Պահանջում ենք ՄԱԿ-ի ԱԽ անդամ պետություններից իրականացնել իրենց պարտավորությունները և վերջ դնել Արցախի ժողովրդին ոչնչացնելու Ադրբեջանի հանցավոր քաղաքականությանը․ Արցախի ԱԳՆ
24/04/2023 11:47
Արցախի ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Լաչինի միջանցքում ադրբեջանական անցակետ տեղադրելու վերաբերյալ․
«Արցախն ավելի քան 4 ամիս իր գործակալների միջոցով անմարդկային շրջափակման մեջ պահելուց հետո Ադրբեջանն ապրիլի 23-ին ապօրինաբար հսկիչ անցակետ է տեղադրել Լաչինի միջանցքում՝ Հակարի գետի կամրջի վրա։  Հերթական անգամ ընդգծում ենք, որ Լաչինի միջանցքի նկատմամբ վերահսկողության հաստատմանն ուղղված Ադրբեջանի քայլերը ուղղակիորեն հակասում են 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետին։  Եռակողմ հայտարարության տակ Ադրբեջանի նախագահի ստորագրությունն  Ադրբեջան պետության ուղղակի և միանշանակ համաձայնությունն է՝ Լաչինի միջանցքի նկատմամբ բացառիկ վերահսկողություն փոխանցել ՌԴ խաղաղապահ զորակազմին։
Հրադադարի հաստատումից ի վեր Ադրբեջանը պարբերաբար խախտել է 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի Եռակողմ հայտարարության գրեթե բոլոր դրույթները։ Սակայն անցակետ տեղադրելու մասին ադրբեջանական կողմի պաշտոնական հայտարարությունը վկայում է Բաքվի՝ տվյալ փաստաթղթով ստանձնած  պարտավորություններից հրաժարվելու մտադրության մասին։
Այս համատեքստում ակնկալում ենք ինչպես լայն միջազգային հանրության, այնպես էլ  Եռակողմ հայտարարության կողմերի և, առաջին հերթին, հայտարարության իրականացման երաշխավոր հանդիսացող Ռուսաստանի Դաշնության միանշանակ և համարժեք արձագանքն ու գործուն քայլերը՝ ադրբեջանական անցակետի տեղադրումը թույլ չտալու, Լաչինի միջանցքը բացելու, Ադրբեջանի կողմից Եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների իրականացումն ու Արցախի ժողովրդի ֆիզիկական անվտանգությունն ապահովելու ուղղությամբ:
Ակնհայտ է, որ անցակետի տեղադրումով Ադրբեջանը փորձում է նոր թափ հաղորդել կատարյալ անպատժելիության և ամենաթողության մթնոլորտում իր կողմից վարվող էթնիկ զտման քաղաքականությանը։  Ադրբեջանի ղեկավարությունը ոչ միայն չի թաքցնում իր ցեղասպան գործողությունները, այլև նախօրոք ազդարարում է դրանց մասին՝ չարժանանալով միջազգային հանրության դատապարտմանը կամ հակազդեցությանը։
Հատկանշական է, որ Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի իրավունքների զանգվածային խախտումներն իրականացվում են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատման ուղղությամբ միջազգային միջնորդների ջանքերի և հայտարարությունների պայմաններում։ Ադրբեջանը, ըստ էության, Հայաստան-Ադրբեջան բանակցային գործընթացն օգտագործում է որպես գործիք՝ բացառելու ներգրավված պետությունների կողմից իր հանցավոր քաղաքականության կանխարգելմանն ուղղված հնարավոր միջոցների իրականացումը։
Եռակողմ հայտարարության կողմ չհանդիսացող, սակայն միջազգային խաղաղության և անվտանգության, այդ թվում՝ էթնիկ զտումների և ցեղասպանության կանխարգելման համար պատասխանատվություն կրող պետությունների կողմից համարժեք արձագանքի բացակայությունը և Ադրբեջանի անօրինական պահանջները քննարկելու առաջարկները հավասարազոր են Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության թողտվությանը։ Ավելին, Ադրբեջանի ապօրինի պահանջները քննարկման դնելու ցանկացած առաջարկ՝ փորձ է օրինականացնել դրանք և, ըստ էության, ծառայում է Բաքվի հանցավոր ծրագրերի խրախուսմանը:
Ստեղծված իրավիճակում ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կողմից Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականության կանխարգելման ուղղությամբ վճռական քայլերի իրականացումը հրամայական է։ Պահանջում ենք ՄԱԿ-ի ԱԽ անդամ պետություններից իրականացնել ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ և միջազգային իրավունքով ստանձնած իրենց պարտավորությունները և վերջ դնել Արցախի էթնիկ զտման և նրա ժողովրդին ոչնչացնելու Ադրբեջանի հանցավոր քաղաքականությանը»։

Требуем от государств- членов СБ ООН выполнить свои обязательства и положить конец преступной политике Азербайджана – МИД Арцаха
24/04/2023 11:50
Министерство иностранных дел Республики Арцах выступило с заявлением об установке азербайджанского контрольно-пропускного пункта в Лачинском коридоре.
