Եղել են երեսփոխաններ, որոնք խոսել են Թագուհի Թովմասյանի պաշտոնանկության մասին․ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը տեր է կանգնելու իր առաջադրած թեկնածուին․ Մամիջանյան
21/04/2023 10:45
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը ասուլիսի ժամանակ անդրադարձավ ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանի հայտարարությանը, թե ինքը նախաձեռնել  է ԱԺ Մարդու իրավունքների պաշտպանության ու հանրային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանին անվստահություն հայտնելու գործընթաց։
«Երեկ եղել են երեսփոխաններ, որոնք խոսել են Թագուհի Թովմասյանի պաշտոնանկության մասին։ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը տեր է կանգնելու իր առաջադրած թեկնածուին»,- ասաց Հայկ Մամիջանյանը։
Նա ընդգծեց նաև՝ այն ընթացքում, երբ Հայաստանը չուներ Մարդու իրավունքների պաշտպան, հենց Թովմասյանի ղեկավարած Մարդու իրավունքների պաշտպանության ու հանրային հարցերի խորհրդարանական հանձնաժողովն է իրականացրել շատ կարևոր աշխատանք։
«Այն ամիսների ընթացքում, երբ ՔՊ-ի թեթև ձեռամբ՝ Հայաստանի Հանրապետությունը չուներ մարդու իրավունքների պաշտպան և մինչ այդ, երբ Հայաստանի Հանրապետությունը ուներ ՔՊ-ի իրավունքների պաշտպան, այդ ժամանակահատվածում տիկին Թովմասյանն զգալի ծավալով իր ուսերի վրա է վերցրել նաև ՄԻՊ-ի գործառույթները։ Կարծում եմ, որ նմանօրինակ աշխատանքի արդյունքում ընդամենը պետք է լուռ հետևել, գոնե չխանգարել։
Միայն վերջին շրջանում մոտ 650 գրություն է ուղարկվել մարդու իրավունքների պաշտպանության հանձնաժողովից՝ ամենտարբեր միջազգային կազմակերպություններ ու դեսպանություններ։ Դա այն աշխատանքն է, որը պետք է աներ ՄԻՊ-ը»,- ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավարը։

За все это время пока в Армении не было омбудсмена, именно возглавляемая Тагуи Товмасян комиссия выполняла очень важную работу – Айк Мамиджанян
21/04/2023 13:09
Руководитель парламентской фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян сегодня на пресс-конференции обратился к заявлению депутата парящей фракции «Гражданский договор» Овика Агазаряна о том, что он инициировал процесс выражения вотума недоверия председателю постоянной парламентской комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Тагуи Товмасян.
«Вчера были депутаты, которые говорили об отстранении Тагуи Товмасян от должности. Выдвинутый нами кандидат будет находиться под защитой фракции ″Честь имею″», - сказал Айк Мамиджанян.
Он также подчеркнул, что за все это время пока в Армении не было Защитника прав человека, именно возглавляемая Тагуи Товмасян постоянная комиссия по защите прав человека и общественным вопросам выполняла очень важную работу.
«В течение этих месяцев, когда руками ″Гражданского договора″ Республика Армения не имела Защитника прав человека и до этого, когда Республика Армения имела защитника прав ″Гражданского договора″, госпожа Томасян взяла на себя значительную часть функций омбудсмена. Считаю, что за подобной деятельностью нужно всего лишь молча следить, хотя бы не мешать ее работе.
Только за последнее время комиссия по защите прав человека и социальным вопросам отправила около 650 писем в различные международные организации и посольства. Это та работа, которую должен был выполнять Защитник прав человека», - сказал руководитель фракции «Честь имею».