Նիկոլ Փաշինյանն ու Ֆրանսիայի Սենատի պատվիրակությունը կարևորել են Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության արդյունավետ գործունեությունը
24/04/2023 13:51
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Ֆրանսիայի Սենատում մեծամասնություն կազմող «Հանրապետականներ» խմբակցության նախագահ, Սենատում Լեռնային Ղարաբաղի հարցով խմբի հիմնադիր և նախագահ, Արևելքի քրիստոնյաների հարցով կապի խմբի նախագահ Բրունո Ռետայոյի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է Սենատի պատվիրակության այցը Հայաստան և բարձր գնահատել Ֆրանսիայի աջակցությունը մեր երկրին այս բարդ ժամանակաշրջանում: Կառավարության ղեկավարը առանձին շնորհակալություն է հայտնել Սենատին՝ Հայաստանին ու ԼՂ-ին վերաբերող կարևոր բանաձևեր ընդունելու համար: «Այս անգամ դուք այստեղ եք գտնվում Հայոց ցեղասպանության տարելիցի օրը՝ կարևոր և խորհրդանշական օր մեզ համար: Ինչպես իմ այսօրվա ուղերձում եմ նշել՝ սա անցյալի, ներկայի և ապագայի մասին խորհելու ամենապատեհ պահն է»,- ասել է վարչապետը:
Բրունո Ռետայոն իր հերթին նշել է. «Այսօր՝ ապրիլի 24-ին, մենք հայ ժողովրդի կողքին ենք և ձեզ հետ միասին հարգանքի տուրք ենք մատուցում անմեղ զոհերի հիշատակին: Նրանք նաև մեր զոհերն են, որովհետև խոսքը վերաբերում է ողջ մարդկության ողբերգությանը»: Պարոն Ռետայոն ևս մեկ անգամ հայտնել է Ֆրանսիայի աջակցությունն ու զորակցությունը Հայաստանին՝ առկա խնդիրների լուծման ու մարտահրավերների հաղթահարման գործում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամին, Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կոպիտ խախտմամբ Լաչինի միջանցքում ապօրինի անցակետի տեղադրմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը վերաբերող հարցերի:
Տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության ապահովման համատեքստում կարևորվել է Հայաստանում Եվրոպական միության դիտորդական առաքելության արդյունավետ գործունեությունը:

Никол Пашинян принял делегацию Сената Франции
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с председателем фракции Республиканцев в Сенате Франции, основателем и председателем группы дружбы Сената по вопросам Нагорного Карабаха, председателем группы по связям с христианами Востока Брюно Ретайо, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Премьер-министр приветствовал визит делегации Сената в Армению и высоко оценил поддержку Франции нашей страны в этот сложный период. Глава правительства отдельно поблагодарил Сенат за принятие важных резолюций по Армении и Нагорному Карабаху. «На этот раз вы находитесь здесь в годовщину Геноцида армян, важный и символичный для нас день. Как я отмечал в своем сегодняшнем послании, это самый подходящий момент, чтобы задуматься о прошлом, настоящем и будущем», - сказал премьер-министр.
Брюно Ретайо, в свою очередь, отметил: «Сегодня, 24 апреля, мы стоим рядом с армянским народом и вместе с вами отдаем дань памяти невинных жертв. Они также являются нашими жертвами, потому что речь идет о трагедии всего человечества». Г-н Ретайо еще раз выразил поддержку Армении со стороны Франции в решении существующих проблем и в преодолении вызовов.
Собеседники коснулись возникшего в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Лачинского коридора гуманитарного кризиса, установки незаконного КПП в Лачинском коридоре, что является грубым нарушением со стороны Азербайджана Заявления от 9 ноября 2020 года, а также нагорно-карабахского конфликта и урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном.
В контексте обеспечения безопасности и стабильности в регионе была подчеркнута важность эффективной деятельности миссии наблюдателей Европейского союза в Армении.