«23 апреля Азербайджан, посредством своих агентов более 4-х месяцев удерживающий Арцах в нечеловеческой блокаде, незаконно установил контрольно-пропускной пункт на мосту через реку Акари в Лачинском коридоре. В очередной раз подчеркиваем, что шаги Азербайджана, направленные на установление контроля над Лачинским коридором, прямо противоречат 6-му пункту Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г. Подпись президента Азербайджана под Трехсторонним заявлением – это прямое и однозначное согласие государства Азербайджан передать исключительный контроль над Лачинским коридором миротворческому контингенту РФ.
С момента установления режима прекращения огня Азербайджан периодически нарушал почти все положения Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Однако официальное заявление азербайджанской стороны об установлении контрольно-пропускного пункта свидетельствует о намерении Баку отказаться от обязательств, взятых на себя по данному документу.
В этом контексте мы ожидаем однозначной и адекватной реакции и действенных шагов как от широкой международной общественности, так и сторон Трехстороннего заявления и, в первую очередь, являющейся гарантом реализации заявления Российской Федерации, по недопущению установления  азербайджанского контрольно-пропускного пункта, разблокированию Лачинского коридора, выполнению Азербайджаном обязательств, взятых на себя Трехсторонним заявлением, и обеспечению физической безопасности народа Арцаха.
Очевидно, что посредством размещения контрольно-пропускного пункта Азербайджан пытается придать новый импульс политике этнической чистки, проводимой им в атмосфере полной безнаказанности и вседозволенности. Руководство Азербайджана не только не скрывает свои геноцидальные действия, но и заранее оповещает о них, не удостаиваясь какого-либо осуждения или противодействия со стороны международного сообщества.
Примечательно, что массовые нарушения Азербайджаном прав народа Арцаха осуществляются на фоне заявлений и усилий международных посредников по установлению мира между Арменией и Азербайджаном. Азербайджан, по сути, использует переговорный процесс между Арменией и Азербайджаном в качестве инструмента с целью исключить осуществление со стороны вовлеченных государств возможных мер, направленных на предотвращение его преступной политики.
Отсутствие адекватной оценки со стороны государств, не являющихся участниками Трехстороннего заявления, но несущих ответственность за международный мир и безопасность, в том числе за предотвращение этнических чисток и геноцида, как и предложения по обсуждению незаконных требований Азербайджана равносильны попустительству геноцидальной политике Азербайджана. Более того, любое предложение обсудить незаконные требования Азербайджана является попыткой легитимизировать их и, по сути, служит поощрением преступных планов Баку.
В сложившейся ситуации принятие Советом Безопасности ООН решительных шагов для предотвращения геноцидальной политики Азербайджана обретает императивный характер. Требуем от государств – членов Совета Безопасности ООН выполнения своих обязательств, взятых в соответствии с Уставом ООН и международным правом, и положить конец преступной политике Азербайджана по этнической чистке Арцаха и уничтожению его народа», - говорится в заявлении МИД Арцаха.