«Կարմիր խաչի» միջնորդությամբ այսօր Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել 12 հիվանդ
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով ԱՀ Առողջապահության նախարարության «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից շտապ վիրահատական միջամտություններ պահանջող ախտաբանությամբ 12 անձ այսօր, «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ տեղափոխվել է ՀՀ մասնագիտացված բժշկական կենտրոններ։
6 բուժառուներ, ովքեր պետական պատվերի շրջանակներում ուղեգրվել են ՀՀ բուժում ստանալու համար, ուղեկցողների հետ վերադարձել են Արցախ։
«Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ում 7 բուժառու գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում, որոնցից 2-ը ծայրահեղ ծանր վիճակում։
Մինչ այսօր «Կարմիր խաչի» միջազգային կոմիտեի միջնորդությամբ և ուղեկցությամբ Արցախից Հայաստան է տեղափոխվել ընդհանուր 365 հիվանդ։

Из Арцаха в Армению перевезены 12 больных
В связи с блокадой Арцаха, сегодня, при посредничестве Международного Комитета Красного Креста, 12 больных с патологией требующих срочного хирургического вмешательства были перевезены в различные специализированные медицинские центры Республики Армения из ЗАО «Республиканский медицинский Центр» министерства здравоохранения Республики Арцах.
Как сообщает Минздрав Арцаха, 6 пациентов, в рамках государственного заказа направленные на лечение в Армению, в месте с сопровождающими вернулись в Арцах.
5 детей находятся в отделении неонатологии и реанимации медобъединения «Аревик».
7 пациентов находятся в реанимационном отделении ЗАО «Республиканский медицинский Центр», 2-из них в крайне тяжелом состоянии.
До сегодняшнего дня при посредничестве и сопровождении Международного Комитета Красного Креста из Арцаха в Армению были перевезены 365 пациентов.