Փաշինյանի հետ բաց նիստ անցկացնելու՝ Դավիթ Տոնոյանի առաջարկած պայմանների մասին մենք անպայման զրույց կունենանք. Անդրանիկ Քոչարյան
25/04/2023 13:03
ԱԺ պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն այսօր լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձավ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանի՝ ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի աշխատանքներին չմասնակցելու վերաբերյալ հայտարարությանը։
«Մեր խմբակցության պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանը երկու անգամ այցելել է Դավիթ Տոնոյանին։ Քննարկման փուլ անցնում ենք, գուցե, այդ փուլի արդյունքում է, որ պարոն Տոնոյանն արձագանքել է և պայմաններ է առաջարկել։ Այդ պայմանների մասին մենք անպայման զրույց կունենանք», - ասաց Անդրանիկ Քոչարյանը։
Հիշեցնենք՝ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանն այսօր հայտարարություն էր տարածել՝ բացառելով իր մասնակցությունը ԱԺ ՔՀ աշխատանքներին: Փոխարենը նա առաջարկել էր իր և Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցությամբ քննիչ հանձնաժողովի բաց, հանրային նիստ անցկացնել։
Հարցին, թե չի բացառում արդյոք, որ Փաշինյանի հետ բաց հանդիպում կլինի՝ Անդրանիկ Քոչարյանը պատասխանեց. «Իմ խնդիրն առաջարկելն է և նայել, օրենսդրությունը թույլ տալիս է նման ձևաչափով աշխատանքը կազմակերպել, թե ոչ։
Մենք խոսել ենք բաց նիստ ունենալու հնարավորության մասին, բայց փակ մասեր անպայման կլինեն, բացն ու փակը հանձնաժողովը կքննարկի»։

Мы обязательно поговорим о предложенных Давидом Тонояном условиях провести открытое заседание с участием Никола Пашиняна – Андраник Кочарян
25/04/2023 14:06
Председатель постоянной парламентской комиссии по вопросам обороны и безопасности Андраник Кочарян обратился сегодня в беседе с журналистами к заявлению бывшего министра обороны Армении Давида Тонояна об отказе от участия в работе следственной комиссии по расследованию обстоятельств 44-дневной войны.
«Член нашей фракции Вилен Габриелян два раза посещал Давида Тонояна. Мы проводим этап обсуждения, возможно, господин Тоноян отреагировал и предложил условия по итогам этого этапа. Мы обязательно поговорим об этих условиях», - сказал Андраник Кочарян.
Напомним, бывший министр обороны Давид Тонооян сегодня распространил заявление, исключив свое участие в работах следственной комиссии по расследованию обстоятельств 44-дневной войны. Он предложил вместо этого провести открытое, публичное заседание комиссии со своим участием и участием Никола Пашиняна.
На вопрос, не исключается ли возможность открытой встречи с Пашиняном, Андраник Кочарян ответил: «Моя задача предложить и посмотреть, позволяет законодательство организовать работу в таком формате или нет.
Мы говорили о возможности проведения открытого заседания, но обязательно будут закрытые части. Какая часть будет открытой или закрытой, обсудит комиссия».