Հումանիտար բեռների փոխադրումները և ներքին տեղաշարժերն Ադրբեջանը  ներկայացնում է իբրև թե ռազմական տեխնիկայի ու զինամթերքի տեղափոխում․ Արցախի ՆԳՆ
21/04/2023 18:52
Հումանիտար բեռների փոխադրումները և ներքին տեղաշարժերն Ադրբեջանը ներկայացնում է իբրև թե ռազմական տեխնիկայի ու զինամթերքի տեղափոխում․ Արցախի ՆԳՆ
Արցախի Հանրապետության ՆԳ նախարարությունից հայտնում են՝ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունն այսօր հերթական ապատեղեկատվությունն է տարածել այն մասին, թե իբր ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ Հայաստանից Արցախ ռազմամթերք է տեղափոխվել։
Նշված տեղաշարժը հումանիտար նպատակներով ներքին բեռնափոխադրման դեպք է, ընդ որում՝ նկարահանված ավելի վաղ ժամանակահատվածում: Ավելին, նրանց կողմից հրապարակված տեսանյութում երևում է ջրատար մեքենա, որով, հաստատ, հնարավոր չէ զենք տեղափոխել:
Այսպիսով, հումանիտար բեռների փոխադրումները և ներքին տեղաշարժերն Ադրբեջանը, մոլորեցնելով միջազգային հանրությանը, ներկայացնում է իբրև թե ռազմական տեխնիկայի ու զինամթերքի տեղափոխում: Մյուս կողմից, գրեթե ամեն օր խախտելով հրադադարի պահպանման ռեժիմը, ադրբեջանական զինված ուժերը կրակ են բացում անգամ Արցախի քաղաքացիական անձանց ուղղությամբ՝ դադարեցնելով գյուղատնտեսական աշխատանքները։
Արցախի Հանրապետության ՆԳ նախարարությունը ևս մեկ անգամ իրազեկում է, որ Հայաստանից դեպի Արցախ միջպետական միակ ճանապարհը 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից փակ է  Ադրբեջանի կողմից։ Այդ ճանապարհով ռուս խաղաղապահների և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից իրականացվում է մարդկանց և բեռների խիստ սահմանափակ տեղաշարժ՝ բացառապես հումանիտար նպատակներով:

МВД Арцаха: Минобороны Азербайджана распространило дезинформацию о перевозке военной техники из Армении в Арцах
21/04/2023 20:27
Министерство внутренних дел Республики Арцах сообщает, что сегодня Минобороны Азербайджана распространило очередную дезинформацию о том, что из Армении в Арцах якобы в сопровождении российских миротворцев переправлялась военная техника.
Указанное перемещение является случаем внутренней перевозки грузов в гуманитарных целях, причем снято в более ранний период. Более того, на опубликованном ими видео виден водовоз, на котором точно нельзя перевозить оружие.
Таким образом, Азербайджан, вводя в заблуждение международную общественность, представляет перевозку гуманитарных грузов и внутренних перемещений как перевозку военной техники и боеприпасов. С другой стороны, практически ежедневно нарушая режим прекращения огня, азербайджанские вооруженные силы открывают огонь даже в направлении мирного населения Арцаха, останавливая сельскохозяйственные работы.
Министерство внутренних дел Арцаха еще раз сообщает, что единственная межгосударственная дорога из Армении в Арцах закрыта Азербайджаном с 12 декабря 2022 года. Российские миротворцы и Международный комитет Красного Креста осуществляют очень ограниченное перемещение людей и грузов по этой дороге, исключительно в гуманитарных целях.