Ռուսաստանում «ամեն ինչ փլվում է», իշխանությունը «անբարոյականների ձեռքում է». համացանցում հայտնվել է միլիարդատեր Ռոման Տրոցենկոյին վերագրվող զրույցի ձայնագրությունը
26/04/2023 12:18
«Սիստեմա»-ն (Currenttime-ի և Радио Свобода-ի հետաքննական նախագիծ) էլփոստով ստացել է միլիարդատեր Ռոման Տրոցենկոյին վերագրվող հեռախոսազանգի ձայնագրության հղումը, որը հրապարակված է համացանցում: Նամակում նրա զրուցակիցը նշված չէ, բայց, դատելով զրույցից, նա կարող էր լինել գործարար Նիկոլայ Մատուշևսկին՝ Տրոցենկոյի վաղեմի ընկերը և Մոսկվայի Flacon դիզայն-գործարանի հիմնադիրը, որը հրապարակային համակրում է ընդդիմությանը։ Այդ մասին գրում է currenttime.tv-ն։
Տրոցենկոն «Սիստեմային» հաստատել է, որ ճանաչում է Մատուշևսկուն, բայց «երևի մեկուկես տարի» չի շփվել նրա հետ։
«Սիստեմա»-ի լրագրողը կապ հաստատեց Մատուշևսկու հետ, որն ասել է, որ «այդպիսի խոսակցությունը տեղի չի ունեցել»։ Նա հավելել է, որ վերջին անգամ Տրոցենկոյի հետ խոսել է 2022 թվականին։
«Ցավոք սրտի, Ռուսաստանը, որին մենք այդքան անկեղծորեն սիրում ենք, հայտնվել է ինչ-որ անբարոյականների ճիրաններում… Ինչպե՞ս կարող է ապրել և զարգանալ մի երկիր, որտեղ միակ գաղափարախոսությունը փող աշխատելն է և իշխանություն պահելը մարդկանց մի խմբի կողմից… Ռուսաստանում ամեն ինչ փլվում է …»,- ասում է Տրոցենկոյի նման ձայնը:

В России «все рушится», власть «в руках мудил». В сети появилась запись разговора, приписываемого миллиардеру Роману Троценко
26/04/2023 12:06
«Система» (расследовательский проект Настоящего Времени и Радио Свобода) получила по почте ссылку на выложенную в открытый доступ аудиозапись разговора, предположительно, миллиардера Романа Троценко. Его собеседник в письме указан не был, но, судя по разговору, им может быть бизнесмен Николай Матушевский - давний приятель Троценко и создатель московского дизайн-завода «Флакон», который публично сочувствует оппозиции. Об этом пишет currenttime.tv.
Троценко подтвердил «Системе», что знает Матушевского, но не общался с ним «года полтора, наверное».
После того как журналист "Системы" связался с Матушевским, который сообщил, что «этого разговора не было». Он добавил, что в последний раз общался с Троценко в 2022 году.
«К сожалению, Россия, которую мы так искренне любим, оказалась в лапах каких-то мудил… Как может жить и развиваться страна, где единственной идеологией является зарабатывание бабок и удержание власти одной группой людей… В России все рушится…», - говорит голос, похожий на Троценко.