Նիկոլը ջուր է դարձնում հայերիս արյունը՝ անկախ նրանից, թե այն երբ է թափվել`1915-ին, 1988-1994-ին, 2016-ին, 2020-ին, թե այլ ժամանակ․ Արմեն Աշոտյան
24/04/2023 17:55
Բացարձակ անակնկալ չէ Նիկոլի դատարկ «ուղերձը» Հայոց ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամ, կարծիք է հայտնել ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
«Այն մասին, որ նա համաշխարհային գեոպոլիտիկ շուկայում ծախում է նաեւ մեր քաղաքան կարեւորության, մեր գոյութենական ինքնության, մեր ազգային օրակարգի այս հարցը, վաղուց պարզ էր։
2018-ից մինչեւ 2020-ի նոյեմբեր ցեղասպանության հարցը ֆորմալ մնացել էր Հայաստանի արտաքին քաղաքական օրակարգում, սակայն դեկլարատիվ ծխածածկույթի ներքո այն հետեւողականորեն մոռացության էր մատնվում։
Որպես օրինակ՝ հիշեք Նիկոլի մինչպատերազմյան պաշտոնական ելույթները ՄԱԿ-ում եւ միջազգային այլ հարթակներում։
44-օրյա պատերազմից հետո Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման հարցը դարձավ տեսանելիորեն առավել «առեւտրային», չորրորդական, իներցիոն։
Փաշինյանի այսօրվա «ուղերձը» թուրքական պաշտոնական քարոզչության մի արտանետվածք է։
Նրանում չկան ո՛չ միջազգային ճանաչման գերակայությունը, ո՛չ Թուրքիային սեփական պատմությանն առերեսելու հրամայականը, ոչ էլ զուգահեռներ՝ Արցախի 120 000 հայության դեմ այսօր ծավալվող նախացեղասպանական թուրք-ադրբեջանական գործողությունների գնահատական։
Չար հեգնանք է Նիկոլի կատարմամբ պետական ինստիտուտների կարեւորության մասին թեզը, քանզի մի կողմից նա ջանք չի խնայում վերացնելու Արցախի պետականության գաղափարը եւ հետեւողականորեն քայքայում է Հայաստանի պետականությունը, իսկ մյուս կողմից՝ տարածում «պետության» չԱզգային, նեոլիբերալ քաղաքացիական թեզը։
Նիկոլը ո՛չ հիշում է, ո՛չ պահանջում։
Նիկոլը ջուր է դարձնում հայերիս արյունը՝ անկախ նրանից, թե այն երբ է թափվել. 1915-ին, 1988-1994-ին, 2016-ին, 2020-ին, թե այլ ժամանակ։
Հ.Գ. Չեմ զարմանա, որ պարզվի. Նիկոլի այսօրվա տեքստը համաձայնեցվել է Էրդողանի նախընտրական շտաբի հետ»,- սոցցանցի իր էջում գրել է Արմեն Աշոտյանը։

Армен Ашотян: Никол превращает кровь наших армян в воду, независимо от того, когда она была пролита – в 1915, 1988-1994, 2016, 2020 или любое другое время
24/04/2023 18:23
Пустое «послание» Никола по случаю годовщины Геноцида армян не является неожиданностью, считает заместитель председателя Республиканской партии Армения Армен Ашотян.
«Тот факт, что он продает политическую важность, нашу экзистенциальную идентичность и нашу национальную повестку на глобальном геополитическом рынке, было очевидно давно.
С 2018 г. по ноябрь 2020 г. вопрос геноцида формально оставался во внешнеполитической повестке Армении, но под декларативной дымовой завесой о нем последовательно забывали.
В качестве примера вспомните довоенные официальные выступления Никола в ООН и на других международных площадках.
После 44-дневной войны вопрос международного признания Геноцида армян стал заметно более «коммерческим», четвертичным, инерционным.
Сегодняшнее «послание» Пашиняна – выхлоп турецкой официальной пропаганды.
В нем нет ни важности международного признания, ни императива для Турции взглянуть в лицо своей истории, ни параллелей в оценке предгеноцидальных турецко-азербайджанских действий против 120 тысяч армян Арцаха.
Тезис Никола о важности государственных институтов является злой иронией, поскольку, с одной стороны, он не жалеет усилий для ликвидации идеи государственности Арцаха и последовательно разрушает государственность Армении, а с другой стороны, продвигает ненациональный, неолиберальный гражданский тезис о «государстве».
Никол не помнит и не требует.
Никол превращает кровь наших армян в воду, независимо от того, когда она была пролита. В 1915, 1988-1994, 2016, 2020 или любое другое время.
P.S. Не удивлюсь, если выяснится: текст Никола был согласован с предвыборным штабом Эрдогана», - написал в своем Telegram-канале Армен Ашотян.