Կասկած չկա, որ Հայաստանի, Արցախի ու Սփյուռքի միասնության պարագայում թշնամին չի կարողանալու կոտրել մեր ազգային ոգին. Արթուր Վանեցյան
24/04/2023 09:32
«Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը ուղերձ է հղել  Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ.
Այսօր մենք ոգեկոչում ենք Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը։
108 տարի առաջ այս օրը, բնիկ ժողովուրդներին սպանդի ենթարկելով, ազգային պետություն կառուցելու քաղաքականությունը Թուրքիայում հասավ բարձրակետին։ Այդ քաղաքականության արդյունքում միլիոն ու կես հայեր սպանվեցին, իսկ մյուսները վտարվեցին իրենց հայրենի բնօրրանից։
Այսօր մենք ոչ միայն սգում ենք ու ոգեկոչում միլիոնավոր հայրենակիցների հիշատակը, այլև ի լուր աշխարհի փոխանցում ենք մեր հաստատակամությունը, որ այլևս երբեք թույլ չենք տալու, որպեսզի նման ողբերգությունները կրկնվեն։
Հայոց ցեղասպանությունից մեկ դար անց՝ իր պատմական հայրենիքում ապրող հայ ժողովրդի մեկ այլ հատվածն այսօր էլ կանգնած է ցեղասպանության ու տեղահանության վտանգի առաջ։ Կասկած չկա, որ Հայաստանի, Արցախի ու Սփյուռքի միասնության պարագայում թշնամին, որքան էլ իրեն հաղթած ու ուժեղ պատկերացնի, չի կարողանալու կոտրել մեր ազգային ոգին, սեփական հայրենիքում ապրելու և արարելու մեր աստվածատուր իրավունքը։
Ուստի ապրիլի 24-ի խորհուրդը մեկն է․ ոգեկոչելով անմեղ զոհերի հիշատակը՝ մենք մեր միասնության ձայնն ենք բարձրացնում։ Խորապես համոզված եմ, որ այդ միասնությունը մեզ դարձնելու է ավելի ուժեղ ու տոկուն, զորացնելու և զարգացնելու է մեր Հայրենիքը՝ երաշխավորելով մեր ժողովրդի անվտանգությունն ու բարեկեցիկ ապագան»։

В случае единства Армении, Арцаха и Диаспоры враг не сможет сломить наш национальный дух – Артур Ванецян
Председатель партии «Родина» Артур Ванецян направил послание по случаю 108-й годовщины Геноцида армян.
Сегодня мы воздаем дань памяти жертвам Геноцида армян.
108 лет назад в этот день, подвергнув уничтожению коренные народы, политика построения национального государства в Турции достигла пика. В результате этой политики полтора миллиона армян были убиты, а остальные депортированы со своей Родины.
Сегодня мы не только скорбим и чтим память миллионов наших соотечественников, но и передаем миру нашу непоколебимость – мы никогда больше не допустим повторения подобных трагедий.
Спустя век после Геноцида армян, другая часть живущего на своей исторической родине армянского народа стоит перед угрозой геноцида и депортации. Нет сомнения, что в случае единства Армении, Арцаха и Диаспоры враг не сможет сломить наш национальный дух, божественное право жить и созидать на своей Родине, каким бы победившим и сильным не представлял себя.
Посему у 24 апреля есть один завет: воздавая дань памяти невинных жертв, мы должны заявить о нашем единстве. Глубоко убежден, что это единство сделает нас более сильным и стойким, способствует укреплению и развитию нашей Родины, гарантируя безопасность и обеспеченное будущее нашего народа», - говорится в послании Артура Ванецяна.