Դատավորի մասին ֆեյսբուքյան գրառման համար Գագիկ Համբարյանին մեղադրանք է ներկայացվել, վարույթի նյութերը պատրաստվում են ուղարկել դատարան
27/04/2023 18:07
«ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է Գ.Հ.-ի կողմից դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը:
Քննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալներով հիմնավորվել է, որ ունենալով անհամաձայնություններ և դժգոհություններ դատավոր Լ.Խաչատրյանի կողմից նախկինում կայացված դատական ակտերի վերաբերյալ, անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելով վերջինիս նկատմամբ, կապված նրա պաշտոնեական լիազորությունների իրականացման հետ՝ 2023թ. մարտի 29-ին Գ.Հ.-ն իր կողմից օգտագործվող «Gagik Hambaryan” ֆեյսբուքյան անհատական էջով՝ հանրությանը հասանելի ռեժիմով կատարել է հրապարակում՝ «Վճիռ գողացող անգրագետը՝ Վճռաբեկ դատարանի դատավո՞ր» վերտառությամբ՝ կից տեղադրելով Շիրակի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Լիլիթ Խաչատրյանի լուսանկարը: Հրապարակումը, որում հիշյալ դատավորի հասցեին վիրավորական մի շարք արտահայտություններ էին օգտագործվել, իր հերթին շրջանառության մեջ է դրվել մի շարք լրատվական կայքերի կողմից։
Ձեռք բերված բավարար փաստերի հիման վրա Գ.Հ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 489-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել բացակայելու արգելքը:
Նախաքննությունն ավարտվել է: Քրեական վարույթի նյութերը, մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել են հսկող դատախազին՝ այն հաստատելու և դատարան ուղարկելու համար»:

Гагику Амбаряну предъявлено обвинение за пост о судье в Facebook, материалы уголовного производства переданы прокурору
27/04/2023 18:47
В следственном управлении СК по Ширакской области Армении завершено предварительное следствие по уголовному производству, инициированному по факту проявления неуважительного отношения со стороны Гагика Амбаряна к суду.
На основании полученных следствием фактических данных обосновано, что, имея разногласия и недовольства относительно судебных актов, вынесенных в прошлом судьей Л. Хачатрян, проявив неуважительное отношение к последней в связи с выполнением должностных полномочий, 29 марта 2023 года Гагик Амбарян с личного аккаунта под никнеймом «Gagik Hambaryan» в публичном режиме сделал запись «Неграмотный мошенник, ворующий вердикты – судья Кассационного суда?», сопроводив публикацию фотографией судьи Ширакского областного суда общей юрисдикции Лилит Хачатрян. Публикация, в которой использовался ряд оскорбительных выражений в адрес упомянутого судьи, в свою очередь была распространена рядом информационных сайтов.
На основании достаточных фактов, Г.Г. выдвинуто обвинение по ч.2 ст. 489 УК Армении. В качестве меры пресечения в его отношении избрана подписка о невыезде.
Предварительное следствие завершено. Материалы уголовного производства вместе с обвинительным заключением направлены осуществляющему надзор прокурору для его утверждения и отправки в суд.