Տեղ գյուղում ունենք 5 կմ խնդրահարույց սահման, որից 1.4-ն արդեն ճշգրտվել է. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
Տեղ գյուղում ունենք 11 կմ, որից 5 կմ հատված մենք համարել ենք խնդրահարույց, այսօրվա դրությամբ կարող եմ ասել, որ այդ խնդրահարույց հատվածը կրճատվել է ևս 1,4 կմ-ով. ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Դա նշանակում է, որ ևս այդքան սահման ճշգրտվել է, դա նշանակում է, որ և՛ մենք, և՛ ադրբեջանցիներն այդ կետի վերաբերյալ ունենք ընդհանուր կարծիք։ Դա նշանակում է նաև, որ հայաստանցի սահմանապահները տեղակայվում են այդ սահմանից որոշակի հեռավորության վրա, ադրբեջանցիները՝ նույնպես», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետն ասաց, թե հույս ունեն, որ մնացած 3.6 կմ հատվածն էլ կճշգրտվի.
«Բայց մյուս կողմից էլ, մինչև դա տեղի չունենա, չենք կարող ասել, որ դա տեղի է ունեցել», - ասաց վարչապետը։

В селе Тех есть 5-километровый проблематичный участок границы, 1,4 километра которого уже уточнены – Никол Пашинян
20/04/2023 13:44
На участке села Тех Сюникской области у нас есть определенный 5-километровый участок из 11 километров, который мы считали проблематичным. На сегодняшний день этот проблемный участок сократился еще на 1,4 километра, заявил сегодня в беседе с журналистами премьер-министр Никол Пашинян.
«Это означает, что такой участок границы уже уточнен. Это означает, что значит, что и у нас, и у азербайджанцев есть общее мнение по этому пункту. Это означает, что армянские пограничники размещаются на определенном расстоянии от этой границы, азербайджанцы также», - сказал Никол Пашинян.
Премьер сказал, что они надеются, что будут уточнены и остальные 3.6 км участка.
«Но с другой стороны, пока это не произойдет, мы не можем сказать, что это произошло», - сказал премьер.