Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար Միքայել Արզումանյանի կալանքը երկարացվել է․ Պաշտպանության կողմն անհիմն է գնահատում դատարանի որոշումը
25/04/2023 18:07
ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանը երեք ամսով երկարացրեց Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Միքայել Արզումանյանի կալանքի ժամկետը, հայտնել է փաստաբան Երեմ Սարգսյանը։
«Պաշտպանության կողմն անհիմն է գնահատում դատարանի որոշումը, քանզի դատախազների միակ փաստարկը, որի հիման վրա պնդում էին, որ պետք է երկարաձգվի կալանքի ժամկետը, դա այն էր, որ Միքայել Արզումանյանը նախկինում հանդիսացել է ՊԲ հրամանատարը և ունի մեծ հեղինակություն, որից ելնելով էլ կարող է խոչընդոտել գործի քննությանը։
Նշեմ, որ Միքայել Արզումանյանն արդեն շուրջ 8 ամիս կալանքի տակ է պահվում հենց այդ հեղինակության համար։ Որևէ այլ հիմնավորում երբևէ չի ներկայացվել։
Ի հակառակ դրա, նշեմ, որ ՀՀ վճռաբեկ դատարանի և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախադեպային որոշումներով շատ հստակ սահմանված է, որ եթե քննության սկզբնական փուլում անձին իր նախկին պաշտոնեական դիրքով պայմանավորված՝ կարելի է պահել կալանքի տակ, ապա երբ քննությունը զարգանում է և հիմնական ապացույցները հավաքվում են,  այլևս անթույլատրելի է բացառապես այդ հիմքով նրան երկարատև կալանքի տակ պահելը։
Պաշտպանության կողմը դատարանին միջնորդեց, որպեսզի Միքայել Արզումանյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվեն տնային կալանքը՝ այլ անձանց հետ շփվելու արգելքով, գրավը և բացակայելու արգելքը միասին, որոնք միանշանակ ի զորու են բացառել հնարավոր ոչ պատշաճ վարքագիծը, որը դրևսորելու ցանկություն Միքայել Արզումանյանը երբեք չի էլ ունեցել, սակայն այդ միջնորդությունը ևս մերժվեց։
Ընդգծեմ, որ սույն քրեական գործով դատարանում պետք է հարցաքննվեն առնվազն 161 վկաներ, ինչի համար մի քանի տարի ժամանակ անհրաժեշտ կլինի և ակնհայտորեն այդ ժամկետում Միքայել Արզումանյանը կալանքից պետք է ազատ արձակվի, ուստի ներկայումս կալանքի ժամկետի երկարաձգումն այս առումով ևս առավել քան անհիմն էր»,- գրել է փաստաբանը։

Суд продлил срок ареста Микаела Арзуманяна: защита считает решение суда необоснованным
Антикоррупционный суд Армении продлил срок ареста бывшего командующего Армией обороны Республики Арцах Микаела Арзуманяна на три месяца, сообщил адвокат Микаела Арзуманяна Ерем Саркисян.
«Защита считает решение суда необоснованным, поскольку единственным аргументом прокурора, на основании которого утверждалась необходимость продления срока ареста, было то, что Микаел Арзуманян в прошлом занимал пост командующего Армией обороны и обладает большим авторитетом, что может препятствовать расследованию дела.
Отмечу, что Микаел Арзуманян уже около 8 месяцев содержится под стражей именно из-за этого авторитета. Потому что других оснований никогда не было представлено.
В противовес этому отмечу, что в решениях Кассационного суда Армении и Европейского суда по правам человека четко устанавливается, что если на начальном этапе расследования лицо можно содержать под стражей из-за его бывшего должностного положения, то когда расследование развивается и собираются основные доказательства, содержание под арестом исключительно на этом основании недопустимо.
Защита ходатайствовала, чтобы в качестве меры пресечения в отношении Микаела Арзуманяна был применен домашний арест, с запретом на обобщение с другими лицами, вместе с залогом и подпиской о невыезде, способные однозначно исключить возможное ненадлежащее поведение, которого Микаел Арзуманян никогда не проявлял, однако ходатайство было отклонено.
Подчеркну, что по данному уголовному делу в суде должны быть допрошены как минимум 161 свидетель, для чего необходимо несколько лет и очевидно, что за этот период Микаел Арзуманян должен быть освобожден из-под стражи, посему сейчас продление срока ареста также более чем необоснованно», - написал адвокат.