Ադրբեջանական ապօրինի անցակետի տեղադրման պատճառով 28 հիվանդի հնարավոր չի եղել Արցախից հասցնել Հայաստան, նրանց թվում՝ հղիության վերջին փուլում գտնվող կնոջ և սուր լեյկոզով 9 տարեկան երեխայի
Ադրբեջանի կողմից շարունակվող Արցախի շրջափակման պայմաններում Արցախ-Հայաստան սահմանագծին ապօրինի ադրբեջանական անցակետի տեղադրմամբ պայմանավորված՝ վերջին օրերին չեղարկվել է 28 ուղեգրված բուժառուների տեղափոխումը Հայաստանի Հանրապետության մասնագիտացված բուժհաստատություններ, հայտնում են Արցախի առողջապահության նախարարությունից։
«Շրջափակման 135 օրերի ընթացքում հրատապ առողջական խնդիրներով անձանց տեղափոխումը հնարավոր է եղել իրականացնել բացառապես Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ, և այս ընթացքում ընդհանուր առմամբ 337 բուժառու է տեղափոխվել Հայաստանի Հանրապետություն:
Չկայացած ուղերթում է նաև հղիության վերջին փուլում գտնվող ապագա մայրիկ, ում սպասվող փոքրիկին ծննդալուծումից անմիջապես հետո անհապաղ սրտաբանական վիրահատական միջամտություն է սպասվում, որը անհնար է անցկացնել Արցախում: Չեղարկված տեղափոխման մեկ այլ դեպք առնչվում է 9 տարեկան սուր լեյկոզով փոքրիկ արցախցու:
Առողջապահության նախարարությունը շարունակում է պաշտոնական հաղորդակցությունը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հետ՝ օր առաջ կազմակերպելու ուղեգրված բուժառուների տեղափոխությունը Հայաստանի Հանրապետություն»,- նշված է հաղորդագրությունում:

Из-за установки незаконного азербайджанского КПП в Лачинском коридоре отменена перевозка 28 пациентов из Арцаха в Армению
В условиях продолжающейся блокады Арцаха со стороны Азербайджана, из-за установки незаконного азербайджанского контрольно-пропускного пункта на мосту Акари, в последние дни была отменена перевозка 28 направленных в специализированные медицинские учреждения Армении из Арцаха пациентов, сообщает министерство здравоохранения Республики Арцах.
«В течение 135 дней блокады транспортировка людей с проблемами со здоровьем была возможна только при посредничестве и сопровождении Международного комитета Красного Креста, и за этот период в Республику Армения было перевезено в целом 337 пациентов.
Должна была быть перевезена также роженица на последнем сроке беременности, будущему ребенку которой сразу после родов предстоит неотложная операция на сердце, которую невозможно провести в Арцахе. Другой случай отмены перевозки связан с 9-летним ребенком, больным острым лейкозом.
Министерство здравоохранения продолжает официальные контакты с Международным комитетом Красного Креста для максимально скорой организации перевозки больных в Республику Армения», - говорится в сообщении.