Անցակետի հարցում պետք է լինել անզիջում. բանակցելու բան չկա. Տիգրան Աբրահամյան
Այն քննարկումները, որոնք ընթանում են ՀՀ-ն Արցախին կապող միջանցքում ադրբեջանական անցակետի տեղակայման շուրջ, որևէ ձևով չեն արտացոլում հայկական շահը, նման դիտարկում է արել ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա՝ խնդիրը շատ հստակ է՝ անցակետ չպետք է լինի ու վերջ:
«Այդպես է գրված նաև 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ փաստաթղթում: Իսկ քննարկումներն այն մասին, թե անցակետում ինչպես պետք է բաշխվեն ռուսական և ադրբեջանական գործառույթները, ով որ դեպքում ինչպես պետք է գործի, առհասարակ, հայկական կողմի համար չարիք են: Այդ թեմայով բանակցելու բան չկա:
Միգուցե այլ թեմաներում փոխզիջման հնարավորություն կա, սակայն կոնկրետ անցակետի հարցում պետք է լինել անզիջում, որովհետև եթե այն սկսեց գործել, ապա ամեն ինչ արագ կավարտվի», - Facebook-ում գրել է Աբրահամյանը։

В вопросе КПП нужно быть бескомпромиссным: не о чем вести переговоры – Тигран Абрамян
Обсуждения, которые ведутся вокруг установки азербайджанского КПП в соединяющем Армению с Арцахом коридоре, никоим образом не отражают интересов армянской стороны, считает секретарь парламентской фракции «Честь имею» Тигран Абрамян.
По его словам, проблема предельно ясна – КПП там быть не должно и точка.
«Именно так написано и в трехстороннем заявлении лидеров Армении, РФ и Азербайджана от 9 ноября 2020 года. А обсуждения о том, как должны быть распределены функции РФ и Азербайджана на КПП, кто, в каком случае и как должен действовать, вообще зло для армянской стороны.
Не о чем вести переговоры на эту тему.
Может, по другим темам и есть возможность для достижения компромисса, но конкретно в вопросе КПП нужно занять бескомпромиссную позицию, поскольку если он заработает, то все очень быстро закончится», - написал на своей странице в Facebook Тигран Абрамян.