«Հրապարակ». ՔՊ մեծամասնությունը փակ քվեարկությամբ Թովմասյանին կզրկի հանձնաժողովի նախագահի պաշոնից. քաղաքական որոշումն ընդունված է
25/04/2023 09:45
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Ազգային Ժողովի Քաղպայմանագիր խմբակցությունը ուրբաթ օրը խմբակցության նիստ է հրավիրել, որի օրակարգում եղել է Հովիկ Աղազարյանի նախաձեռնությունը՝ Թագուհի Թովմասյանին ԱԺ մարդու իրավունքների մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնից զրկելու գործընթաց նախաձեռնելու մասին։ Հիշեցնենք, որ Աղազարյանը 29 ստորագրություն էր հավաքել, որ հարցը քննարկվի խմբակցության նիստում։ Որքան էլ զարմանալի է, բայց Թովմասյանը բավականին աջակիցներ ունի ՔՊ-ում, նրան պաշտպանել են մեծ թվով ՔՊ-ականներ, դիցուք Վիգեն խաչատրյանը, Վահագն Ալեքսանյանը, Մարիա Կարապետյանը, Սիսակ Գաբրիելյանը եւ այլք։
Մեզ ասացին, որ նիստին ներկա մեկ տասնյակից ավելի պատգամավորներ փորձել են կանխել այդ գործընթացը, մեկն ասել է, թե միջազգային հանրությունը հերթական դեղին քարտը ցույց կտա մեզ: Մյուսը, թե` հանրային ավելորդ հուզում կառաջանա, երրորդն էլ, թե` չարժե կարեւորել տիկնոջը եւ այլն: Սակայն, քաղաքական որոշումն ընդունված է եւ քվարկությամբ ՔՊ մեծամասնությունը հավանություն է տվել Թովմասյանին անվստահություն հայտնելու գործընթացին։
Ենթադրվում է, որ առաջիկայում նախագիծ կմշակվի, կդրվի շրջանառության մեջ, իսկ ՔՊ մեծամասնությունը փակ քվեարկությամբ Թովմասյանին կզրկի հանձնաժողովի նախագահի պաշոնից՝ ընդդիմությանն առաջարկելով այլ թեկնածու ներկայացնել։ Իսկ անվստահության հիմքում կդրվի այն, որ Թովմասյանը հանձնաժողովի հայտնի նիստում լռելյայն աջակցություն է հայտնել Էդգար Ղազարյանի այն հայտարարությանը, որ 2018-ի հեռափոխությունը թուրքադրբեջանական է»։

«Грапарак»: Тагуи Товмасян будет лишена должности председателя комиссии, принято политическое решение
25/04/2023 11:08
Парламентская фракция «Гражданский договор» созвала в пятницу заседание, в повестке дня которого была инициатива Овика Агазаряна об инициировании процесса отстранения Тагуи Товмасян от должности председателя постоянной комиссии по защите прав человека и социальным вопросам, пишет газета «Грапарак».
«Напомним Агазарян собрал 29 подписей для обсуждения этого вопроса во фракции. Как ни странно, у Товмасян оказалось немало защитников в «Гражданском договоре», в частности, Виген Хачатрян, Ваагн Алексанян, Мария Карапетян, Сисак Габриелян и другие. Кто-то из них сослался на негативную реакцию международного сообщества, другой – на возможное недовольство в обществе, третий заявил, что не следует придавать значение женщине и т.д. Однако принято политическое решение и большинство «Гражданского договора» проголосовало за начало процедуры выражения недоверия Тагуи Товмасян.
Предполагается, что в ближайшее время будет разработан проект и введен в обращение, а фракции «Гражданский договор» на закрытом голосовании лишит Тагуи Товмасян должности главы комиссии по правам человека, предложив оппозиции выдвинуть другого кандидата на этот пост. А в основе процедуры импичмента будет заложено то, что Тагуи Товмасян на известном заседании постоянной комиссии выразила молчаливую поддержку заявлению Эдгара Казаряна, что революция 2018 года была турецко-азербайджанской», - пишет газета.