«Ինչո՞ւ է Նիկոլ Փաշինյանն ավելի Ալիև». Արծվիկ Մինասյանը կոչ է անում պարզել՝ թուրք-ադրբեջանական գործակալները ինչ դերակատարություն ունեն ՀՀ պետական կառավարման համակարգում
21/04/2023 14:07
«Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանն իրավասու պատկան մարմիններին կոչ է անում իրականացնել պատշաճ քննություն՝ պարզելու համար, թե թուրք-ադրբեջանական գործակալները կամ առերևույթ այդպիսի անձինք ինչ դերակատարություն ունեն ՀՀ պետական կառավարման համակարգում:
Մինասյանի գնահատմամբ՝ կառավարության 2022 թվականի կատարողականում Հայաստանը հրաժարվել է  Ացախի անվտանգության երաշխավորը լինելու հանձնառությունից:
«Փաստացի, նաև մերժվում է ինքնորոշման իրավունքը: Հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ է Նիկոլ Փաշինյանը սևով սպիտակի վրա գրված Մադրիդյան  սկզբունքները նման կերպ խեղաթյուրում, այն դեպքում, երբ  անգամ Իլհամ Ալիևն է հրապարակային հայտարարում, որ Մադրիդյան  սկզբունքներով փակ դռների հետևում իրեն պարտադրում էին, որ ճանաչի ԼՂ անկախությունը», - Ազգային ժողովում այս մասին հայտարարեց Մինասյանը:
«Ինչո՞ւ է, ուրեմն, Նիկոլ Փաշինյանն ավելի Ալիև. պատասխանը մեկն է՝ այս ձախողված քաղաքականության մեջ փորձ է արվում գտնել հնարավոր մեղավորներին: Խորհուրդ եմ տալիս, հորդորում եմ՝ պետք չի դա անել», - նշեց նա:
Մինասյանը շեշտեց՝ Արցախյան կոնֆլիկտը լուծված չէ ու սա պետք է լինի Հայաստանի պաշտոնական տեսակետը:
«Գործող քաղաքական ուժը չի ապահովել հայ ժողովրդի անվտանգությունը Արցախում ու Հայաստանում, ձախողել է պետական կառավարման ողջ համակարգը, զավթված են պետական ինստիտուտները», - հավելեց Մինասյանը:

«Почему Никол Пашинян пытается быть больше Алиевым, чем Алиев?»: Арцвик Минасян призывает выяснить, какую роль играют турецко-азербайджанские агенты в системе государственного управления
21/04/2023 16:53
Секретарь парламентской фракции «Армения» Арцвик Минасян призывает соответствующие органы провести надлежащее расследование для выяснения того, какую роль имеют турецко-азербайджанские агенты или такие люди в государственной системе управления Республики Армении.
По оценке Минасяна, в отчете об исполнении программы правительства в 2022 году Армения отказалась от своего обязательства быть гарантом безопасности Арцаха.
«Фактически, отвергается также право на самоопределение. Возникает вопрос, почему Никол Пашинян искажает написанные черным по белому Мадридские принципы, когда даже Ильхам Алиев публично заявляет, что за закрытыми дверями его заставляли принять Мадридские принципы и, по сути, независимость Нагорного Карабаха», - заявил сегодня в парламенте Арцвик Минасян.
«Почему Никол Пашинян пытается быть больше Алиевым, чем сам Ильхам Алиев? Ответ один: предпринимается попытка найти возможных виновных в этой проваленной политике. Советую и призываю, не нужно делать этого», - отметил он.
Минасян подчеркнул, что арцахский конфликт не решен и это должно быть официальной позицией Армении.
«Действующая политическая сила не обеспечила безопасность армянского народа в Арцахе и Армении, провалила всю систему государственного управления, узурпированы государственные институты», - добавил Арцвик Минасян.