Քննարկվել է ՀՀ պետական բյուջեի՝ 2023թ. առաջին եռամսյակի կատարողականը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի շրջանակում քննարկվել է 2023թ. առաջին եռամսյակում Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի կատարման ընթացքը:
Ֆինանսների նախարարության կողմից ներկայացվել է ամփոփ հաշվետվություն՝ նշված ժամանակահատվածում պետական բյուջեի ծրագրերի և միջոցառումների ֆինանսական կատարողականի վերաբերյալ: Անդրադարձ է եղել ըստ գերատեսչությունների տրամադրված հատկացումներին և կատարված կապիտալ ու ընթացիկ ծախսերին: Զեկուցվել է 2023թ. առաջին եռամսյակում պետբյուջեի եկամուտների և ծախսերի ծավալի, ինչպես նաև ՀՆԱ-ի աճի գնահատականի մասին:
Նշված թեմաների շուրջ ծավալվել է քննարկում: Արծարծվել են մակրոտնտեսական զարգացումներին, 2023թ. պետական բյուջեի արդյունավետ իրականացմանը, ընթացակարգերի և օրենսդրական դաշտի լավարկմանը վերաբերող հարցեր, մտքեր են փոխանակվել հետագա անելիքների շուրջ:
Վարչապետը կարևորել է պետական բյուջեի՝ պատշաճ մակարդակով կատարումը և հանձնարարել հետևողական լինել նախատեսված կապիտալ ու ընթացիկ ծախսերի, պետական առաջնահերթություն հանդիսացող ծրագրերի իրականացման հարցում:

В правительстве обсуждено исполнение государственного бюджета Армении за первый квартал 2023 год
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна сегодня в правительстве состоялось совещание, в рамках которого был обсужден процесс исполнения государственного бюджета Республики Армения в первом квартале 2023 год, сообщает пресс-служба правительства.
Министерство финансов представило сводный отчет о финансовом исполнении государственных бюджетных программ и мероприятий за указанный период. Были затронуты ассигнования по ведомствам, представлены капитальные и текущие расходы. Было доложено об объеме доходов и расходов государственного бюджета в первом квартале 2023 года, а также об оценке роста ВВП.
Состоялось обсуждение по указанным темам. Были затронуты макроэкономические развития, а также вопросы, связанные с эффективным исполнением государственного бюджета, совершенствованием процедур и законодательного поля. Состоялся обмен мнениями о дальнейших шагах.
Премьер-министр подчеркнул важность исполнения государственного бюджета на должном уровне и поручил быть последовательным в выполнении намеченных капитальных и текущих расходов и программ, являющихся приоритетными для государства.