Փաշինյանին դատելու առիթներ շատ կան․ Արթուր Վանեցյան (Տեսանյութ)
Փաշինյանին դատելու առիթներ, կարծում եմ, շատ կան, և այդ հարցով մի օր անպայման արդարադատություն կիրականացվի։ Այդ մասին 168.am-ին տված հարցազրույցում ասել է «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը՝ անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի՝ ԱԺ ամբիոնից հնչեցրած հայտարարությանը, թե իրեն կարելի է դատել մեկ բանի համար, որ ինքը դեռ 2018-ին չի ասել, որ «խաղն ավարտված է»։
Նրա խոսքով՝ Փաշինյանի ասածները հակասում են իրար։
«Ասում է՝ իրավունք չունեմ բանակցելու Արցախի ժողովրդի անունից, բա նոյեմբերի 9- ին ո՞նց Արցախի ժողովրդի անունից ստորագրեցիր այդ խայտառակ կապիտուլյացիոն փաստաթուղթը, կամ հետո  բանավոր պայմանավորվածությամբ ո՞նց տվեցիր այն տարածքները թշնամուն, որոնք, ըստ նոյեմբերի 9-ի այդ նույն հայտարարության, մեր տիրապետության տակ էին։ Սյունիքի սահմաններից առնվազն 60-70 կմ հեռավորության վրա են եղել ադրբեջանցիները։ Քարվաճառի շրջանն ամբողջությամբ եղել է հայկական ուժերի վերահսկողության ներքո։ Մարդն ասում է՝ ես Արցախի համար պատասխանատու չեմ, Հայաստանի համար եմ պատասխանատու։ Հանրության մի մեծ հատվածի համար ականջահաճո բաներ է ասում։ Հիմա հարց եմ տալիս՝ եթե Արցախի համար պատասխանատու չես, ինչո՞ւ էիր այդ փաստաթուղթը ստորագրում, ինչո՞ւ էիր խառնվում Արցախի ներքաղաքական կյանքին։ Հենց առաջին օրը գայիր ու ասեիր, որ գործ չունես Արցախի հետ»,- նշել է Արթուր Վանեցյանը։
Դիտարկմանը, որ ԱԺ ամբիոնից Նիկոլ Փաշինյանն ինքնախոստովանություն է արել՝ նշելով, որ ինքը Արցախի բանակցային գործընթացի վերաբերյալ արել է բազմաթիվ իրարամերժ հայտարարություններ, և դրա պատճառն այն է, որ ինքը բանակցային գործընթացին լավ չի տիրապետում, բացի այդ, ասել է՝ ինչպես կարող էր չստորագրել այդ փաստաթուղթը, բա թողներ, որ զինվորները զոհվեի՞ն, Արթուր Վանեցյանն արձագանքել է՝ իսկ ինչո՞ւ պետք է զինվորները զոհվեին։
«Եթե հասնում ենք դրան, ապա հոկտեմբերի 14-ին նրան առաջարկվել է ստորագրել մի փաստաթուղթ, որը կկանգնեցներ պատերազմը, և այդ ժամանակ թե՛ Շուշին, թե՛ Հադրութը կմնային հայկական։ ՌԴ նախագահը խոսել է այդ մասին, և նրան ոչ ոք չի հերքել։ Հակառակը, մենք անցյալ տարի ԱԺ-ում ականատես եղանք, որ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց, որ այսպես, թե այնպես այս վիճակը լինելու էր, գուցե, առանց զոհերի էլ այս նույն վիճակն ունենայինք։ Այդ հայտարարությունից հետո ես որոշեցի, որ էլ ԱԺ չեմ գնալու, փորձելու եմ անել ամեն ինչ, որ նրան հեռացնենք իշխանությունից»,- նշել է Արթուր Վանեցյանը։

Есть много причин, чтобы судить Пашиняна – Артур Ванецян
Полагаю, что есть много причин, чтобы судить Пашиняна и в этом вопросе однажды обязательно свершится правосудие. Об этом заявил в интервью 168.am председатель партии «Родина» Артур Ванецян, касаясь озвученного Николом Пашиняноом заявления в парламенте, что его можно судить только за то, что в 2018 году не сказал, что «игра закончена».
По его словам, заявления Пашиняна противоречат друг другу.
«Говорит, мол, я не имею права вести переговоры от имени народа Арцаха. А как 9 ноября ты подписал это позорное капитуляционное заявление от имени народа Арцаха? Или как ты на основании устных договоренностей потом сдал врагу территории, которые, согласно пунктам заявления от 9 ноября, оставались под нашим контролем? Азербайджанцы находились, как минимум, в 60-70 км от границ Сюника. Карвачарский район полностью был под контролем армянских сил. Человек говорит: я не несу ответственности за Арцах, ответственен только за Армению. Говорит приятные вещи для какой-то части общества. Сейчас задаю вопрос, если ты не несешь ответственности за Арцах, то почему подписал этот документ, почему вмешивался во внутриполитическую жизнь Арцаха? С самого начала бы сказал, что не имеешь отношения к Арцаху», - заявил Ванецян.
На замечание о том, что Пашинян с трибуны парламента признался, что озвучивал многочисленные противоречивые заявления о переговорном процессе, потому что нехорошо владеет переговорным процессом, кроме того, сказал, что не мог не подписать этот документ, поскольку не мог оставить, чтобы солдаты погибли, Артур Ванецян ответил: «А почему должны были погибнуть солдаты?
«Если мы говорим об этом, то 14 октября ему предложили подписать документ, который остановит войну, тогда и Шуши, и Гадрут остались бы армянскими. Президент РФ говорил об этом и его никто не опроверг. Напротив, в прошлом году мы стали свидетелями того, что Никол Пашинян заявил с трибуны парламента, что так или иначе мы имели бы такую ситуацию, но, возможно, без жертв. После этого заявления я решил, что больше не пойду в парламент, попробую сделать все, чтобы он был отстранен от должности», - отметил Артур Ванецян.