Համոզված եմ, որ պայքարելու և համախմբվելու մեր ներքին ցանկությունից ու կամքից շատ բան է փոխվելու. Ռուբեն Վարդանյան
24/04/2023 14:40
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանն իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է.
«1915-ից մինչև 1923 թվականը շարունակվող Հայոց ցեղասպանության տարիներին մենք կորցրեցինք ոչ միայն միլիոնավոր մարդկային կյանքեր, այլև հայրենիք, մշակույթ, պատմություն ու արժանապատվություն: Այսօր էթնիկ զտման ու ցեղասպանության սպառնալիքը կախված է Արցախի, այստեղ ապրող 120 հազար հայության, այդ թվում՝ շուրջ 30 հազար երեխաների վրա:
Որպես ցեղասպանությունը վերապրածի թոռ՝ համոզված եմ, որ ոգեկոչելով մեր անմեղ զոհերի հիշատակը, կրելով այդ ցավը՝ մենք պետք է ոչ թե զոհի վիճակում մեզ զգանք, այլ հակառակը. անցյալի այդ ցավալի ժառանգությունը մեզ պետք է պայքարի ուժ տա, որը վերածելով հզոր էներգիայի՝ կկառուցենք մեր ապագան ու այլևս երբեք թույլ չենք տա մեր ազգի կյանքում նման էջերի կրկնությունը:
Համոզված եմ, որ պայքարելու և համախմբվելու մեր ներքին ցանկությունից ու կամքից շատ բան է փոխվելու: Անթույլատրելի է տուրք տալ միտումնավոր շրջանառվող այն նարատիվներին, թե մենք փոքր, անզոր ու թույլ ենք և ոչինչ չենք կարող անել: Անգամ ցեղասպանության տարիներին մենք ունեցել ենք պայքարի ու այդ պայքարի արդյունքում հաջողությունների օրինակներ:
Մենք կրկին, ինչպես ավելի քան 100 տարի առաջ, սպասում ենք միջազգային հանրության արձագանքին, սպասում, որ ուրիշները «խորը մտահոգություն հայտնելուց» բացի, կգան և մեր փոխարեն մի բան կանեն, մեզ կփրկեն այս արհավիրքից: Մինչդեռ անելիքը մեր ձեռքերում է. ուղղակի պետք է ազգովի համախմբվել Արցախը հայկական պահելու գաղափարի շուրջ, ծրագիր ու գործողություններ ունենալ ու գնալ առաջ, անել հնարավոր ու անհնարին առավելագույնը՝ Արցախը փրկելու համար: Ու իմ այս կոչը նաև այսօր աշխարհի տարբեր երկրներում Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը ոգեկոչող ողջ հայությանն է ուղղված:
Ճիշտ ժամանակն է հիշելու Նժդեհի խոսքերը՝ ուղղված հայոց մտավորականությանը. «Պարտվեցինք, որովհետև մեր ցեղի ոգու բովանդակ ուժերն օգտագործելու փոխարեն հովանավորներ փնտրեցինք: Վաղը կկորչենք իսպառ, եթե մնացինք այս մտայնությամբ: Կփրկվենք, եթե ազատվենք նախապաշարումներից, եթե փորձենք ոտքի կանգնել, սակայն ոչ արտաքին դրդումով, օտարների ցանկութեամբ, այլ մեր ներքին, բնական, անզուսպ մղումով...»։

Победа нашего духа и гордость за наши успехи должны давать нам силы, чтобы строить лучшее будущее для себя и своих потомков – Рубен Варданян
Сто восемь лет назад мой дед ещё ребёнком пережил Геноцид армян в Османской Империи. За восемь лет, с 1915 по 1923 год, более полутора миллионов армян были убиты просто потому, что они были армянами, написал в своем Telegram-канале бывший государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян.
«Наш народ лишился не только своих сыновей и дочерей – он лишился Родины, своего культурного и исторического наследия, своего достоинства. Мы, потомки выживших, родственники невинных жертв и их соплеменники, каждый год чтим их память. Но мы должны не только помнить, скорбеть и нести груз прошлого. Несмотря ни на что, армянский народ выжил и внёс немалый вклад в мировое развитие. Победа нашего духа и гордость за наши успехи должны давать нам силы, чтобы строить лучшее будущее для себя и своих потомков.
Однако мы видим, что спустя 108 лет существование армян вновь оказалось под угрозой. Нас опять хотят лишить Родины, уничтожить наше наследие, стереть саму память о нас. Просто потому, что мы армяне и хотим жить на своей земле, в Арцахе, по своим законам и говорить на своём языке. Что же мы сделали не так? Что и где упустили, если вновь, чуть более века спустя, оказались в таком же положении? Беда в том, что мы так и не поняли, что от нас требуется больше чем просто быть благодарными за то, что мы живы и имеет то, что имеем –нашу богатейшую историю, наши таланты, наконец наше собственное, армянское государство. Мы должны уметь защищать всё это, а вместо того продолжаем надеяться на помощь извне, взывать к «мировому сообществу» о спасении.
Нжде в письме к армянской интеллигенции так определил причины нашего поражения: ″Вместо того чтобы полностью использовать духовные силы нации, мы стали искать покровителей″. А спастись, по его мнению, мы сможем, если ″попробуем встать на ноги не под внешним воздействием, по чужому желанию, а нашим внутренним, естественным, неудержимым порывом″.
Мы сами в своём прошлом, в боли от тяжёлых потерь, в благодарности тем, кто пришёл нам на помощь, в гордости за наши успехи должны найти силы, что защитить себя, наше достояние и наше будущее».