Իլհամ Ալիևի հայտարարությունները հերթական անգամ ի ցույց են դնում նրա մղումները, նա բացահայտ արհամարհանք է ցուցաբերում միջազգային տարբեր գործընկերների նկատմամբ. ԱԳՆ
19/04/2023 15:02
2023թ. ապրիլի 18-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությունները հերթական անգամ ի ցույց են դնում նրա մղումները՝ տորպեդահարելու Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատմանն ուղղված հայկական կողմի և միջազգային հանրության ջանքերը, այս մասին նշված է ՀՀ ԱԳՆ տարածած հայտարարության մեջ։
«Իլհամ Ալիևն իր այս հայտարարություններով բացահայտ արհամարհանք է ցուցաբերում միջազգային տարբեր գործընկերների նկատմամբ, ում ներկայությամբ և միջնորդությամբ Ադրբեջանը ճանաչել է ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը և ստանձնել է մի շարք հստակ պարտավորություններ, այդ թվում՝ և´ Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև սահմանազատման, և´ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի իրավունքների ու անվտանգության երաշխիքների հասցեագրման համար միջազգային մեխանիզմի ստեղծման շուրջ։
Ավելին, Ադրբեջանի նախագահն իր հայտարարությամբ բացահայտորեն ընդունում է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքների նկատմամբ ծրագրավորված ագրեսիա իրականացնելու և օկուպացիայի փաստը, ինչպես նաև անթաքույց կերպով բացահայտում է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանն էթնիկ զտումների ենթարկելու իր մտադրությունները։ Ադրբեջանի նախագահը, ում ղեկավարությամբ այդ երկրում տեղի են ունենում մարդու իրավունքների և տարբեր խմբերի իրավունքների կոպտագույն և աղաղակող ինստիտուցիոնալ խախտումներ, բացահայտորեն գոյաբանական սպառնալիքներ է հնչեցնում՝ ուղղված իրենց հայրենիքում բնակվող Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ բնակչությանը։
Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից հայ ժողովրդի նկատմամբ հնչեցված ատելության խոսքն ակնհայտորեն միտված է խորացնել ադրբեջանական հանրության շրջանում հայ ժողովրդի նկատմամբ տասնամյակներ շարունակ պետականորեն քարոզվող անհանդուրժողականությունը և ատելությունը, ինչի հետևանք են նաև Ադրբեջանի զինված ուժերի ներկայացուցիչների կողմից իրականացված պատերազմական հանցագործությունները, էթնիկ հողի վրա ռազմագերիների և պատանդառված քաղաքացիական անձանց արտադատական սպանությունները, դրանք իրականացնող անձանց իսկ կողմից դրանց տեսանկարահանումը և տարածումը՝ իբրև հպարտության առարկա։
Ադրբեջանի քաղաքական ղեկավարության հայտարարություններից ոգեշնչված է նաև այն, որ օրեր առաջ ադրբեջանցի զինծառայողն ապօրինաբար ներխուժել է ՀՀ տարածք և կանխամտածված կերպով դաժան սպանության ենթարկել ՀՀ քաղաքացուն և փորձել այդ մասին, ինչպես նաև բազմաթիվ այլ հայերի՝ քաղաքացիական անձանց, սպանելու իր մտադրության մասին տեղեկացնել ադրբեջանական կողմին։ Համոզված ենք, որ Ադրբեջանի նախագահի նշյալ հայտարարությունից հետո միջազգային հանրության շրջանում կասկած անգամ չի կարող հարուցել այս և վերոնշյալ հանցագործությունների՝ պետական մակարդակով կազմակերպված լինելու հանգամանքը։
Տարածաշրջանում տարիներ շարունակ կուտակված խնդիրներին կայուն և տևական կարգավորումներ փնտրելու փոխարեն՝ Ադրբեջանը ուժի և ուժի կիրառման սպառնալիքների միջոցով փորձում է առաջ մղել իր առավելապաշտական նկրտումները։ Հայկական կողմը բազմիցս ահազանգել է Ադրբեջանի կողմից վարվող այս քաղաքականության՝ իրավիճակն ապակայունացնող հեռանկարների մասին և միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրել միջազգային իրավունքի վրա հիմնված աշխարհակարգի համար նման գործելաոճի վտանգների վրա», - նշված է հայտարարությունում։

Заявления Ильхама Алиева в очередной раз демонстрируют его намерения, он демонстрирует открытое игнорирование в отношении различных международных партнеров – МИД Армении
19/04/2023 17:45
Заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева от 18 апреля 2023 г. в очередной раз демонстрируют его намерения торпедировать усилия армянской стороны и международного сообщества по установлению мира на Южном Кавказе, об этом говорится в заявлении, распространённом министерством иностранных дел Армении.
«Этими заявлениями Ильхам Алиев демонстрирует открытое игнорирование в отношении различных международных партнеров, в присутствии и посредничестве которых Азербайджан признал территориальную целостность Республики Армения и взял на себя ряд конкретных обязательств, в том числе как по делимитации границ между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой на основе Алма-Атинской декларации, так и по созданию международного механизма для решения вопросов прав и гарантий безопасности народа Нагорного Карабаха.
Более того, своим заявлением президент Азербайджана открыто признает факт спланированной агрессии и оккупации суверенных территорий Республики Армения, а также открыто раскрывает свои намерения подвергнуть население Нагорного Карабаха этнической чистке. Президент Азербайджана, под руководством которого в этой стране происходят грубые и вопиющие институциональные нарушения прав человека и различных групп, открыто высказывает экзистенциальные угрозы проживающему на своей родине мирному населению Нагорного Карабаха.
Ненавистнические высказывания высшего руководства Азербайджана в адрес армянского народа четко направлены на углубление нетерпимости и ненависти к армянскому народу, десятилетиями пропагандируемыми на государственном уровне среди азербайджанской общественности, следствием чего также являются военные преступления, совершенные представителями азербайджанских вооруженных сил, внесудебные казни военнопленных и удерживаемых гражданских лиц по этническому признаку, запись видео и распространение лицами, их совершившими, что преподносится как повод для гордости.
Несколько дней назад будучи вдохновленным заявлениями политического руководства Азербайджана азербайджанский военнослужащий незаконно вторгся на территорию Армении и совершил преднамеренное жестокое убийство гражданина Армении и попытался сообщить азербайджанской стороне как об этом, так и о своем намерении убить многих других армянских мирных жителей. Убеждены, что после вышеупомянутого заявления президента Азербайджана у международного сообщества не может оставаться ни малейшего сомнения в том, что эти и вышеупомянутые преступления организованы на государственном уровне.
Вместо поиска стабильных и долгосрочных решений проблем, накопившихся в регионе годами, Азербайджан пытается продвигать свои экстремистские амбиции путем применения силы и угрозы применения силы. Армянская сторона неоднократно предупреждала о дестабилизирующих перспективах проводимой Азербайджаном политики и обращала внимание международного сообщества на опасность подобного подхода для миропорядка, основанного на международном праве», - говорится в заявлении МИД Армении.