Գրիգորի Խաչատուրովի քրեական գործը կառուցված է խայտառակ փաստերի վրա, այն բացարձակ ապօրինի է. Թաթուլ Պետրոսյան
18/04/2023 11:51
Ակնհայտ է, որ օրվա իշխանությունների համար 44-օրյա պատերազմում և դրանից հետո գործընթացներում թիրախավորված են զինվորականները։ Հանիրավի բանտերում գտնվում են մեր ընկերները, բարձրաստիճան զինվորականներ, որոնց նկատմամբ մեղադրանքներ են առաջադրված, Գրիգորի Խաչատուրովի իրավունքների պաշտպանության նախաձեռնության անդամների մամուլի ասուլիսին հայտարարեց ռազմական փորձագետ, պահեստազորի գնդապետ Հայկ Նահապետյանը։
«Եթե ճիշտ նախաքննություն, հետո դատաքննություն լինի, ապա ավազի վրա կառուցված փլուզվող տան նման այդ գործերը քանդվելու են», - ասաց Նահապետյանը։
«Գրիգորի Խաչատուրովին մեղադրանք առաջադրելիս քննիչը, այնուհետև դատախազը, ինչպիսի ֆանտաստիկ երևակայություններ են ունեցել, որ կարողացել են նման հիմար ձևակերպումներ օգտագործել», - ասաց «Պահեստազորի սպաների» շարժման համահիմնադիր, Արդարադատության գեներալ-մայոր Թաթուլ Պետրոսյանը։
Նրա խոսքով՝ Խաչատուրովին առաջադրված մեղադրանքն ապօրինի է, նրան ձերբակալելը, հետո կալանավորելը բացարձակ ապօրինություն է.
«Ապօրինությունների շարքն առավել զավեշտալի է դառնում նաև հետևյալ առումով, որևէ ապացույց չունենալով Գրիգորի Խաչատուրովի վերաբերյալ, փորձել են ինչ-որ ապացույց ձեռք բերել։ Հարակից հողատարածքում եղել է պոմպակայանում, որտեղ աշխատում է ինչ-որ մեկ անձ, որը մեխանիկ է։ Այս մեխանիկը հայտնում է, որ ինքը լսել է, թե այդ հողատարածքը պատկանում է Գրիգորի Խաչատուրովին։ Հարցին, թե որտեղից է լսել, ասում է, թե իրեն պատմել է մեկ անձ, որն արդեն վաղուց հանգուցյալ է։ Ամբողջ քրեական գործը կառուցված է խայտառակ փաստերի վրա, որոնք փաստ համարել չի կարելի»։
Թաթուլ Պետրոսյանն ասաց, որ իրավապահ մարմինները՝ հսկող դատախազը, քննիչը, գլխավոր դատախազը, ԱԱԾ տնօրենը պետք է հասկանան, որ իրենք քրեական պատասխանատվության են ենթարկվելու Գրիգորի Խաչատուրովին ապօրինի ձերբակալելու և կալանավորելու համար։

Уголовное дело в отношении Григория Хачатурова незаконно и построено на позорных фактах – Татул Петросян
18/04/2023 13:37
Очевидно, что цель сегодняшней власти – свалить вину за произошедшие в ходе 44-дневной войны и после этого процессы на военных. В тюрьмах незаконно находятся наши товарищи, высокопоставленные военные, в отношении которых предъявлены обвинения, заявил сегодня на пресс-конференции общественной инициативы в защиту генерала Григория Хачатурова эксперт, полковник запаса Айк Наапетян.
«Если предварительное следствие, а потом судебный процесс будут проведены правильно, то эти дела развалятся как дом, построенный на песке», - сказал Айк Нагапетян.
«К каким фантастическим выводам пришли следователь, затем прокурора при выдвижении обвинения против Григория Хачатурова, чтобы использовать подобные глупые формулировки», - сказал соучредитель движения «Офицеры запаса», генерал-лейтенант юстиции Татул Петросян.
По его словам, предъявленное Хачатурову обвинение незаконно, его задержание и арест – абсолютное беззаконие.
«Это беззаконие становится более абсурдным в том смысле, что они пытались получить какое-то доказательство, не имея никаких доказательств относительно Хачатурова. На соседней территории есть насосная станция, где работает какой-то человек, механик. Этот механик сообщает, что он слышал о том, что территория принадлежит Григорию Хачатурову. На вопрос, откуда слышал, он отвечает, что ему рассказал один человек, который уже давно умер. Все уголовное дело построено на позорных фактах, которые нельзя считать фактами», - сказал он.
Татул Петросян заявил, что правоохранительные органы, осуществляющий надзор прокурор, следователь, генпрокурор, директор СНБ должны понять, что они будут привлечены к уголовной ответственности за незаконное задержание и арест Григория Хачатурова.