հայաստանը ոչ միայն կկարողանա դիմել Միջազգային քրեական դատարան, և Ադրբեջանի ագրեսիայի հարցերը կարող են քննվել միջազգային դատարանում, այլև պարտավոր է կատարել այդ դատարանի որոշումները, իսկ ընդամենը վերջերս միջազգային դատարանը Պուտինին ձերբակալելու որոշում է կայացրել։ Հիշեցնենք, որ ՀՀ ՍԴ որոշումից հետո ՌԴ պաշտոնական շրջանակներից հնչեցին կոշտ արձագանքներ»։

«Грапарак»: Процесс ратификации Римского статута может быть заморожен
Газета «Грапарак» пишет: «Не исключается, что власти Армении заморозят процесс ратификации Римского статута Международного уголовного суда. Во властных кругах говорят, что до сих пор по дипломатическим каналам не удалось убедить Москву, что его ратификация не направлена против них и особенно Путина.
Напомним, 23 февраля Конституционный суд Армении принял решение о том, что статут соответствует Конституции Армении и правительство Армении может продолжить процесс ратификации соглашения. После решения КС у правительства было 3 месяца, чтобы направить статут в Национальное Собрание.
Парламент Армении до сих пор не получал от правительства проект ратификации Римского статута Международного уголовного суда. После ратификации статута Армения не только сможет обращаться в Международный уголовный суд и поднять вопрос об агрессии и военных преступлениях Азербайджана, но и обязана будет выполнять решения суда. Недавно МУС выдал ордер на арест президента России Владимира Путина. Официальные круги РФ крайне негативно отреагировали на решение КС Армении».