Միանշանակ պնդում եմ, որ Փաշինյանը դավաճան է, դա քաղաքական գնահատական է․ Վանեցյան
Ես մինչ օրս էլ շարունակում եմ պայքարել մեր երկիրը՝ թե՛ Հայաստանը, թե՛ Արցախը ավելի անվտանգ դարձնելու համար։ Այդ մասին 168.am-ի հետ հարցազրույցում ասել է «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը։
Նրա խոսքով՝ մեր երկրի գործող իշխանությունը ձախողել է ամեն ինչ ու բոլոր ոլորտներում։
«Ի՞նչ արեցինք մենք։ Մեր ձեռքբերումներից մեկը, որ մենք կարողացանք հասնել, այն է, որ Նիկոլ Փաշինյանը չստորագրեց որևէ փաստաթուղթ Ադրբեջանի հետ։ Եթե դա չլիներ, ապա ՀՀ սուվերեն տարածքները, որ Ադրբեջանի կողմից այժմ օկուպացված են, ստորագրված հանձնվելու էին Ադրբեջանին։ Մենք հասանք նրան, որ ՀՀ ղեկավարը չի ստորագրում մի փաստաթուղթ, որով ՀՀ տարածքներ հանձնում է թշնամուն», - նշել է Արթուր Վանեցյանը։
Ըստ ԱԱԾ նախկին տնօրենի՝ Նիկոլ Փաշինյանը ԱԺ-ում ևս մեկ զավեշտալի հայտարարություն է արել, համաձայն որի՝ մենք պատրաստ ենք ճանաչել Ադրբեջանի ԽՍՀ տարածքները, և այդ սահմաններով սահմանագծում ու սահմանազատում իրականացնել։
«Հիմա հարց․ եթե ինքն ասում է ԽՍՀՄ տարածքներ, պարզ է դառնում, որ Արցախը տալիս է Ադրբեջանին։ Իսկ ադրբեջանական «անկլավները», դրա՞նք էլ է տալու։ Տիգրանակե՞րտն էլ է հանձնելու»,- հարց է հնչեցրել Արթուր Վանեցյանը, ապա հավելել, որ չի կասկածում, որ Փաշինյանը կանի դա։
Բայց և այնպես, նշել է նա, հասարակության շրջանում տրամադրությունն այնպիսին է, որ Նիկոլ Փաշինյանը գիտակցում է՝ չի կարող որևէ բան ստորագրել։
«Ուստի Նիկոլ Փաշինյանն իրականացնում է իր պլանը՝ ուղղակի առանց ստորագրության։ Առանց փաստաթղթի իրականացվում է դելիմիտացիա ու դեմարկացիա։ Վերջին օրինակը եղավ Տեղ գյուղում։ Ի՞նչ պատահեց, ադրբեջանական զինված ուժերը եկան, զբաղեցրին ՀՀ տարածքներ։ Այդ ո՞նց եկան»,- հարց է հնչեցրել Արթուր Վանեցյանը։
Դիտարկմանը, որ Հանրայինի եթերում ՔՊ-ականները նշել են, որ այդ հարցում թերացել են, Արթուր Վանեցյանն արձագանքել է՝ այս իշխանություններն իրենց հանցագործություններն անում են եթերներով, այսինքն՝ իրենց հանցագործությունների ապացույցներն էլ են միանգամից եթերով հանձնում իրավապահներին։
«Այս մարդիկ ձախողել են, պարտության անիվն իրենց օրոք շարունակում է պտտվել»,- նկատել է նա։
Դիտարկմանը, որ այս ամենում մարդիկ նաև ընդդիմությանը, իրեն են մեղադրում, հատկապես հայտարարության համար, որ Փաշինյանը դավաճան է, Արթուր Վանեցյանն արձագանքել է՝ իր կարծիքը շարունակում է նույնը մնալ։
«Իմ հայտարարություններում բան չի փոխվել։ Միանշանակ պնդում եմ, որ Փաշինյանը դավաճան է, դա քաղաքական գնահատական է, և վստահ եմ, որ քննություն լինի, այդ բոլոր ասվածները հաստատվելու են։ Այսօր դատում են մարդկանց, բոլորին՝ ես եմ մեղավոր, դու ես մեղավոր, բոլոր հայ տղամարդիկ են մեղավոր, դասալիքներ կան, «հինգերորդ շարասյուն կա»։ Բա լավ, դուք ի՞նչ արեցիք։ Բա դուք ո՞վ էիք, դուք էիք որոշողը»,- ասել է նա։

Я однозначно утверждаю, что Пашинян предатель: это политическая оценка – Артур Ванецян
Я до сих пор продолжаю бороться за то, чтобы сделать нашу страну– и Армению, и Арцах – более безопасными. Об этом заявил в интервью 168.am председатель партии «Родина» Артур Ванецян.
По его словам, действующая власть страны провалила все и во всех сферах.
«Что мы сделали? Одно из наших достижений в том, что Никол Пашинян не подписал документ с Азербайджаном. Если бы этого не было, то суверенные территории, которые сейчас оккупированы Азербайджаном, были бы сданы Азербайджану по подписи. Мы добились того, что глава Армении не подписал документ, по которому сдает территории врагу», - отметил Артур Ванецян.
По словам бывшего директора Службы национальной безопасности, Никол Пашинян сделал еще одно абсурдное заявление в парламенте, согласно которому, мы готовы признать территории Азербайджанской ССР и провести делимитацию и демаркацию в этих границах.
«Сейчас вопрос: если он говорит о территориях СССР, то становится понятно, что сдает Арцах Азербайджану. А азербайджанские ″анклавы″, их тоже он сдаст? Тигранакерт тоже собирается сдать?», - заявил Артур Ванецян, добавив, что не сомневается в том, что Пашинян сделает это.
Вместе с тем он отметил, что в обществе царит такое настроение, что Никол Пашинян осознает – не может подписать что-либо.
«Посему Никол Пашинян осуществляет свой план просто без подписи. Он проводит делимитацию и демаркацию без документа. Последний пример произошел в селе Тех. Что произошло? Азербайджанские вооружённые силы пришли, заняли территорию Республики Армения. Как они пришли?» - спросил Артур Ванецян.
На замечание о том, что представители «Гражданского договора» заявили в эфире Общественного телевидения, что допустили упущение в этом вопросе, Артур Ванецян ответил, что эти власти совершают свои преступления в эфире, то есть, передают правоохранителям доказательства своих преступлений дают в эфире.
«Эти люди провалились, при их власти колесо поражений продолжает крутиться», - отметил он.
На замечание, что люди обвиняют во всем этом также оппозицию, его, особенно за заявление, что Пашинян предатель, Артур Ванецян ответил, что его мнение продолжает оставаться неизменным.
«Мои заявления не претерпели никаких изменений. Я однозначно утверждаю, что Пашинян – предатель. Это политическая оценка, и уверен, что если будет проведено расследование, все сказанное подтвердится. Сегодня судят, обвиняют всех: говорят о дезертирах, ″пятой колонне″… Все виноваты. Ладно, а вы что делали, вы для чего? Ведь вы – власть, вы принимали решения», - сказал он.