Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև երկխոսության միջազգային մեխանիզմի ձևավորումն են քննարկել Փաշինյանն ու Բոնոն
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Կովկասյան բանակցությունների հարցերով ավագ խորհրդական, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Լուիս Բոնոյին:
Վարչապետը կարևորել է ԱՄՆ վարչակազմի՝ տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության ապահովման ուղղությամբ ներդրվող ջանքերը և ներկայացրել առկա առանցքային խնդիրների կարգավորման հարցում հայկական կողմի մոտեցումները:
Նիկոլ Փաշինյանն անթույլատրելի է համարել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ու ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ ագրեսիվ քաղաքականությունն ու ռազմատենչ հռետորաբանությունը:
Զրուցակիցները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, Ստեփանակերտի և Բաքվի միջև երկխոսության միջազգային մեխանիզմի ձևավորմանը, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով ԼՂ-ում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը, տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը վերաբերող հարցեր:

Формирование международного механизма переговоров между Степанакертом и Баку обсудили Пашинян и Боно
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял сегодня старшего советника госсекретаря США по переговорам на Южном Кавказе, сопредседателя Минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию Льюиса Боно.
Как сообщает пресс-служба правительства, Пашинян заявил о важности усилий администрации США в направлении обеспечения стабильности и безопасности в регионе.
Пашинян заявил о недопустимости агрессивной политики и военной риторики против народа Нагорного Карабаха и территориальной целостности Армении.
На встрече Пашинян и Боно обсудили вопросы нагорно-карабахского конфликта, формирования международного механизма по диалогу между Степанакертом и Баку, гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе, урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, разблокирования региональных транспортных инфраструктур.