Օրվա իշխանությունների գործունեությունը մեկնաբանելն անշնորհակալ գործ է, այս մարդիկ գործում են տրամաբանությունից դուրս. Վանեցյան (Տեսանյութ)
24/04/2023 13:23
Մեր հայրենիքի արցախյան հատվածում այսօր շուրջ 120 հազար հայորդիներ կանգնած են իրական ցեղասպանության եզրին, Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը։
«Պետք է հասնել նրան, որ միջազգային հանրությունը ճանաչի և դատապարտի ցեղասպանությունը։ Պետք է հզորացնենք մեր հայրենիքը, պետք է ուժեղանանք, ունենանք անվտանգ ու տնտեսապես զարգացած երկիր, որպեսզի որևէ մեկի մտքով չանցնի, որ հնարավոր է հայ ազգին ցեղասպանել կամ հայ ազգի հետ խոսել ուժի սպառնալիքով», - ասաց Վանեցյանը։
Անդրադառնալով հարցին, թե իրատեսական համարո՞ւմ է Ադրբեջանի հետ խաղաղության հասնելու իշխանությունների հայտարարությունները՝ Արթուր Վանեցյանն արձագանքեց.
«Օրվա իշխանությունների գործունեությունը մեկնաբանելն անշնորհակալ գործ է, որովհետև մենք հասկացանք, որ այս մարդիկ գործում են տրամաբանությունից դուրս։ Սպասարկում են, ցավոք, ոչ թե հայ ժողովրդի շահը, այլ՝ բոլորինը, բացի Հայաստանի և Արցախի Հանրապետություններից։ 21-րդ դարում ունենալ թշնամիներ, փակ սահմաններ, պատերազմ, նորմալ չէ, բայց մենք պետք է հասկանանք՝ Թուրքիան և Ադրբեջանն արդյոք ուզո՞ւմ են և կարո՞ղ են խաղաղ ապրել մեզ հետ։ Չեմ կարծում, որ նրանց հետ կարող ենք ունենալ նորմալ հարաբերություն, քանի դեռ Հայաստանը հզոր չի և չի կարող ինքն իրեն պաշտպանել,  և որ ամենակարևորն է՝ չունի ազգային մտածելակերպ ունեցող իշխանություն»։

Артур Ванецян: Комментировать деятельность нынешнего правительства – неблагодарное дело, эти люди действуют вне всякой логики
24/04/2023 14:23
Сегодня около 120 тысяч армян стоят на грани геноцида в части нашей родины – Республике Арцах, заявил председатель партии «Родина» Артур Ванецян в беседе с журналистами в мемориальном комплексе «Цицернакаберд».
«Нужно добиться того, чтобы международное сообщество признало и осудило геноцид. Мы должны укрепить нашу Родину, стать сильнее, иметь безопасную и экономически развитую страну, чтобы никому не приходило в голову, что с армянским народом можно говорить на языке угроз или подвергать его геноциду», - сказал Артур Ванецян.
Касаясь вопроса, считает ли он реалистичными заявления властей о достижении мира с Азербайджаном, Артур Ванецян ответил:
«Комментировать деятельность нынешнего правительства – неблагодарное дело, поскольку мы должны понять, что эти люди действуют вне всякой логики. Они, к сожалению, обслуживают не интересы армянского народа, а всех, кроме Армении и Республики Арцах. Иметь в 21 веке врагов, закрытые границы, войну – не нормально, но мы должны понять, хотят и могут ли Турция и Азербайджан мирно жить с нами? Не считаю, что мы можем иметь с ними нормальные отношения до тех пор, пока Армения не стала сильной и не может защитить себя, и что самое главное, – у нее нет власти с национальным мышлением».