Հայաստանում ազգային անվտանգության լուրջ հարց է առաջացել. դեռահասների շատ լուրջ տոկոս այսօր արդեն թմրամոլ է. Արմեն Խաչատրյան
25/04/2023 12:25
ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի փոխնախագահ Արմեն Խաչատրյանն ահազանգում է Հայաստանում  թմրամոլության տարածման մասին։
«Մենք երևի նորմալ չենք պատկերացնում, թե ինչ իրավիճակ է այսօր տիրում Հայաստանի Հանրապետությունում: Մենք չենք պատկերացնում, որ դեռահասների շատ լուրջ տոկոս այսօր արդեն թմրամոլ է: Մենք չենք պատկերացնում, որ սինթետիկ թմրամիջոցների՝ երկրորդ, երրորդ օգտագործումից հետո այնպիսի օրգանական փոփոխություններ են կատարվում, որ այլևս մարդկային կյանքի չեն վերադառնում: Մենք չենք պատկերացնում, որ ազգային անվտանգության լուրջ հարց է առաջացել այս երկրում», - Ազգային ժողովում հայտարարեց Խաչատրյանը՝ ընդգծելով՝ բարեփոխումները, ընդունած օրենքները, լուսավոր ապագայի մասին խոսքերն ի չիք են դառնում, եթե թմրամիջոցներն այս ծավալի տարածվում են:
«Մենք չենք պատկերացնում, որ սա կորոնավիրուսից ավելի վտանգավոր և ավելի լուրջ, ավելի հույժ կարևոր խնդիր է», - ասաց նա։
Պատգամավորն առաջարկեց բոլոր պետական մարմիններում, որտեղ կնքվում է աշխատանքային պայմանագիր, անպայման ավելացվի տող, որ աշխատողը տարվա մեջ 1-2 անգամ անցնի թմրաթեստ, և թեստից հրաժարվելն աշխատանքից ազատման հիմք լինի:

В Армении возник серьезный вопрос безопасности: процент наркоманов среди несовершеннолетних увеличился – Армен Хачатрян
25/04/2023 13:27
Заместитель председателя постоянной парламентской комиссии по вопросам обороны и безопасности Армен Хачатрян бьет тревогу по поводу распространении наркомании в Армении.
«Мы, наверное, нормально не представляем, какая ситуация сегодня царит в Республике Армения. Мы не представляем, что сегодня довольно серьезный процент несовершеннолетних уже стали наркоманами. Мы не представляем, что после второго, третьего использования синтетических наркотиков в организме происходят такие необратимые изменения, что уже невозможно вернуться к нормальной жизни. Мы не представляем, что в стране возник серьезный вопрос безопасности», - заявил сегодня в парламенте Хачатрян, подчеркнув, что реформы, принятые законы, разговоры о светлом будущем превращаются в ничто при таком масштабе распространения наркотиков.
«Мы не представляем, что это опаснее коронавируса и более серьезная, намного важная проблема», - сказал он.
Депутат предложил во всех государственных органах, где заключают трудовые договора, обязательно добавить строчку, что сотрудник должен 1-2 раза в год проходить тест на наркотики, и отказ от прохождения теста должен быть основанием для освобождения от работы.