Արցախի ԱԳ նախարարը հանդիպել է Ֆրանսիայի Սենատի «Հանրապետականներ» խմբակցության ղեկավարի հետ
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Ղազարյանն ապրիլի 24-ին Երևանում հանդիպել է Ֆրանսիայի Սենատում մեծամասնություն կազմող «Հանրապետականներ» խմբակցության ղեկավար, Սենատի՝ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ միջազգային իրազեկման խմբի նախագահ Բրունո Ռըտայոյի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Քննարկվել է Ադրբեջանի կողմից արդեն 134 օր շարունակվող Արցախի շրջափակման հետևանքով ստեղծված հումանիտար իրավիճակը: Անդրադարձ է կատարվել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության դրույթների կոպտագույն խախտումներին, մասնավորապես, նախօրեին՝ ապրիլի 23-ին Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում անցակետի ապօրինի տեղադրմանը և ստեղծված պայմաններում միջազգային հանրության հրատապ արձագանքի անհրաժեշտությանը։

Глава МИД Арцаха встретился с председателем фракции «Республиканцы» Сената Франции
Министр иностранных дел Республики Арцах Сергей Газарян 24 апреля встретился в Ереване с делегацией, возглавляемой руководителем фракции «Республиканцы», имеющей большинство в Сенате Франции, председателем группы Сената по международному информированию о Нагорном Карабахе Бруно Ретайо.
Как сообщает пресс-служба МИД Арцаха, участники встречи обсудили гуманитарную ситуацию, сложившуюся   в результате продолжающейся уже 134 дня блокады Арцаха Азербайджаном. Были затронуты вопросы, касающиеся грубейших нарушений положений Заявления от 9 ноября 2020 года, в частности, незаконной установки Азербайджаном накануне, 23 апреля, пропускного пункта в Лачинском коридоре и необходимости в сложившихся условиях оперативного реагирования международного сообщества.