Թուրքիան և Ադրբեջանը իրենց քաղաքական օրակարգից հայասպանության ծրագիրը չեն հանել․ Արցախի ԱԺ նախագահ
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանն ուղերձ է հղել Հայոց Մեծ եղեռնի 108-րդ տարելիցի կապակցությամբ։
Հայոց Մեծ եղեռնը 20-րդ դարի սկզբին Օսմանյան Թուրքիայի իշխանությունների ծրագրած և իրագործած ցեղասպանությունն է:
Ամեն տարի այս օրերին առաջադեմ մարդկությունն ու աշխարհասփյուռ հայությունը հիշում և դատապարտում է հրեշավոր ոճրագործությունը,ոգեկոչում անմեղ զոհերի հիշատակը:
Պետականորեն կազմակերպված, այլատյացության ծնունդ այդ հանցագործությունը մեծ հաշվով առայսօր մնում է անպատիժ: Ամենաթողությունը ոճրագործին մղել է նոր հանցավոր գործելաոճի: Ավելի քան մեկ դար անց Թուրքիայի հովանավորությամբ և անմիջական մասնակցությամբ Ադրբեջանի ղեկավարությունը Արցախում հայ ժողովրդի բնաջնջմանն ուղղված ցեղասպանական նոր ծրագիր է մշակել: Այդ գաղափարախոսության վերածննդի վկայությունն են ադրբեջանա-թուրքական ագրեսիան, Թուրքիայի ծավալապաշտական արտաքին քաղաքականությունը, Հայաստանի հանդեպ տարածքային նկրտումները:
2020թ. Արցախյան 3-րդ պատերազմը, բազմահազար անմեղ զոհերը, հայրենի երկրի զգալի մասի կորուստը, հետպատերազմյան շրջանում հայկական ազգային, քրիստոնեական հուշարձանների նկատմամբ անհանդուրժողական վերաբերմունքը նորից և նորից հուշում են, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը իրենց քաղաքական օրակարգից հայասպանության ծրագիրը չեն հանել:
Ժամանակը նոր մարտահրավերներ է առաջ քաշում: Ադրբեջանական քարոզչամեքենան այսօր շարունակում է հայատյացության իր որդեգրած գործելաոճը՝ մոտ 4,5 ամիս Արցախը պահելով լիակատար շրջափակման մեջ: Այս պայմաններում մենք այլ ելք չունենք, եթե ոչ՝ լինել առավելագույնս միասնական, կենսունակ ու հայրենապաշտ:
Մենք շատ դժվարություններ ենք տեսել ու հաղթահարել պատվով։ Համոզված եմ, որ կհաղթահարենք նաև այս անգամ: Եվ օրվա խորհուրդը մեզ մի բան կարող է հուշել՝ միայն համայն հայության միասնականությամբ կարող ենք կանխել նոր ցեղասպանությունն Արցախում:
Հայոց Մեծ եղեռնի 108-րդ տարելիցը վկայում է, որ վերածնված ժողովուրդը երբեք չի մոռանում, թե ինչ է թողել ետևում, բայց վստահությամբ նայում է առաջ:

Турция и Азербайджан не сняли с своей политической повестки программу Геноцида армян – спикер парламента Арцаха
Председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян выступил с посланием в связи со 108-й годовщиной Геноцида армян.
Геноцид армян – это преступление, спланированное и осуществленное властями Османской Турции в начале 20-го века․
Каждый год в эти дни прогрессивное человечество и армянство всего мира, взывая к памяти невинных жертв, вспоминает и осуждает чудовищное преступление.
Являющееся порождением ксенофобии это преступление, организованное и осуществленное на государственном уровне, по большому счету, по сей день остается безнаказанным. Вседозволенность подтолкнула преступника к новым преступным действиям. Спустя более века под патронажем и при непосредственном участии Турции руководство Азербайджана разработало новую геноцидальную программу, направленную на уничтожение армянского народа в Арцахе.
Свидетельством возрождения этой идеологии являются азербайджано-турецкая агрессия, экспансионистская внешняя политика Турции, территориальные претензии к Армении.
Третья Арцахская война 2020 года, тысячи невинных жертв, потеря значительной части родной страны, нетерпимое отношение к армянским национальным, христианским памятникам в послевоенный период – все это в очередной раз подтверждает, что Турция и Азербайджан не сняли с своей политической повестки программу Геноцида армян.
Время создает новые вызовы. Азербайджанская пропагандистская машина и сегодня продолжает свою армянофобскую политику, удерживая Арцах в полной блокаде уже около 4,5 месяцев. В подобных условиях у нас нет иного выхода, кроме как быть максимально сплоченными, жизнеспособными и патриотичными.
Мы видели много трудностей и преодолели их с честью. Я уверен, преодолеем и в этот раз. Значение сегодняшнего дня должно напомнить нам о том, что лишь единством всего армянства мы сможем избежать нового геноцида в Арцахе.
108-я годовщина Геноцида армян свидетельствует о том, что возрожденный народ никогда не забывает, что оставил позади, но с уверенностью смотрит вперед.