Որո՞նք են երաշխիքները, որ Ադրբեջանը չի խախտի խաղաղության հնարավոր պայմանագիրը․ Էդմոն Մարուքյան
ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանն անդրադարձել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիր կնքելու մասին միջազգային հանրության կոչերին՝ կասկած հայտնելով, որ Ադրբեջանը կպահպանի խաղաղության հնարավոր պայմանագրի դրույթները։
«Խախտելով 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը՝ Ադրբեջանը Լաչինի միջանցքում անցակետ է տեղադրել։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները՝ ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան և Ռուսաստանը, ինչպես նաև ԵՄ-ն, իրենց մտահոգությունն են հայտնել այս առնչությամբ։ Հետաքրքիր է, որ բոլոր այս երեք երկրները և Եվրոպական Միությունը կողմերին կոչ են անում համաձայնության գալ և խաղաղության պայմանագիր ստորագրել։
Այստեղ կարևոր հարց է առաջ գալիս։ Եթե Ադրբեջանը շարունակաբար խախտում է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը, այդ դեպքում որո՞նք են Հայաստանի երաշխիքները, որ Ադրբեջանը չի խախտելու նաև ստորագրվելիք խաղաղության պայմանագիրը։ Միջազգային հանրության նույն անդամները՝ ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան, Ռուսաստանը և Եվրոպական Միությունը պատրա՞ստ են երաշխավորել Ադրբեջանի հետ կնքվելիք խաղաղության պայմանագրի իրականացումը», - «Թվիթեր»-ի իր էջում գրել է Մարուքյանը։

Эдмон Марукян: Каковы гарантии, что Азербайджан не нарушит возможный мирный договор?
Посол по особым поручениям Армении Эдмон Марукян обратился к призывам международного сообщества заключить мирный договор между Арменией и Азербайджаном, выразив сомнение в том, что Азербайджан будет соблюдать положения возможного мирного договора.
«Нарушив положения трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года Азербайджан установил контрольно-пропускной пункт в Лачинском коридоре. Страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, США, Франция и Россия, также и ЕС выразили обеспокоенность по этому поводу. Интересно, что все эти страны и Евросоюз призывают стороны прийти к соглашению и подписать мирный договор.
Здесь возникает важный вопрос. Если Азербайджан постоянно нарушает заявление от 9 ноября 2020 года, то каковы гарантии Армении, что Азербайджан не нарушит также мирное соглашение, которое будет подписано? Те же члены международного сообщества, США, Франция, Россия и Евросоюз готовы гарантировать выполнение этого мирного договора Азербайджаном в случае возможного подписания?» - написал в своем микроблоге в Twitter Эдмон Марукян.