Սոթքի ոսկու հանքի շահագործումը ամբողջությամբ դադարեցվում է, հանքն այլևս չի աշխատելու․ «Հրապարակ»
Սոթքի ոսկու հանքի աշխատանքները լրիվ դադարեցվում են, գրել է «Հրապարակ»-ը՝ վկայակոչելով հանքի աշխատակիցներին:
Օրեր առաջ լրատվամիջոցը գրել էր, որ հանքի աշխատակիցները փորձել են գնալ աշխատավայր, սակայն ադրբեջանական զինված ուժերը կրակ են բացել նրանց ուղղությամբ, որից հետո հանքի աշխատանքները դադարել են․ մի քանի օր շարունակ  կրակահերթը թույլ չէր տվել, որ աշխատանքները վերսկսեն,  աշխատակիցները նույնիսկ փորձում էին բողոքի ակցիա կազմակերպել Երևան-Սևան ավտոմայրուղու վրա:
«Այս  լուրից հետո` մի քանի օր առաջ, Գեղարքունիքի մարզպետ Կարեն Սարգսյանը հանդիպել է  հանքի աշխատակիցներին, խնդրելով սպասել մինչև երեքշաբթի՝ ապրիլի 25-ը, որպեսզի կարողանան կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել:
Այսօր մարզպետը կրկին հանդիպել է Սոթքի հանքի աշխատակիցներին եւ տեղեկացրել է, որ հանքի շահագործումը կասեցվում է` հանքը այլևս չի աշխատելու:
Հանքի աշխատակիցներից մեկի խոսքով՝  մարզպետն իրենց տեղեկացրել է, որ աշխատողները կստանան այս ամսվա աշխատավարձի 1/3-ը, 40 աշխատակից աշխատանք կստանան ինչ-որ ռուսական գործարանում, իսկ մնացած աշխատողները «պետք է իրենց գլխի ճարը տեսնեն»:
Սոթքի ոսկու հանքում աշխատում էր ավելի քան 800 մարդ` հիմնականում Վարդենիս համայնքից»,- գրել է «Հրապարակ»-ը:

Работа Соткского месторождения полностью прекращена – «Грапарак»
Работа Соткского золотоносного месторождения полностью прекращена. Об этом газете «Грапарак» сообщил сотрудник рудника.
Несколько дней назад издание писало о том, что сотрудники месторождения попытались выйти на работу, однако азербайджанские вооруженные силы открыли огонь в их направлении, после чего они прекратили попытки. Несколько дней подряд обстрел не прекращался, посему было принято решение приостановить работу месторождения. Сотрудники месторождения даже пытались провести акцию протеста на автотрассе Ереван-Севан.
«После этой новости, несколько дней назад губернатор Гегаркуникской области Карен Саркисян встретился с работниками рудника, попросил подождать до вторника, 25 апреля, чтобы смогли предпринять конкретные шаги.
Сегодня губернатор снова встретился с работниками Соткского рудника и сообщил, что эксплуатация месторождения прекращается, рудник больше не будет работать.
По словам одного из работников рудника, губернатор сообщил им, что они получат 1/3 зарплаты за этот месяц, 40 сотрудников будут трудоустроены на каком-то российском заводе, а остальным придется самим позаботиться о себе.
На Соткском золотоносном месторождении работали больше 800 человек, в основном из общины Варденис», - пишет «Грапарак».