Մի շարք հանգամանքներով պայմանավորված՝ Ադրբեջանն ակնհայտ շտապում է․ Տիգրան Աբրահամյան
Չնայած այն հանգամանքին, որ դեռ 2 օր առաջ Ադրբեջանը պաշտոնապես հայտարարեց Հայաստանն Արցախին կապող միջանցքում հսկիչ անցագրային կետի տեղակայման մասին, իրադարձություններն այդքան էլ հարթ չեն ընթանում: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ԱԺ  «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Այն հատվածում` կամուրջի վրա, որտեղ Ադրբեջանը մեծ նախապատրաստական աշխատանք էր նախաձեռնել, աշխատանքները ընթանում են դադարներով, բավականին դանդաղ:
Ռուս խաղաղապահները փորձում են կանխել աշխատանքները, քանի որ ՌԴ-ի հետ քաղաքական բանակցությունները դեռ արդյունք չեն տվել, իսկ ՌԴ ԱԳ նախարարը դեռ մեկ ամիս առաջ հավաստիացրել էր, որ ադրբեջանական անցակետ չի լինելու:
Այդ ժամանակ խոսք էր գնում միայն ռենտգեն սարքի տեղադրման մասին, որով միայն բեռնատարներն էին ստուգվելու, սակայն Ադրբեջանը խառնել է խաղաքարտերը և փորձում է արագացնել գործընթացները, սակայն չսահմանափակվելով միայն ռենտգեն սարքի տեղակայմամբ:
Կհաջողիվի՞ ՌԴ-ին Ադրբեջանին հետ կանգնեցնել նոր արկածախնդրությունից և նրան վերադարձնել եռակողմ փաստաթղթի դաշտ՝ դժվար է ասել, սակայն մի շարք հանգամանքներով պայմանավորված՝ Ադրբեջանն ակնհայտ շտապում է:
Մյուս կողմից` անցակետի տեղակայման աշխատանքի հիմնական մասն Ադրբեջանն ավարտել է և մեծ է ռիսկը, որ կփորձի այն գործարկել», - գրել է նա:

Азербайджан явно торопится ввиду ряда обстоятельств – Тигран Абрамян
Несмотря на то обстоятельство, что Азербайджан еще 2 дня назад официально заявил об установке КПП в связывающем Армению с Арцахом коридоре, события развиваются не столь гладко. Об этом написал на своей странице в Facebook секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
«На том участке – на мосту, где Азербайджан инициировал большую подготовительную работу, она проводится с перерывами, довольно медленно.
Российские миротворцы пытаются предотвратить проведение работ, поскольку политические переговоры с Россией пока не дали результатов, а глава МИД России еще месяц назад заверял, что азербайджанский пропускной пункт не будет установлен.
Тогда речь шла об установке только рентгеновского сканера, с помощью которого проверялись бы только грузовики, но Азербайджан спутал все карты и пытается ускорить процессы, но не ограничиваясь только установкой сканера.
Удастся ли Российской Федерации заставить Азербайджан отказаться от новой авантюры и вернуть его в рамки трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года – сказать трудно, но в силу ряда обстоятельств Азербайджан явно торопится.
С другой стороны, Азербайджан завершил основную часть работ по установке КПП и есть большой риск, что он попытается его задействовать», - написал Тигран Абрамян.